Україна опинилася між двома потужними сформованими в Середньовіччі ідентичностями – європейською та євразійською. Нема визначеної, однозначної. Є роздвоєна, розколота, досі не об'єднана. Будь-які проблеми в державі й соціумі – похідні від цього. Так вважає Йосип Зісельс, дисидент, віце-президент Конгресу національних громад України. Поділився думками про виклики перед Україною під час зустрічі з німецьким істориком Карлом Шльоґелем на 26-му Book Forum у Львові, передають Патріоти України.
"Ми не приречені бути в Європі, - каже Зісельс. - Можемо існувати між двома світами ще сотні років. Це залежить тільки від нас. Чи зможемо зрушити туди, куди нас не дуже хочуть приймати, і відштовхнутися від євразійського світу, куди нас хочуть знову втягнути. Ми здатні через роки стати європейською країною. Але повинні інвестувати більше у виховання й освіту. Це і є занурення в іншу ідентичність і систему цінностей.
Європа – це правовий простір. Закон домінує над бажаннями лідерів, які хочуть вийти за його межі. На Сході начальник, керівник, президент чи ще якийсь правитель завжди були важливіші за закон. Поєднати ці ідентичності неможливо. Маємо посунутися, ментально переміститися на Захід.
Ми не станемо європейцями ні за 10, ні за 30 років. Це довгий, тяжкий процес. Але є тільки він. Бо повернутися в імперський простір, в обійми Росії більшість уже не хочуть".
Цей клаптик суходолу біля небезпечних дніпровських порогів тисячоліттями слугував тихою гаванню тим, хто мандрував однією з головних водних артерій Європи, а також тим, хто переправлявся між берегами Дніпра. Археологи дослідили скельний масив біля остр...
Тиждень тому ситуація в країні здавалося безпросвітною. . Тотальне домінування влади в медіа — із опозиційними ЗМІ, загнаними в кут, і розгулом маніпуляцій у соцмережах і телеграм-помийках. . Глуха до голосу розуму більшість зі "слуг", уламків опзж і і...