На долю, заміжжя та смерть: Як українки традиційно ворожили на Різдво

На Святвечір, напередодні Різдва Христового, в Україні було заведено не тільки колядувати, але й ворожити — цим зазвичай займалися молоді незаміжні дівчата. Про це розповіла етнографиня Олена Громова, передають Патріоти України.

Робили це так — на вулиці з закритими очима рахували кілки в тину та за їхнім видом уявляли свого судженого: якщо кілок тонкий та рівний, то дівчині випаде молодий та стрункий хлопець, з корою — суджений буде багатим, а кривий кілок, то дістанеться п’яниця.

Також побутував обряд фартухів. Дівчата скручували зняті фартухи м’ячиком, кидали в ночви й розгойдували їх. Який фартух випаде, та першою вийде заміж.

Крім того, майбутні наречені виносили на вулицю посуд, постукуючи ложками, й прислухалися: звідки відізветься пес, почується гомін, туди й заміж піде. Потім підходили до вікон сусідів: якщо чули слово «сядь» — не пощастить вийти заміж, а коли «йди» — то скоро чекати на сватів.

Якщо дівчина, яку вибрав хлопець, хотіла дізнатися про сімейне життя, то підходила до хліву: тихо сплять свині — до родинного ладу, голосно рохкають чи кувікають — до сварок.

Вдома дівчата розплітали волосся, брали в руки хліб і, тричі обійшовши оселю, дивились у вікно, де має «показатися доля». Подекуди було заведено вмивати обличчя калиновим соком, аби воно завжди було рум'яним.

Примітно, що ворожили на Святвечір і старі люди: ставши між лампадкою і свічкою, вони дивилися, чи не буде подвійної тіні. Одна лише тінь передвіщала швидку смерть.

Ударився головою: На Черкащині після падіння на слизькому тротуарі помер чоловік

середа, 29 листопад 2023, 9:30

На Черкащині загинув чоловік, що вдарився головою об асфальт після падіння. Він послизнувся на слизькому тротуарі. Медики, що прибули на місце трагедії через 6 хвилин, не змогли врятувати постраждалого. Подробиці повідомляє місцеве видання "Про все", п...

Яка вірогідність, що Україна вдаватиметься до відключень світла - відповідь Міненерго

середа, 29 листопад 2023, 8:58

З огляду на поточну ситуацію в Україні не мають вдаватися до відключень електроенергії. На жаль, вона може змінитися. Про це в ефірі телемарафону сказала заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук, передають Патріоти України. Так, відключення не ...