Медики розповіли, як насправді гормони впливають на вагу

"Багато хто і не здогадується, що гормональний фактор може бути тісно пов'язаний з появою зайвих кілограмів і грати в цьому не останню роль", - пише у своєму блозі дієтолог Світлана Фус, передають Патріоти України, і продовжує:

"В організмі людини понад десяток гормонів, які регулюють різні процеси. Зокрема впливають на наш апетит, вагу, травлення, швидкість обміну речовин.

Звичайно, в більшості випадків ожиріння пов'язано з елементарним переїданням і малорухливим способом життя. Але багато хто і не здогадується, що гормональний фактор може бути причиною появи зайвих кілограмів і грати в цьому не останню роль. Ключова роль в цьому таких гормонів: лептин, інсулін, кортизол, грелін.

Лептин називають гормоном насичення. Виробляється жировою тканиною і контролює її запаси в організмі. Підвищення концентрації лептину відбувається після ситної їжі, що супроводжується зниженням апетиту, вона прямо пропорційна масі жирової тканини і показує енергетичні запаси організму. Якщо людина голодує та інтенсивно займається спортом, відбувається виснаження цих запасів. Це тягне за собою реакції з боку інших гормонів – знижується рівень гормону щитоподібної залози тироксину, сповільнюється метаболізм, знижується температура тіла і з'являється відчуття холоду, сповільнюються рухові реакції.

Також знижується рівень статевих гормонів, що викликає порушення місячного циклу аж до припинення менструації і розвитку остеопорозу. Підвищується рівень гормонів стресу і кортизолу зокрема, а це призводить до посилення утворення жиру в печінці.

Зниження рівня цього гормону відбувається також через хронічне недосипання. Для його нормального рівня важливо спати не менше 8 годин на добу, ситно їсти під час основного приймання їжі, бо лептин посилає до головного мозку сигнал про насичення. Сприяють виробленню лептину в організмі, тим самим допомагають нормалізувати і підтримувати вагу, кисломолочні продукти, нежирні сорти м'яса, птиці, риби, овочі, зернові крупи і бобові культури.

Більшість з нас чули про інсулін. Цей гормон стежить за рівнем цукру в крові і тим, як він використовується. Те, що ви їсте, безпосередньо впливає на рівень інсуліну. Коли людина вживає занадто багато простих вуглеводів з високим глікемічним індексом, виробляється надмірна кількість інсуліну. Клітини не можуть "поглинути" стільки простих вуглеводів, засвоєння сповільнюється і печінка перетворює весь цей надлишок на жир.

Щоб контролювати рівень інсуліну, потрібно дотримуватися режиму харчування, вживати їжу 3-4 рази на день і не їсти між цими прийманнями їжі, виключити продукти з високим глікемічним індексом.

Кортизол – гормон стресу, який теж впливає на рівень глюкози в крові, регулює обмін речовин і контролює водний баланс. Коли ви напружені, високий рівень кортизолу спонукає організм накопичувати жир навколо життєво важливих органів, у такий спосіб намагаючись зберегти запаси енергоресурсів для боротьби зі стресом.

Впливати на вироблення кортизолу за допомогою харчування людина не може. Однак протистояти активному виробленню його все ж нам під силу: відпочивайте, їжте повільно, намагайтеся не "заїдати" стрес, менше пийте каву та інші напої, енергетичні напої.

Грелін – це ще один гормон, який за аналогією з лептином, посилає мозку сигнал про голод. Тільки на відміну від лептину, виробляється грелін в шлунку, а його синтез різко підвищується, коли шлунок порожній. Водночас, в повному шлунку вироблення цієї біологічної речовини практично припиняється, людина відчуває ситість і більше їсти не хоче. Але є одна особливість. Якщо споживати їжу, де багато рафінованого цукру або фруктози, грелін буде далі вироблятися, навіть коли ви з'їли їх пристойну порцію. В результаті людина переїдає і, відповідно, починає страждати від ожиріння.

Ось такі приклади зв'язку гормональних проблем і харчування. Тому, щоб припинити постійно переїдати, зі свого раціону слід вилучити продукти, в яких є рафінований цукор (торти, тістечка, інші кондитерські вироби, здоба, білий хліб), а також скоротити споживання солодких овочів і фруктів, які багаті глюкозою. Слід вживати достатньо клітковини.

Якщо ви скоригуєте своє харчування, налагодите сон і будете вести активний спосіб життя, то зможете тримати свою вагу в нормі. Але якщо ваші спроби нормалізувати вагу не приносять результату, потрібна консультація ендокринолога і перевірка рівня гормонів. Слідкуйте за своїм харчуванням!".

Кров на руках - не завада? Зеленський призначив у керівництво СБУ підозрюваного у вбивствах майданівців, - Бутусов

вівторок, 19 січень 2021, 9:36

"Володимир Зеленський вирішив повністю зганьбити чергову річницю Майдану. Таку думку в Facebook висловив журналіст і громадський активіст Юрій Бутусов, передають Патріоти України. "Один з ватажків Антимайдану Олег Татаров у президента керує правоохорон...

"Уявіть собі у будь якому українському селі, що обере родина померлого - розтин тіла і можливе поховання в закритій труні чи без розтину і по-людськи", - Давиденко про маніпуляції статистикою "ковіду" в Україні

вівторок, 19 січень 2021, 9:28

"Щодо Covid статистики. Абсолютно зрозуміло, що показник загальної захворюваності не відображає реальну картину. На мій погляд. Це відбувається не від замовчування даних і навіть не від нестачи тестів. В першу чергу. Це відбувається від того, що майже ...