Людство могло б зупинити виверження вулканів, заливши їх бетоном, але це дуже погана ідея

Виверження вулканів спричиняє чимало проблем для людства. Це і забруднення повітря газами та попелом, і розпечена лава, яка заливає простір навколо об’єкту, і навіть пов’язана з ними сейсмічна активність, передають Патріоти України.

Тому час від часу в соцмережах спливає "лайфхак" від ентузіастів-вулканологів, які пропонують залити жерла бетоном. На їхню думку, досить товстий шар речовини має втримати лаву і попередити природні катаклізми такого типу.

Видання Live Science вирішило звернутись до справжніх фахівців, які вивчають вулканічну активність, щоби з’ясувати, чи має така пропозиція право на життя. І ось що вони відповіли.

Чи можна заблокувати жерло вулкана бетоном?

Теоретично це можливо. Бетон має досить високу температуру плавлення, щоби не здатись під натиском лави. Розплавити цей матеріал вдасться, якщо жар підніметься до 1500 градусів за Цельсієм. Тоді як магма має температуру приблизно 870 градусів, що значно нижче цього порогу.

Тому так, достатньо товстий шар бетону може стримати виверження. Але вчені все ж несхвально ставляться до такої ідеї.

Чому це не спрацює

Виверження вулканів відбуваються, коли під поверхнею Землі підвищується тиск. Коли шар магми тонкий та рідкий, гази легко можуть вивільнитись із неї і виверження відбувається з невеликою швидкістю. І від потоку магми можна досить легко втекти.

А от коли речовина набуває густоти і стає більш липкою за консистенцією, газам стає не так легко покинути магматичну масу. І тиск починає наростати до моменту, поки гази не почнуть виходити назовні і вибухати. "Вибухові виверження вулканів можуть бути небезпечними та смертоносними. Вони можуть викидати хмари гарячої тефри зі схилів або з вершин вулкана. Ці вогняні потоки мчать по схилах гір, знищуючи майже все на своєму шляху", – йдеться у поясненні Геологічної служби США (USGS), яка за приклад взяла вулкан Сент-Хеленс у Каскадних горах у штаті Вашингтон.

Якщо закрити жерло вулкана бетонною пробкою, тиск під нею почне посилюватись швидше. І в такому разі навіть безпечний вулкан поступово перетвориться на вибуховий. Рано чи пізно в ньому станеться виверження, але тиск при цьому буде вищим за типовий.

Але і це не всі небезпеки, які можуть виникнути через шар бетону. Якщо вулканічні газу зуміють пробити пробку, уламки та пил від неї рознесуться на величезну відстань. Це може вбити чимало людей одразу і спричинити цілу хвилю смертельних захворювань легень та ракових пухлин у тих, хто буде дихати пилом, поки він не осяде.

Чи можна якось використати бетон для захисту від вулканів?

Насправді, так. Під час одного з вивержень вулкану Етна на Сицилії бетонні блоки використали, щоби відвести потік лави від поселень. І хоча Геологічна служба США не впевнена, що блоки спрацювали б при сильнішому вибуху, все ж свою роль у захисти людей у тому конкретному випадку вони відіграли.

Росте 10 см на добу: Переселенець з окупованої Херсонщини розвиває на Черкащині агробізнес з дуже цікавою, екзотичною для України культурою (відео)

неділя, 21 квітень 2024, 5:00

На Черкащині збирають перший врожай спаржі. У 2023 році цією культурою Павло Булгаков засадив шість гектарів. Вирощувати спаржу почав ще десять років тому — у рідній Каховці. Тепер продовжує робити це тут. . Павло Булгаков через повномасштабне вторгне...

Уроки з Конгресу

неділя, 21 квітень 2024, 4:08

Пізнє, але критично важливе рішення Палати представників Конгресу означає, що тисячі і тисячі найкращих синів і дочок України залишаться живі, а загарбницькі плани путіна підуть прахом. . Подумайте над цим, поки Україна видихнула з полегшенням.