Йодид калію проти радіації: Як діє, чи правда захищає і коли треба пити

Поки українці жартують про оргію на Щекавиці в разі ядерного удару по Києву, світ закликає не ставитись легковажно до загрози застосування ядерної зброї проти нашої держави. Ймовірність такого розвитку подій оцінюють по-різному, проте всі сходяться на тому, що повторити рекомендації з радіаційної безпеки буде не зайвим, передають Патріоти України.

Зокрема,вивчити поради Міністерства охорони здоров’я України щодо використання йодиду калію. Цей препарат допомагає зменшити вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу. Він блокує здатність органу накопичувати йод із зовнішнього середовища. А отже, в організм не потрапить радіоактивний його ізотоп і, зокрема, не призведе до внутрішнього опромінення в майбутньому та інших відповідних проблем.

Що таке йодид калію

Йодид калію – це хімічна сполука, до якої входять два мікроелементи: калій та йод. Як лікарський засіб для йодної профілактики він випускається у формі таблеток. Приймають його виключно для екстреного захисту від ураження радіоактивними ізотопами йоду і тільки після спеціального сповіщення. Приймати його заздалегідь не потрібно, це може завдати лише шкоди.

Повторимо іще раз: завдання засобу – заблокувати поглинання щитоподібною залозою радіоактивного йоду, який може виділятися під час ядерного вибуху чи аварії на ядерному об’єкті. Важливо: на інші органи та системи тіла йодид калію не впливає.

Коли та як приймати

Приймати профілактичну дозу йодиду калію треба тільки після офіційного сповіщення від органів державної влади про радіаційне забруднення. У тих регіонах, де виникає у цьому потреба, його починають роздавати безкоштовно. Про пункти видачі препарату повідомляють разом зі сповіщенням.

У МОЗ наголошують – оптимальний ефект від йодної профілактики спостерігається у разі одноразового завчасного прийому препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Також вживання йодиду калію буде ефективним, якщо препарат випити одночасно з надходженням хмари та впродовж 6 годин після цього. Якщо з такого моменту пройшло 24 години і більше, прийом профілактичної дози ефективним уже не буде. Ба більше, він може нашкодити.

Чи захищає йодид калію від радіації після ядерного вибуху

Принцип дії йодиду калію базується на тимчасовому блокуванні функції щитоподібної залози. Орган, одна із завдань якого накопичувати йод, перестає отримувати цей мікроелемент із зовнішнього середовища, а отже, до залози не потрапляють і його радіоактивні ізотопи. Якогось відчутного впливу на загальний стан здоров’я профілактична доза препарату не справляє.

Втім, повного захисту від радіації звичайна таблетка дати не в змозі. Окрім її прийому, необхідно також дотримуватись всіх інструкцій на випадок ядерного інциденту – перейти в укриття, щільно зачинити вікна і двері та уникати провітрювання, упакувати харчові продукти у закриті ємності, накопичити запас води.

Дозування та протипоказання

Профілактична доза йодиду калію в разі ядерної аварії розраховується з урахуванням віку людини:

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

Важливо: люди, старші за 40 років, не приймають цей препарат. Після досягнення такого віку щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, а отже, прийом препарату стає шкідливим. Єдиний виняток – жінки 40+, які виношують чи годують дитину. Під час вагітності та грудного вигодовування їхня щитоподібна залоза стає активнішою і через це потребує захисту йодидом калію.

Не можна приймати йодид калію також тим, у кого цей орган видалено повністю. Якщо він наявний лише частково, необхідно проконсультуватись із лікарем.

Протипоказаннями також є алергія на компоненти препарату, хвороби щитоподібної залози та дерматологічні хвороби. За можливості варто проконсультуватись із цих питань зі своїм лікарем наперед.

Де купити в Україні

Йодид калію доступний в аптеках і придбати його можна без рецепту. Але, знову ж таки, у МОЗ наголошують, що його самостійний прийом з метою профілактики невиправданий. Це може призвести до зниження функції щитоподібної залози і проблем у майбутньому.

Лікарі також застерігають – під час купівлі важливо звернути увагу на вказане на упаковці дозування препарату. Воно може бути вказане у міліграмах (мг) і мікрограмах (мкг). Мікрограми у тисячу разів менші, за міліграми, в яких дозування наведені у таблиці вище.

Чому звичайний розчин йоду неефективний

Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду, наголошують у МОЗ. Причина в тому, що ці препарати не всмоктуються організмом і, відповідно, не зможуть захистити від радіоактивного йоду. Ані прийом їх всередину, ані нанесення так званої йодної сітки на шкіру не допоможе. Окрім того, прийом спиртового розчину всередину може призвести до хімічних опіків ротової порожнини чи стравоходу та інших пошкоджень. Йодид калію в разі ядерного інциденту треба приймати у таблетованій формі.

Також неефективними будуть харчові добавки та препарати, які містять маленькі дози йодиду калію і вживаються для профілактики йододефіциту. Діючої речовини в них менше від потрібної у сотні разів, тож таблетки доведеться їсти буквально жменями. До того ж, важко буде розрахувати потрібну дозу.

Що робити тим, хто приймав йодид калію для профілактики

Тим, хто почав заздалегідь пити препарат у повній дозі (125 мг), необхідно негайно припинити це робити, щоб не завдати шкоди своїй щитоподібній залозі.

Якщо ви приймали йодид калію у значно меншій дозі, наприклад із харчовими добавками, цим фактом можна знехтувати. В такому разі необхідно дотримуватись загальних інструкцій з профілактичного прийому препарату.

"Займайтеся коханням, не війною": У мережі поширили "рекламу" військкоматів РФ із Сашею Грей, порнозірка відреагувала

четвер, 1 грудень 2022, 23:42

У мережі поширили фото, де нібито в одному з російських військкоматів з'явилася реклама з колишньою американською порноактрисою Сашею Грей. Однак виявилося, що це було фейком. Колишня порноактриса Саша Грей вже встигла відреагувати на фото в мережі, за...

"Ми проїхали 4000 км за три дні": Екс-коханий принцеси Діани допомагає українцям

четвер, 1 грудень 2022, 22:53

Колишній коханий представниці королівської родини Великої Британії, покійної принцеси Діани, 64-річний майор Джеймс Х'юїтт відвідав Україну. Він допомагає людям, які постраждали від російської війни. Про це пише Daily Mail, передають Патріоти України. ...