Хто має право на відстрочку від служби під час війни і які документи потрібні - роз'яснення

Під час дії воєнного стану передбачено відстрочку від мобілізації для чоловіків віком від 18 до 60 років, що підлягають мобілізації. Право на відстрочку мають громадяни, що працюють у низці органів державної влади, місцевого самоврядування чи у певних сферах економіки, передають Патріоти України.

Також підставою для відстрочки може стати інвалідність членів родини у низці визначених закономі випадків. Хто має право на відстрочку від мобілізації під час дії режиму воєнного стану, а також які документи необхідно надати для отримання відстрочки, розповів адвокат Антон Маринич.

Під час дії правового режиму воєнного стану прихову підлягають усі громадяни України чоловічої статі. Однак для низки категорій може бути надана відстрочка від мобілізації. Перелік категорій осіб, що мають право на відстрочку, визначено у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

"Важливо, що правом на відстрочку можна скористатися лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. Відстрочку не можуть надати, якщо військовозобов’язаного було призвано на військову службу та зараховано до особового складу військової частини", – наголосив Маринич.

Так, розраховувати на відстрочку можуть громадяни, що мають право на відстрочку в обов'язковому порядку, ті, кого призвати можна лише за їхньою згодою:

– заброньовані за органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями працівники. Процедуру бронювання у цьому разі здійснює роботодавець, ТЦК та СП у цьому випадку матимуть всю інформацію про отриману працівником відстрочку. Однак працівникові бажано мати з собою витяг про бронювання, цей документ видає роботодавець.

– громадяни, що мають дружину (чоловіка) з інвалідністю або одного з батьків чи батьків дружини/чоловіка з інвалідністю I чи II групи:

 • у разі, якщо у дружини/чоловіка особи, що підпадає під призов під час воєнного стану, є інвалідність, для підтвердження права на відстрочку знадобляться документи про встановлення інвалідності та свідоцтво про шлюб;
 • підставою для відстрочки від мобілізації може бути також інвалідність І та ІІ групи у когось з батьків особи, що підлягає мобілізації, або у батьків його дружини/ чоловіка.
  На підтвердження відстрочки у зв’язку із наявністю інвалідності у дружини/її батьків потрібно надати свідоцтво про народження дружини, свідоцтво про шлюб, документи про інвалідність.

– особи з інвалідністю незалежно від групи. Аби отримати відстрочку, слід надати довідку до акту огляду медико-соціальною експертною;посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;пенсійне посвідчення;посвідчення, яке підтверджує призначення соціальної допомоги;довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.Таких людей не мають зобов'язувати проходити військово-лікарську комісію для отримання відстрочки.

– ті, кого визнали тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я

"Такі люди мають пройти військово-лікарську комісію і на підставі висновку такої комісії можуть бути визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я. Відстрочка надається на термін до шести місяців з обов’язковим проходженням військово-лікарської комісії після закінчення терміну дії відстрочки", – зауважив Маринич.

–– громадяни, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Для підтвердження права на відстрочку їм необхідно подати свідоцтво про народження;свідоцтво про шлюб;якщо шлюб було розірвано, тоді треба рішення суду про розірвання шлюбу;рішення органу опіки або посвідчення батька (матері) багатодітної сім'ї.

– жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років. Аби отримати відстрочку, слід надати: свідоцтво про народження дитини (дітей);свідоцтво про смерть одного з батьків або рішення суду про позбавлення другого з батьків батьківських прав;рішення суду про розлучення та визначення місця проживання з одним із батьків.Як отримати відстрочку від служби під час війни: список документів.

– жінки та чоловіки, (опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі) які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років/ хвору на тяжкі хвороби дитину, яка не має інвалідності. Аби підтвердити право на відстрочку, слід надати: свідоцтво про народження;довідка до акта огляду медико-соціальною експертною або інший документ, що підтверджує визнання дитини особою з інвалідністю.Щодо дитини, яка має тяжку хворобу, але їй не встановили інвалідність - потрібен документ, який видається лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я.

– жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю I чи II групи. Підтверджуючі документи: довідка до акту огляду медико-соціальною експертною або інший документ, який підтверджує визнання дитини особою з інвалідністю I чи II групи, свідоцтво про народження дитини;

– громадяни, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками – своїми чи дружини (чоловіка).

"Таким людям треба надати Акт встановлення факту здійснення догляду за другим із подружжя або одним зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) або посвідчення (довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд. Для отримання одного з цих документів про догляд необхідно звернутись до районної держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду", – пояснив адвокат.

Окрім того, знадобиться висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про те, що хвора дружина (батьки) потребують постійного догляду.

"Зазначені вище категорії можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання", – каже Антон Маринич.

Окрім зазначених категорій, не можуть призвати на військову службу під час воєнного стану:

 • громадян, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
 • наукові й науково-педагогічні працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти й педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти.

"Головна підстава для відстрочки – такі працівники мають працювати за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. Навчальний заклад як роботодавець має самостійно подавати відомості до ТЦК та СП щодо своїх працівників. Але бажано таким працівникам оформити собі довідку з місця роботи, – відзначає юрист.

 • громадян, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції або під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ. Підтверджуючими документами можуть бути свідоцтво про смерть близького родича або рішення суду про визнання пропалими безвісти.

"Військові, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас, можуть отримати відстрочку під час часткової мобілізації на строк до шести місяців. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою", – додає юрист.

Окрім зазначених категорій громадян, право на відстрочку мають:

 • народні депутати України;працівники органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України;
 • працівники Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України;
 • працівники Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України;
 • працівники Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України.)

У другій категорії громадян, яких не можуть призвати на службу під час мобілізації – ті, хто за висновком військово-лікарської комісії визнані непридатними до військової служби з подальшим виключенням з військового обліку.

Громадяни цієї категорії для отримання відстрочки від мобілізації мають особисто з’явитись до свого ТЦК та СП та надати документи, які підтверджують підстави для відстрочки.

Якщо немає можливості пред’явити оригінал, тоді бажано зробити нотаріальні копії, щоб їх могли долучити до особової справи в ТЦК та СП.

Але варто враховувати, що законодавством не встановлені конкретні вимоги до документів, які мають підтверджувати право на відстрочку.

Недоімперія, процвітання імпортозаміщення: У Росії за день сталося одразу три аварійні інциденти з цивільними авіалайнерами

понеділок, 2 жовтень 2023, 20:07

2 жовтня в Росії відразу три літаки авіакомпанії "Аерофлот" зламалися за один день, повідомляє The Moscow Times. Так, літак Boeing 777 не зміг вилетіти з Пхукета до Москви через пошкодження шасі. Рейс було скасовано. Пасажирів перенаправили на інші рей...

"Практично мізер": Українцям розповіли про запаси вугілля і газу на опалювальний сезон

понеділок, 2 жовтень 2023, 18:56

Наближається холодна пора року і російські окупанти можуть значно збільшити кількість обстрілів критичної інфраструктури, щоб залишити мирне населення без тепла та електрики. Голова Спілки споживачів комунальних послуг України Олег Попенко в інтерв'ю д...