Хіти тижня. Вчені розкрили список скарбів, які ще можна знайти і відкопати в Україні

Скарби досі перебувають в надрах української землі.

З плином часу в руки істориків і археологів потрапляли відомості про існування та приблизне місцезнаходження захованих цінностей, проте далеко не всі з них вдавалося швидко шукати, передають Патріоти України.

Варязькі скарби Лаври.
Походження лаврських печер і захованих в них скарбів має кілька версій. Згідно найбільш правдоподібною, печери були викопані монахами, які побажали піти від мирської суєти і провести там залишок життя в покорі і служінні Богу. Згодом невеликі підземні ходи і печерки були об'єднані в пов'язані між собою лабіринти. Так з'явилися Дальні печери, через які теоретично можна потрапити в печери Варязькі.

Коли за часів Київської Русі солідний загін розбійників-варягів грабував торгові судна в цих краях, то все награбоване золото та інші цінності звозилися в одну з печер. Пізніше монахи знайшли скарби і, розділивши незліченні багатства на чотири частини, заховали їх в різних місцях. Російський цар Петро I, застосовуючи тортури, зумів дізнатися місцезнаходження тільки одного скарби від одного ченця; інші забрали таємницю з собою в могилу. Лише на початку 20 століття під час ремонтних робіт в Лаврі вдалося випадково виявити нішу з монетами і золотим начинням. А після київського землетрусу в 1975 році дала тріщину одна з внутрішніх стін огорожі. На дні розлому виявили дві великі кованих скрині. Це були ті ж варязькі скарби, заховані ченцями від очей жодних правителів. Останній, четвертий скарб досі перебуває в надрах лаврських печер.

Скарби кримського хана Шагін-Гірея.
Кримський півострів на протязі століть був місцем, де татарські хани зберігали гроші і коштовності, золото і срібло, прикраси та начиння. Стали з'являтися чутки, що перетворилися в легенди, одна з яких зводиться до наступного: в околицях Ханського палацу в Бахчісараізаріто золото і цінності, що належали Шагін-Гірея - останньому з династії ханів. Спочатку ідеєю, що б то не стало відшукати скарб, загорілися любителі-шукачі пригод, потім інтерес стали проявляти археологи. А відносно недавно, кажуть, навіть працівники Служби безпеки України інтенсивно працювали лопатами навколо палацу, мабуть, розшукуючи скарби кримського хана.

Скарби кримського хана Шагін-Гірея.
Кримський півострів на протязі століть був місцем, де татарські хани зберігали гроші і коштовності, золото і срібло, прикраси та начиння. Стали з'являтися чутки, що перетворилися в легенди, одна з яких зводиться до наступного: в околицях Ханського палацу в Бахчісараізаріто золото і цінності, що належали Шагін-Гірея - останньому з династії ханів. Спочатку ідеєю, що б то не стало відшукати скарб, загорілися любителі-шукачі пригод, потім інтерес стали проявляти археологи. А відносно недавно, кажуть, навіть працівники Служби безпеки України інтенсивно працювали лопатами навколо палацу, мабуть, розшукуючи скарби кримського хана.

Скарби Нестора Махно.
Революційний діяч, згодом розсварився з більшовиками, Нестор Іванович Махно оточив своє життя пеленою таємниць, огорнуло його фігуру всілякими домислами. Деякі з них відповідали істині, а саме - неймовірне багатство самого батька, яке дозволяло утримувати своє військо в повній бойовій готовності і не мати проблем з продовольством. Висловлюючись сучасною мовою, активи махновців зберігалися у вигляді золотих царських червінців, які потрапляли до них в результаті грабежів багатих поміщиків і міських банків.

Але все рано чи пізно закінчується, і вільне життя махновців теж стало хилитися до заходу. Залишок життя Нестор Махно провів у Франції, в передмісті Парижа, перебиваючись скромними сумами від Союзу анархістів. Всі грошові активи були складені в відра і заховані в різних місцях в Україні - починаючи від лісів Гуляйполя Запорізької області (де народився і виріс Махно) і закінчуючи Старобільським Луганській області, де заритий великий ящик з золотом. У село Гаврилівка, за свідченням НКВД, навідувалися посланці Махно, щоб відвезти скарби з собою, але були схоплені. У них було вилучено два відра з золотом. Місцезнаходження решти скарби на сьогоднішній день невідомо.

Золото «Чорного принца».
У розпал Кримської війни, в листопаді 1854 року, на зовнішньому рейді Балаклавської бухти поблизу Севастополя затонуло англійське судно «Чорний принц». Причиною тому був небачений досі шторм, зривав дахи з прибережних будівель і трощив все на своєму шляху. «Чорний принц» віз боєприпаси, теплий одяг і медикаменти, але після закінчення Кримської війни з'явилися відомості про те, що на кораблі були золоті соверени - зарплата для англійських солдатів. Пізніше стало відомо 30 бочок з золотом а ще пізніше навіть встановили грошовий еквівалент - 60000000 рублів золотом.

В середині 20-х років 20 століття спільними зусиллями радянських і японських водолазів були проведені тривалі пошукові роботи, проте крім окремих предметів і декількох золотих монет ніяких ознак бочок з золотом більше виявлено не було. До цього дня море зберігає цей скарб в недоторканності.

Барила і золотий тунель Хмельницького.
Вирішивши покінчити із залежністю від Польщі, Богдан Хмельницький пішов війною проти шляхти, забираючи в результаті вдалих бойових операцій польське золото, яке звозилося в приватну резиденцію гетьмана в суботу. Історики посилаються на письмові підтвердження того, що Хмельницький з цього золота карбував монети з гербом Української держави і своїм ім'ям, проте монети так і не були знайдені. За однією з версій, барила з золотими монетами могли бути закопані в підземному тунелі, який з'єднував Суботів і Чигирин, де знаходився козацький штаб. Але на сьогоднішній день тунель завалений, і дістатися до передбачуваного місцезнаходження скарбів досить важко.

За іншою версією, частина скарбів могла бути похована під Суботівській пагорбом Вовчий Шпиль. Але в будь-якому випадку, очевидно місцезнаходженням скарбів Хмельницького залишається національний заповідник Чигирин Черкаської області.

Золото Павла Полуботка.
Наказний гетьман і чернігівський полковник Павло Полуботок був одним з найбагатших людей України: він мав велику колекцію ікон, коштовностей, зброї і великі запаси золота. Після сварки з гетьманом Іваном Мазепою Полуботок почав підтримувати політику російського царя Петра I. Однак після смерті гетьмана Скоропадського став на захист незалежності України, що спричинило гнів Петра. Полуботка арештовані, майно конфісковано. Незадовго до свого арешту Полуботок передав на зберігання близько 200 000 золотих монет Банку Англії; пізніше стало відомо, що частково своє золото гетьман заховав в Сумській і Чернігівській областях, а саме - в містах Глухів і Любеч.

Скелі Олекси Довбуша.
Ватажок гуцульських повстанців і народний месник Олекса Довбуш отримав славу карпатського Робін Гуда, відбираючи у місцевих феодалів надлишки багатств і роздаючи їх біднякам, з яких відбувався сам. Але дещо з усього цього потрапляло в руки повстанців, відправлялося на зберігання в тайники, зроблені в скелях. Згодом вони названі ім'ям борця з багатіями. Крім самих Скель Довбуша, частина скарбів може бути захована в занедбаних колодязях і під великими каменями. Місцезнаходження скель: Долинський район Івано-Франківської області.

Скарби на Хортиці.
По суті, вся Хортиця рясніє всілякими скарбами. До сих пір тут періодично знаходять зброю козаків, домашнє начиння, прикраси, курильні трубки, пляшки і т д.

Козаки звозили на Запорізьку Січ все добро, добуте у ворогів татар і турків. Якась частина поповнювала військову скарбницю, решта розподілялася між козаками. Щоб уберегти видобуток, її надійно ховали, а тому у практично кожного козака на Хортиці був тайник, причому не обов'язково в землі. Наприклад, золотими монетами відмови набивалися чавунні гармати, які потім опускали в річку. Після ліквідації Січі козаків силоміць переселили на Кубань, але вони припускали, що це явище тимчасове і розраховували повернутися за своїми скарбами, які перед виселенням надійно сховали. Існують різні версії долі скарбів війська Запорізького: за одними даними, вони так і покояться в землі Хортиці, за іншими - їх встигли вивезти.

Урочище Сагайдачного давно є чи не Меккою для мисливців за скарбами. Місцеві старожили кажуть, що тут десь під камінням зариті гроші - золоті і срібні монети.

Золотий кінь запорожців.
Згідно з однією з численних легенд, у гирла річки Скарбною, що впадає в Дніпро, була захована вся запорізька скарбниця. Також легенда свідчить, що з монет був відлитий золотий кінь. Як і набиті монетами гармати, запорожці втопили коні в Скарбною. Тому річка і отримала свою назву.

Місцеві жителі стверджують, що найбагатший скарбами місце - це Великий Луг, тому тут досить часто знаходять мідні і срібні монети і інший скарб, захований козаками. Ще одна легенда стосується Стрілецького острова, де перед самою ліквідацією Запорізької Січі козаки заховали зброю, золото і срібло. На місцезнаходження скарбу нібито вказує товста гілка дуба, що росте навпроти острова. Чималий інтерес для шукачів скарбів представляє і Канцерський острів поряд з Хортицею. У тамтешній печері, кажуть старожили, заховані барила із золотом. Однак спроби розкрити завалений вхід закінчувалися нічим, а якщо і вдавалося потрапити в печеру, не було впевненості повернутися живим.

Скарби гетьмана Мазепи.
Свого часу український гетьман Іван Мазепа був одним з найбагатших людей не тільки України, але і Європи. Основу гетьманського багатства становили золото і коштовності на суму близько мільйона тодішніх рублів, що сьогодні можна порівняти з мільярдом доларів. Але, як і у випадку з Нестором Махном, насолодитися своїми незліченними скарбами Мазепа не зміг, провівши залишок життя в злиднях.

Самі ж скарби були заховані в різних місцях. Частина зарита в підземеллях резиденції Мазепи в Батурині, частина - в селі Гончарівка, в околицях замку на крутому березі річки Сейм поруч з дорогою, що веде в Конотоп. Ще одна частина гетьманського скарбу прихована в Києві, а саме - в районі підземного переходу біля готелю «Салют». При будівництві підземки робочі виявили вхід, але в силу якихось причин не стали туди лізти, а просто засипали його. Ще одне з передбачуваних місць скарби - околиці Бахмач.

Скарб Вишневецького в Лубнах.
Поблизу міста Лубни на Полтавщині знаходиться фортеця, яка свого часу була резиденцією польського князя Ієремії Вишневецького. Очевидно, магнат планував грунтовно осісти в замку, оскільки в його підземеллях зберігалися незліченні багатства, які, правда, довелося залишити через стрімкий наступ війська Хмельницького. Взявши з собою тільки найнеобхідніше, Вишневецький зі своїм військом спішно покинув фортецю, яку незабаром захопили козаки і зруйнували її. Таким чином, золото Вишневецького опинилося під руїнами замку.

До кінця 19 століття стало відомо про наявність величезного тунелю, який привернув увагу багатьох шукачів скарбів, але, крім кількох срібних монет, на підлозі нічого істотного знайти не вдалося. До того ж просунутися грунтовно вглиб неможливо через брак повітря. Щоб уникнути можливих жертв, тунель був завалений за вказівкою місцевої влади.

На початку 20-х років 20 століття група археологів виявила ще кілька підземних тунелів з останками польських воїнів, які, мабуть, задихнулися, ховаючись від козаків. Але скарб Вишневецького так і залишився практично незмінним.

Золото Данила Апостола.
Данило Апостол був останнім гетьманом, що спирався на запорізькі традиції і прагнув зберегти вільний козацький дух. Також він чимало зробив для України і прямо заявив російському царю Петру I, політичні методи Росії - дикість і азіатчина, які блокують розвиток країни і ставить під загрозу безпеку сусідів.

Данило Апостол був досить багатий, крім того, ще гетьман Мазепа подарував йому землю у Великих Сорочинцях (Полтавська область, Миргородський район). Апостол докупив землю, побудувавши маєток і Спасо-Преображенський храм, а також цілу мережу підземель і катакомб, в яких сховав свої незліченні багатства. Данило Апостол мав слабкість до масивної посуду із золота і срібла, дорогого зброї, творів мистецтва тощо Гігантський скарб прихований в підземеллях, частина входів до якого ретельно приховано, але деякі мають майже парадні входи. Згодом вони обвалилися, але пошуки скарбу Данила Апостола не припиняються досі.

Згідно з українським законодавством, той, хто знайшов скарб, може претендувати тільки на його частину - 25%; в іншому випадку справа може перетворитися в кримінальну за фактом приховування скарбу. Правда, навіть цей нюанс мало кого сьогодні бентежить, і знайдене золото, наприклад, легко і невимушено продається ювелірам або дантистам для переплавки.

Джерело: lenta.ua

Тепер без штампу: Аліна Гросу після розлучення зробила заяву про другий шлюб (фото)

вівторок, 24 листопад 2020, 16:44

Аліна Гросу довго мовчала про розлучення з чоловіком Олександром Комковым. Адже після пишного весілля пара прожила разом лише півроку, а потім розійшлася. Співачка відкрито каже, що розрив пари винна інша жінка, крім того, у подружжя виявилися різні ці...

Це не буде легко: Медики назвали побічні ефекти вакцини від коронавірусу, про які варто знати

вівторок, 24 листопад 2020, 16:30

У США вже 11 грудня перші американці зможуть отримати вакцину від коронавірусу, проте медики назвали побічні ефекти вакцин. Про це повідомляє CNN, передають Патріоти України. Члени консультативного комітету Центрів США по контролю і профілактиці захвор...