Що таке куряча сліпота, чому вона може розвиватися, якими симптомами проявляється і як лікується в сучасній медицині, розповів офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург, кандидат медичних наук, медичний директор клініки VISIOBUD Володимир Мельник, передають Патріоти України.
Куряча сліпота, або гемералопія – це зниження гостроти зору в сутінках або в умовах недостатньої освітленості приміщень. Тобто погіршується природне або штучне освітлення, погіршується зорове сприйняття. Найчастіше, куряча сліпота розвивається через дефіцит вітаміну А в організмі людини.
Вітамін А – це антиоксидант і жиророзчинний вітамін, який забезпечує вироблення білка родопсину, або як його ще називають зорового пурпуру. Родопсин – зоровий пігмент, завдяки якому ми добре бачимо в умовах слабкого освітлення і з настанням темряви (сутінковий зір). Частина молекул родопсину руйнується, коли наші очі контактують зі світлом. Це нормальний фізіологічний процес – у темряві родопсин відновлюється. Але для цього нам потрібно збалансовано харчуватися, бо кожна молекула родопсину містить вітамін А.
Гарними джерелами цього вітаміну є морква, морквяна олія, батат, спаржа, червоний перець, яловича печінка, яйця (жовток), броколі, качанна капуста, сир, молоко, йогурт, манго.
Серед інших причин, які сприяють розвитку курячої сліпоти, я виділяю:
Описані вище порушення, хвороби та шкідливі звички порушують процес всмоктування та засвоєння вітаміну А. Через це виникає дефіцит, що своєю чергою призводить до сповільнення вироблення білка родопсину колобочками і паличками (наші фотороцепторні клітини).
Також куряча сліпота може симптомом розвитку таких офтальмологічних захворювань, як:
Про розвиток курячої сліпоти свідчить кілька симптомів, які можуть з’являтися разом чи одноосібно. Це:
1. спотворення зору з настанням темряви: перед очима з’являються "смуги", "краплі", "блискавки", важко розгледіти та чітко розрізнити об’єкти;
2. порушення сприйняття кольорів, особливо синього та жовтого спектрів;
3. підвищена чутливість до яскравого світла: коли людина переходить із темного приміщення у гарно освітлене, їй потрібно декілька хвилин на адаптацію до зміни освітлення. Вона мружиться, заплющує очі, бачить темні миготливі плями;
4. сухість рогівки;
5. відчуття стороннього тіла в оці або очах (найчастіше пацієнти асоціюють це тіло з піщинкою);
6. звуження бокового, або периферичного зору.
Головна особливість курячої сліпоти – зір погіршується тільки ввечері, з настанням темряви. Вдень людина добре і чітко бачить об’єкти або предмети.
Найліпша профілактика курячої сліпоти – це передовсім збалансоване харчування. Вітамін А не повинен бути в дефіциті, але й не повинен бути в надлишку. Якщо вам здається, що ваш раціон не збалансований, проконсультуйтеся з офтальмологом або сімейним лікарем щодо прийому синтетичного вітаміну А. Я не рекомендую самостійно призначати собі вітамін А або бета-каротин навіть за наявності усіх симптомів курячої сліпоти. Дозування, тривалість і раціональність прийому лікарських препаратів визначає лікар. Наприклад, за наявності катаракти чи відшарування сітківки вітаміни, краплі, апаратне лікування абощо не допоможуть покращити сутінковий зір. У такому разі розглядається лазерна корекція зору (короткозорість), заміна природного кришталика на штучний (катаракта), лазерна коагуляція (діабетична ретинопатія).
Також я раджу щороку робити профілактичний огляд очей, незалежно від того наскільки добре ви зараз бачите. Якщо маєте один або кілька симптомів курячої сліпоти, заплануйте візит до лікаря-офтальмолога на найближчу дату. Однак намагайтеся зберігати спокій. Куряча сліпота не завжди передбачає оперативне втручання. Можливо, у вашому випадку буде достатньо дієтотерапії, направленої на збільшення рівня вітаміну А в організмі та курсу апаратного лікування. Бережіть себе та свій зір!
Автомобільний ринок відновився після пандемії і продажі нових авто почали зростати. В тому числі помітно частіше стали покупати електромобілі та гібриди, передають Патріоти України. Однак, як пише видання Express, не всі види машин з електричним двигун...
Хоча доходи українців у вигляді зарплати зростають, в унісон із нею піднімаються і ціни на товари та послуги. Як результат — інфляція і зростання споживчих цін у 2024-му році виявилися вищими, ніж прогнозувалося раніше, і склали 12%, передають Патріоти...