Можна позбутися всіх своїх грошей: В Україні шахраї масово псують банкомати

Кількість шахрайських схем збільшилася в рази.

В Україні шахраї навчилися непомітно псувати банкомати, після використання такого апарата можна недорахуватися грошей або зовсім втратити всі кошти на рахунку. Про те, якими схемами користуються зловмисники і як захиститися, - передають Патріоти України з посиланням на Oбозреватель.

В Україну приїжджали "гастролери" з Польщі та Болгарії: кількість шахрайських схем злетіла

Торік в Україні кількість "зіпсованих" банкоматів різко збільшилася, розповідає заступниця директора асоціації міжбанківських платіжних систем "ЕМА" Олеся Данильченко. У грудні 2020-го затримали двох іноземців (із Польщі та Болгарії), вони встановлювали на банкомати спеціальні пристрої (про них пізніше), які дозволяли створити дублікати карток."Цього року було всього кілька таких випадків. Але досі є спроба незаконних транзакцій через тих "гастролерів". Вони зібрали масив даних щодо карток, а потім продали їх іноземцям", – говорить Данильченко.Про те, що шахраї встановлювали спеціальні прилади, знають лише правоохоронці та банки. Клієнтам про це не повідомляють. У кращому разі банк порадить (або зажадає) від клієнта перевипустити карту або замінити ПІН-код. До того ж причину, як каже Данильченко, називати не повинні.

Якщо банк не хоче розповідати про те, що через його банкомати крали кошти, він може просто дати клієнтові кілька днів на заміну картки й навіть заблокувати її для того, щоб шахраї не змогли зняти гроші.

Скімінг: картки "копіюють" просто в банкоматі

Шахраї навчилися встановлювати спеціальні пристрої, які здатні "зчитувати" пластик і "запам'ятати" всю інформацію про нього. Після цього на спеціальному приладі зловмисники можуть створити повний дублікат чужої банківської картки.

Найчастіше разом із таким пристроєм (його називають скімінг) також ховають на банкоматі й невелику камеру, за допомогою якої "підглядають" за циферблатом. У такому разі у злочинців одразу є і картка, і пароль. "Це робиться для того, щоб зчитати ваш пін-код, код картки і зробити її "клон". Після цього з картки зможуть знімати гроші без вашого відома", – розповідає експерт із кібербезпеки Руслан Болгов.

Скімінг встановлюють у банкоматі
Такий вигляд має скімінг

В асоціації міжбанківських платіжних систем "ЕМА" назвали кілька методів захисту від такого виду шахрайства:

  • прикривати клавіатуру банкомата, коли вводите ПІН-код;
  • порівняти банкомат із його екранної заставкою (не повинно бути відмінностей);
  • регулярно міняти ПІН-код;
  • встановити ліміт на зняття готівки.

Кеш-трепінг: гроші крадуть просто в банкоматі

Найбільш поширений спосіб обману – спеціальні "липкі" стрічки, які встановлюються в роз'єм для видачі готівки. Такі трепінги легко виготовляються, не вимагають особливих знань і навичок. До них прилипає частина купюр.

Якщо не перераховувати готівку відразу на місці, то брак можна виявити занадто пізно. Наприклад, минулого року в Чернігові затримали пару, яка встановлювала на банкомати алюмінієві профілі з клейкими стрічками. Вони захоплювали всі гроші, які видавав банкомат. Клієнти думали, що апарат несправний, і просто йшли. У такий спосіб їм вдалося вкрасти 250 тис. грн.

Як крадуть гроші з допомогою трепінгу

"Тому дистанція повинна дотримуватися. Не соромтеся, поверніться і попросіть людину відійти від вас. Це нормальна реакція. Якщо людина не розуміє прохання – пропустіть її краще вперед і почекайте", – радить експерт.

Єдиний спосіб захиститися від шахрайства – дотримуватися всіх правил безпеки, прикривати рукою клавіатуру і придивлятися до банкомата. Повністю захищеним можна вважати тільки апарати у відділеннях банків, в інших же місцях, навіть якщо вони під наглядом камер, апарати можуть зіпсувати шахраї.

Космічний телескоп «Гайя» виявив, що наша Галактика, Чумацький шлях, зовсім не така, як науковці вважали раніше

вівторок, 3 жовтень 2023, 4:15

Космічний телескоп «Гайя» дозволив оцінити швидкість руху рекордної кількості зірок у Чумацькому Шляху, і нові дані виявилися вкрай несподіваними. Справа не тільки в тому, що його маса впала в багато разів: зрозуміли, що сама структура Галактики не так...

Українцям у Польщі погрожують скасувати виплати: Скільки поляків підтримують таке рішення

вівторок, 3 жовтень 2023, 2:35

Майже половина поляків (49%) підтримує продовження виплат українцям у Польщі наступного року. Проте противників надання допомоги не набагато менше - 42%. Влада країни погрожує, що соцдопомогу можуть скасувати, але остаточного рішення ще немає, передаю...