Хмельницький з Потоцький тут вперше "схрестили шаблі": Археологи знайшли місце масштабної битви козаків з коронним військом Речі Посполитої

Успіх науковців тішить також цінні знахідки, дуже рідкісні в музейних колекціях

Під час планових археологічних розкопок у Черкаській області знайшли місце грандіозної битви часів Речі Посполитої, участь у якій приймав Богдан Хмельницький.

Битва під Кумейками відбулася у 6 грудня 1637 року між козаками та військом Речі Посполитої. Богдан Хмельницький тоді обіймав посаду писаря. У Національному музеї історії України демонструються перші знахідки, що їх археологи знайшли на місці битви.

Унікальна знахідка

Кумейківська битва була масштабною баталією – полем бою стала територія між Кумейками, Софіївкою, Яснозір’ям та селом Мошни. За словами Сергія Діденка, керівника археологічної експедиції, спершу науковці помітили велику кількість куль від мушкетів. Згодом вже натрапили на рештки холодної та вогнепальної зброї. Також були знайдені уламки польської екіпіровки, предмети козацького побуту на навіть кайданки (ймовірно – для полонених). Серед знахідок були і монети, викарбувані не пізніше 1637 року.

Цікавим експонатом є вістря піки польського гусара. Діденко зазначив, що це дуже рідкісний експонат раннього періоду, яких у музеях майже не зустрічається.

Деякі речі археологи відкопали з глибини 0,5 метра, інші лежали майже на поверхні. Вчений наголосив, що для повного дослідження місця битви потрібно багато років, адже поле бою займало сотні, а то й тисячі гектарів.

Що відомо про битву під Кумейками

У 1637 році почалося велике повстання проти утисків шляхти під проводом гетьмана нереєстрового козацтва Павла Бута.

Для придушення повстання Річ Посполита направила найкраще коронне військо – понад 5 тисяч професійних та гарноозбрлєних воїнів, де провідну роль відігравала важкоозброєна польська кіінота, найкраща в Європі (на той час – значна цифра). За словами науковця Діденка, 5 грудня 1637 року, напередодні дня святого Миколая, коронне військо зайняло позиції між селами на території сучасної Черкаської області.

Їм протистояла набагато чисельніше, але й гірше озброєна, армія українських повстанців. Таким чином ніхто з супротивників напередодні битви не мав вирішальної переваги.

Наступного ранку 20-тисячне козацьке військо розпочало атаку, але натрапило на болото перед польськими позиціями. Козаки змушені були піти в обхід, щоб зайти у тил – і саме під час цього маневру військо Речі Посполитої атакувало фланг повстанців. Українці швидко побудували кругову оборону і відкрили вогонь. За день козаки відбили три потужні атаки, військо Речі Посполитої втратило майже всі боєприпаси.

Старі польські вояки казали, що «ніколи не бували під таким довгим і сильним вогнем і не бачили такої кількості трупів в одному місці.

Зрештою, наприкінці 6 грудня, коронне військо прорвало оборону. Козаки відійшли у напрямку Черкас.

«Війна з перемінним успіхом продовжилась і в наступному 1638 році. Зрештою закінчилася поразкою козаків. Але ці події стали свого роду генеральною репетицією переможної визвольної війни 1648−1654 років», – наголосив Сергій Діденко.

Видатні особи, які брали участь у битві під Кумейками

У битві під Кумейками брали участь багато осіб, імена яких увійшли в історію. Це, зокрема:

  • Богдан Хмельницький – тоді – писар Війська Запорозького;
  • Павло Бут – гетьман Війська Запорозького;
  • Дмитро Гуня – гетьман, один з лідерів козацьких повстань;
  • Миколай Потоцький – військовий та державний діяч Речі Посполитої, на той час польний гетьман коронний;
  • Стефан Чарнецький – майбутній національний герой Польщі та кривавий каратель, тоді – поручик;
  • Гійом Левассер де Боплан – майбутній автор карт України, тоді – командир артилерією.

Дівчина помила волосся кока-колою та похизувалась результатом (відео)

середа, 31 травень 2023, 12:15

Багато дівчат мріють про блискуче і об'ємне волосся, але не завжди можна домогтися такого ефекту за допомогою шампунів. Тому найчастіше доводиться вдаватися до послуг професіоналів, але вартість їхніх послуг зашкалює. Що робити, якщо немає можливості п...

"Ми абсолютно беззахисні": У російських аеропортах почали панічно боятися дронів

середа, 31 травень 2023, 11:45

У Росії на даний момент немає регламентів для закупівлі та установки спеціальних захисних засобів, тому російські аеропорти не можуть захиститися від атак безпілотників, передають Патріоти України. Як повідомляють російські "Известия", представники аер...