У руїнах давньої Ніневії, що лежить на лівобережжі сучасного міста Мосул (Північ Іраку), терпіння археологів було винагороджене епохальною знахідкою. Йдеться про масивний барельєф VII столітті до н. е. Його вирізняє надзвичайно детальне різьблення, на якому зображені і царські постаті, і божества — це безпрецедентне відкриття для ассирійських палаців, передають Патріоти України з посиланням на Live Science’s.
Розкопки очолив професор Аарон Шмітт з Гейдельберзького університету. Його команда знайшла 12-тонну вапнякову плиту у тронній залі царя Ашшурбаніпала, правління котрого знаменувало пік могутності Новоасирійської імперії та її скорий занепад. Рельєф має значні розміри—5,5 метрів у довжину та 3 метри у висоту.
Зображення на плиті демонструє правителя Ассирії у супроводі Ашура —верховного божества імперії, а також богині війни та кохання Іштар - покровительки Ніневії. Крім них, на сцені присутній вартовий і загадковий персонаж, якого можливо можна ідентифікувати як людину-скорпіона.
“Серед багатьох відомих нам рельєфних зображень ассирійських палаців немає жодного зображення головних божеств, — заявив в інтерв'ю Live Science’s професор Шмітт. “Це відкриття справді виняткове”.
Ніневія—місто з багатою історією, розташоване на східному березі річки Тигр. Воно було центром Неоассирійської імперії та процвітало ще у 5-му тисячолітті до н. е. Початку найбільшого розквіту місто досягло за правління Сеннахеріба наприкінці VIII століття до н. е., коли стало відоме завдяки величним храмам та палацам.
Однак у 612 році до н. е., Ніневія, що налічувала до 150 тис. мешканців (вдвічі більше ніж в тогочасному Вавілоні), була знищена військами Вавилонії та Мідії. Після завоювань Олександра Македонського тут було еллінізоване поселення, що знищило залишки австрійської культурної спадщини.
Перші серйозні розкопки її Північного палацу розпочалися у XIX столітті британськими археологами, але лише у 2022 році команда Шмітта поновила детальне дослідження кургану Куюнджик, основної частини комплексу.
Фрагментований барельєф виявили у засипаній ямі поблизу ніші навпроти головного входу до тронного залу. Це свідчить, що він, ймовірно, мав важливе символічне значення та займав помітне місце в палаці. На думку Шмітта, його розташування та розмір свідчать про значну роль у монаршому та релігійному контексті, а верхня частина, ймовірно, була прикрашена крилатим сонячним диском.
Дослідники припускають, що яма, де барельєф був прихований, датується елліністичною епохою, що могло ускладнити його виявлення раніше. Зараз реставраційні роботи активно координуються Державною радою старожитностей Іраку, щоб повернути цей артефакт на його первісне місце для публічного показу.
Це відкриття є винятковим з кількох причин. По-перше, воно дає можливість краще зрозуміти релігійні вірування ассирійців та їхню систему символізму, оскільки такі рельєфи зображували не тільки правителів, а й головних богів імперії.
Міжнародна асоціація ультрамарафонців (IAU) не визнаватиме світовий рекорд росіянина Івана Заборського через використання ним російського прапору на фініші. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на офіційний сайт IAU. На початку травня Забо...
У аеропорту Шарм-ель-Шейха рекламний щит упав на туристів із Казахстану, які чекали на посадку рейсу до Астани. Одна жінка загинула, ще дві зазнали травм. Про це повідомляють Патріоти України із посиланням на Zakon.kz. «Із рідними загиблої вже встанови...