Під сурми почесна київська сторожа робить обхід навколо Золотих воріт - головного входу та в'їзду до княжого Києва, зазначають Патріоти України. Перша двійка вартових - у нарядах часів засновників Києва. У легкому сукняному вбранні, на поясі - бойова сокира.
"Ми працювали над усім ретельно, і тут важко сказати над чим було важче працювати, а над чим легше. Показати саме як виглядали вартові в різні епохи і в різні часи", - коментує учасник реконструкції Назар Мулик.
У День Києва сторожа змінюється тричі. Першу двійку часів Кия змінюють вартові у помаранчевому одязі та шоломах, які носили за правління князя Володимира. Остання сторожа - із шаблями та шапками - так дружинники охороняли вхід за часів короля Данила. Контролює церемонію воєвода Київський, у миру - керівник проекту, доктор історичних наук, Михайло Відейко.
"Заступають нові воїни на варту, варта обходить коло воріт, дивіться чи все тут гаразд і потім наступна. Найцікавіше, що процес зміни варти відпрацьований військовими тисячоліттями. І зараз те, що тут відбувається, воно записано в уставі українського війська, кожен вояк мусить його вчити", - зазначає керівник лабораторії археології університету ім. Б. Грінченка Михайло Відейко.
Поки вартові охороняють стародавній вхід до столиці, поряд під народну музику танцюють дівчата у вишитих сукнях. Охочі фотографуються, а також позують з автентичним тогочасним реквізитом.
"Це чудова можливість, особливо для всіх киян, відчути на собі ту атмосферу, проникнутися нею і, власне, зробити гарні фото на пам'ять!", - ділиться враженнями відвідувачка Марина.
"Шанс відтворити те, як ми в минулому жили на цій території, як ми, можна сказати, слідкували за своєю безпекою, за воротами, які захищали Київ", - додає Денис.
Якщо і переїздити кудись жити, так це до країни, з високим індексом щастя. Одним з найвищих таких показників у світі може похвалитись Швейцарія, і зараз країна пропонує вигідні умови переміщення. Як пише видання Express, швейцарський уряд пропонує моло...
В Україні суттєво здешевшала морква. Насьогодні виробники відвантажують її по 15-23 грн/кг, що в середньому на 21% дешевше, ніж тижнем раніше. Основна причина – сезонне збільшення пропозиції на тлі досить стриманого попиту. Відповідно, незабаром ціни н...