2024 рік, якщо вірити прогнозам, з легкістю зможе позбавити свого попередника звання найспекотнішого року за всю історію спостережень. Очікується, що кліматична модель Ель-Ніньо в Тихому океані досягне своєї повної сили на тлі потепління, спричиненого парниковими газами. Про це, з посиланням на вчених, пише видання NewScientist. Раніше вчені оголосили, що саме 2023 рік встановив рекордні температурні показники, зафіксовані починаючи з доіндустріального періоду, передають Патріоти України.
Вчені вважають, що стихії, які змовилися зробити 2023 рік таким незвично теплим, ймовірно, підштовхнуть показники ще далі у 2024 році.
"У нас ніколи не було такого сильного Ель-Ніньо на тлі глобального потепління. Ми дійсно входимо в безпрецедентну ситуацію", – заявив Адам Скейф з Метеорологічної служби Великої Британії.
Середня глобальна температура у 2023 році була приблизно на 1,4°C вищою за доіндустріальний середній показник, виміряний між 1850 і 1900 роками. Це побило попередній рекорд 2016 року більш ніж на 0,1°C.
"Це великий стрибок, еквівалентний п'яти рокам глобального потепління", – пояснив Скейф.
Вчені припускають, що вже в 2024 році зростання середньорічної температури може перевищити 1,5°C. Є припущення, що це вже сталося у 2023 році, але загальна думка науковці сходить на тому, що такі припущення є помилковими, хоч людство й було дуже близьким.
Найважливішим фактором, який вплинув на зростання температури є глобальне потепління, спричинене зростанням концентрації парникових газів, які людство викидає в атмосферу. Лише цей один фактор забезпечив приблизно 1,28°C підвищення температури у 2023 році.
Інший фактор, який вплинув на досягнення рекордних показників – перехід до більш теплих умов Ель-Ніньо в Тихому океані після того, як впродовж трьох років зберігався більш холодний патерн Ла-Нінья.
Вчені також знають, що історично Ель-Ніньо мав більший вплив на потепління саме наступного року після своєї першої появи, оскільки аномалія посилюється в грудні та січні.
"Зазвичай Ель-Ніньо є синонімом екстремальних подій у всьому світі", – заяви Омар Баддур з Всесвітньої метеорологічної організації.
Скейф також пояснює, що окремо на рівень спеки в 2023 році вплинули незвично високі температури в північній частині Атлантичного океану та виверження вулкану в 2022 році, що викинуло водяну пару у верхні шари атмосфери. Ці ж фактори все ще можуть вплинути на спеку й в новому році.
"2024 рік буде екстремальним", – вважає Скейф. Зі свого боку продовження температурних рекордів також прогнозує Дженніфер Френсіс з Центру кліматичних досліджень Вудвелла в США. За її словами, в 2024 році варто очікувати "продовження дивних явищ, сюрпризів і рекордів, які будуть побиті з великим відривом".
У той час як, за прогнозами експертів, у 2025 році продукти можуть подорожчати приблизно на 20%, у 2024-му деякі продовольчі товари зросли у ціні в 1,5 — 2 рази. Рекордсменами виявились капуста, морква та загалом овочі, передають Патріоти України. Такі...
Розмір максимальної допомоги для безробітних в Україні зріс на 900 грн. З 1 січня 2025 року вона складає 8 000 грн, тоді як у 2024-му було 7 100 грн. Про це повідомили у Держслужбі зайнятості. Там зазначили: також збільшилася компенсація роботодавцям з...