Тимчасовий захист українців у Чехії зібралися продовжити до кінця березня 2025 року. Проте на біженців чекає зміна правил перебування в цій країні. Зокрема, буде обмежений термін надання безкоштовного житла, дозволяється депортація осіб зі статусом тимчасового захисту, а також запроваджується можливість доплачувати тим, хто захоче достроково повернутись на батьківщину, передають Патріоти України.
Відповідний законопроєкт із пакету Lex Ukrajina ухвалили в чеському парламенті. Тепер його відправили на розгляд до Сенату. У разі остаточного схвалення документ набуде чинності після підпису президента.
Передбачається, що тимчасовий захист і надалі даватиме біженцям право на доступ до ринку праці, здобуття освіти, а також медичне страхування. Однак тепер для цього українцям потрібно буде пройти додаткову реєстрацію та отримати спеціальну візову наклейку. Для цього потрібно надати довідку про проживання із офіційно завіреним підписом власника житла чи орендодавця.
При цьому біженці, які рішенням суду вирішать депортувати, більше не зможуть залишатися на території Чехії. Чинні правила передбачають, що виконання рішень про депортацію відкладається до закінчення у засудженого терміну тимчасового захисту.
Щодо безкоштовного житла, то зараз більшість біженців має право залишатися в ньому до 150 днів. А українці з уразливих категорій мають право на безстрокове безкоштовне проживання. Правила зміняться всім.
Згідно з новою редакцією законопроекту, період надання безкоштовного житла з 1 вересня 2024 року буде до 90 днів для всіх категорій, зокрема вразливих. Після закінчення цього терміну українці мають залишити центри екстреного розміщення. А у разі безкоштовного проживання у приватних осіб – перейти на договірний режим оренди та оплачувати житло із власних коштів.
Влада Чехії вважає, що проблем із оплатою не виникне, бо понад 60% українців працездатного віку вже влаштувалися на роботу у Чехії. При цьому 86% працевлаштованих мають трудові договори із соціальними внесками.
Ще одна новація законопроєкту – можливість для уряду Чехії запровадити грошові виплати для українців, які повертаються на батьківщину раніше за термін закінчення тимчасового захисту. Виплатою можна буде скористатися лише один раз, її розмір поки що не встановлений і не озвучений навіть приблизно.
В Україні минулого року розпочалася програма "Національний кешбек". В межах програми громадяни можуть одержати фінансову компенсацію у розмірі 10% від вартості придбаних товарів українського виробництва. Але бувають випадки, коли кешбек не нараховують....
Стало відомо, кому належить єдиний в Україні електричний пікап Tesla Cybertruck. Днями машину вартістю понад мільйон гривень помітили у Києві, передають Патріоти України з посиланням на "Телеграф" З відкритих джерел відомо, що вона є приватним нотаріус...