Королева з Києва: У Норвегії відкрили незвичайний пам’ятник Єлизаветі Ярославні

У столиці Норвегії — Осло — встановили пам’ятник королеві Єлизаветі Ярославні, доньці київського князя Ярослава Мудрого. Монумент став символом історичного зв’язку між Україною та Скандинавією, який бере початок ще з часів Київської Русі.

Єлизавета Ярославна, відома в норвезьких джерелах як Еллісів, була дружиною короля Норвегії Гаральда III Суворого. Їхній союз часто називають романтичною історією кохання, однак він також мав важливе політичне значення і зміцнював зв’язки між державами, передають Патріоти України з посиланням на координаторку українських культурних проєктів у Норвегії Юлію Підлісну та данську мисткиню й авторку монументу Сідсель Бонде, які розкрили деталі Район.Закордон.

Ім’я князівни збереглося в скандинавських сагах та баладах, які писав сам Гаральд. Ці твори пізніше переклав українською мовою Іван Франко, завдяки чому вони стали відомими і в Україні.

У жовтні 2025 року в Осло відкрили пам’ятник на честь Єлизавети Ярославни. Його створила данська скульпторка Сідсель Бонде. Концепція монумента символізує подорожі мореплавців та пошук дороги додому за сонцем.

Скульптура має незвичайну форму. Вона нагадує камінь із конічним отвором, у якому розміщений напівпрозорий онікс. У певний час року сонячне світло проходить крізь цей камінь і утворює ефект «золотого кільця». Промінь спрямований у бік Києва, що символічно поєднує дві столиці.

За словами координаторки українських культурних проєктів у Норвегії Юлії Підлісної, інтерес до постаті Єлизавети значно зріс завдяки історичним дослідженням та літературним творам.

Вона нагадує, що у середньовічних сагах здебільшого описують чоловіків, тому відомостей про життя князівни збереглося небагато. Втім її роль у політичних союзах та культурних зв’язках була значною.

За легендою, Гаральд III Суворий вперше побачив Єлизавету ще в дитинстві, коли перебував у Києві після вигнання з Норвегії. У той час він служив при дворі Ярослава Мудрого. Пізніше майбутній король вирушив у військові походи, де здобув славу та багатство, після чого знову попросив руки князівни.

Урешті Єлизавета стала королевою Норвегії. Разом із чоловіком вона брала участь у політичному житті та подорожувала Європою.

Ідея створення пам’ятника в Осло виникла в української громади Норвегії ще кілька років тому. Офіційні переговори про його встановлення почалися у 2019 році.

Монумент розташували в історичному центрі міста неподалік пам’ятника Гаральду III — засновнику Осло. Таким чином, через 120 років після встановлення скульптури королю поруч з’явився пам’ятник його дружині.

Авторка проєкту зізнається, що історія Єлизавети її особливо зацікавила. Вона досліджувала епоху вікінгів і звернула увагу на образ «золотого кільця», який часто зустрічається у поезії Гаральда.

Цей символ і ліг в основу художньої концепції монумента.

Скульптура виготовлена з місцевого граніту. На реалізацію проєкту було виділено близько одного мільйона норвезьких крон.

Під час відкриття пам’ятника авторка була вражена тим, наскільки важливою ця подія стала для українців.

За її словами, монумент став не лише нагадуванням про історію, а й знаком сучасного партнерства між Україною та Норвегією.

Чорнобильцям перерахували пенсії: Стало відомо, хто і скільки отримає

вівторок, 7 квітень 2026, 17:39

В Україні держава надає людям з інвалідністю різноманітну допомогу, що включає пільги, компенсацію вартості ліків та державні виплати. В березні 2026 року в Україні провели перерахунок мінімальних пенсій по інвалідності для чорнобильців. У Пенсійному ф...

Відмова від ВЛК: Ось що може загрожувати військовозобов'язаному

вівторок, 7 квітень 2026, 16:49

В Україні оголошений воєнний стан та продовжується загальна мобілізація. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Всі військовозобов'язані мають пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). У пресслужбі Мініст...