Льодовики Арктики кишать "зомбі": Вчені зробили несподіване відкриття, що приголомшує

Льодовики Арктики кишать "зомбі": вчені зробили несподіване відкриття

На перший погляд, льодовики Арктики здаються повністю позбавленими життя. Але це не так. У льодовому покриві Гренландії та Ісландії можна зустріти безліч мікроскопічних форм життя. Подібно до сезонних зомбі, багато з цих організмів сплять взимку, прокидаючись від морозного сну тільки коли влітку все починає танути, передають Патріоти України.

Про неймовірне різноманіття у арктичній мерзлоті, про яку нещодавно не здогадувались навіть вчені, розповіло видання Science Alert. Тепер вони роблять досить похмурі прогнози щодо майбутнього цих мікроорганізмів через потепління клімату.

За словами мікробіолога Александра Анесіо з Орхуського університету в Швеції, у невеличкій калюжі талої води на льодовику можна знайти до 4000 тисяч різних видів. Це і бактерії, і гриби, і віруси, і водорості. "Це ціла екосистема, про існування якої ми донедавна й не підозрювали", – розповів він. Коли дослідники детально вивчили лід та сніг на двох льодовиках в Ісландії та Гренландії у середині-кінці літа, більше половини виявлених ними бактерій були активними. Решта залишались бездіяльними чи були мертвими.

Втім, коли всі ці організми помістили у тепліші умови, більшість тих, що перебували у сплячому стані, ожили, повернули собі здатність читати гени і виробляти будівельні блоки амінокислот. Отримані в ході таких досліджень дані свідчать про те, що мікробні співтовариства на снігу та льоду можуть швидко реагувати на зміни танення льоду.

Але хоча адаптація до зміни клімату зазвичай вважається хорошою річчю, як мінімум на рівні видів, правдою також є те, що різка зміна на рівні одного організму може дестабілізувати всю систему. Очікується, що в майбутньому зміна клімату принесе більшу кількість опадів та зимових відлиг в Арктиці, і деякі мікроби уже почали процвітати у сльоті.

Снігові водорості, які найкраще виявляють себе в талій воді Гренландії, мають глибокий темно-фіолетовий колір, і в останні роки вчені, такі як Анесіо, помітили, що плями такого кольору почали поширюватись. Темний вигляд снігу та льоду зокрема означає, що така поверхня поглинає більше сонячного світла, а це, своєю чергою, пришвидшує танення на 20%.

Тим часом, снігові водорості не враховуються у сучасних кліматичних моделях. І саме закладена у них відсутність мікробів у льоду — лише одне з пояснень того, чому льодовики Гренландії насправді можуть танути швидше, ніж передбачає така модель. Попереднє дослідження, наприклад, показало, що додавання води до снігового покриву протягом двох місяців призвело до збільшення кількості снігових водоростей на 48%. Усього через три дні розморожування в лабораторії деякі зразки з поточного дослідження містили на 35% більше активних мікробів, ніж раніше.

"Дуже важливо, що наші результати показують, що льодовикові мікроорганізми здатні реагувати на короткочасні події танення, що відбуваються в масштабі часу від кількох годин до декількох днів, що є досить коротким, щоб періодичне танення на поверхні льодовиків могло потенційно вплинути на функціонування льодовикових екосистем та біогеохімічні цикли", – пишуть вчені.

Але їхній прогноз вказує, що посилене потепління саме взимку стане біль поширеним із подальшою зміною клімату. А це може спричинити екологічні зміни льодовиків.

Пропонувала придбати валюту "за вигідним курсом": На Хмельниччині банкірка обікрала вдів та дітей загиблих воїнів ЗСУ

п’ятниця, 22 вересень 2023, 20:55

У Хмельницькій області керівниця відділення банку крала гроші в родин загиблих на війні Росії проти України. Її вже затримала поліція. Підозрювана обіцяла вигідний обмін валют та депозит у банку та виманила у родичів загиблих захисників понад 5 млн грн...

Житель Харківщини продавав військовим неіснуючі позашляховики (фото)

п’ятниця, 22 вересень 2023, 19:15

Шахрай ошукав захисників майже на мільйон гривень. Слідчі оголосили підозру 31-річному жителю Лозової, який продавав неіснуючі автомобілі військовим, інформують Патріоти України. Як установило слідство, чоловік був раніше неодноразово судимим за майнов...