На Землі можуть знову з‘явитися динозаври? Вчені розповіли про наслідки глобального потепління

Динозаври продовжують існувати поряд із нами у вигляді птахів - нащадків давніх крилатих рептилій. Але чи могли би "канонічні" динозаври, як-от, тиранозавр, трицератопс і стегозавр, еволюціонувати знову, якби клімат і температура повернулися до умов крейдяного періоду?

Мабуть, ні, пише Science Focus. Водночас ми не можемо передбачити, які живі істоти з’являться на планеті в майбутньому.

В еволюції чимало залежить від випадковості. Природний відбір не можна запланувати; він відбувається, щоб адаптувати організми до нагальних викликів.

Американський палеонтолог Стівен Джей Гулд розмірковував: що станеться, якщо ми перемотаємо стрічку життя планети в якийсь далекий час і натиснемо кнопку "play"? Коли б ця стрічка дійшла до наших днів, світ би не був таким самим, впевнений учений. Дрібні випадковості спрямували б життя на непередбачувані шляхи, які би змінювались щоразу, коли "запис перемотується і відтворюється".


Чим більше ми вивчаємо скам'янілості, тим більше розуміємо: вимирання – це назавжди. Якщо вид або група зникає, то просто не повертається. Візьмемо, наприклад, трилобітів. Клімат у наші дні в цілому схожий на той, що був у часи їхнього процвітання в океанах, але трилобіти так і не з'явились знову.

А як щодо чогось подібного до динозаврів, чи могли би вони еволюціонувати? Цілком можливо, відповідають палеонтологи.

Потужною силою еволюції є конвергенція: якщо різні види стикаються з однаковими кліматичними та екологічними факторами, вони часто розвивають схожі риси, щоб пристосуватися до свого оточення. Наприклад, і динозаври (птахи), і ссавці (кажани) незалежно одне від одного розвинули крила, щоб літати.

Якби Земля опинилася в умовах, схожих на крейдяний період, тиранозавр і трицератопс, безсумнівно, не змогли б еволюціонувати, але інші великі й незграбні рептилії – могли б.

У Києві 12 червня випала рекордна за останні 30 років кількість опадів

четвер, 13 червень 2024, 0:11

У Києві 12 червня випало більш ніж половина місячної норми опадів. Про це повідомляє КМДА. . Зазначається, що станом на 15:00 нічний і денний рівні склали 46 мм опадів, при тому, що нормативний обсяг опадів за місяць - 74 мм. Тобто за сьогодні у столи...

Вознесіння Господнє-2024: Що категорично не можна робити 13 червня та як відзначати одне з найбільших християнських свят

середа, 12 червень 2024, 23:45

Одне з 12-ти головних християнських свят, Вознесіння Господнє, відзначається на 40-й день після Великодня. У 2024 році воно випадає на четвер, 13 червня, передають Патріоти України. Цього дня згадують, як, згідно з Євангелієм, Ісус Христос вознісся на ...