Найдорожчий колір Стародавнього Риму: Чому за пурпурний могли покарати або навіть вбити

Сьогодні колір одягу радше особистий вибір, аніж питанням державної ваги. Однак у Стародавньому Римі носіння пурпурного вважалося чимось більшим, ніж просто модний тренд це був потужний політичний символ, пише Ancient Origins, передають Патріоти України.

Яскравий відтінок тірського пурпуру добували з морського равлика мурекса. Цей барвник був дуже затребуваним і неймовірно дорогим. Для виробництва лише однієї унції (трохи більше за 28 грамів) фіолетового барвника потрібні були тисячі равликів, що робило одяг, пофарбований у цей колір, неймовірно дорогим.

Як наслідок, пурпур став символом влади, престижу та багатства в римському суспільстві. Імператори та високопосадовці часто одягали фіолетові тоги, щоб продемонструвати свій високий статус та відрізнити себе від простого люду.

Але в суспільстві, відомому своєю жорсткою соціальною ієрархією, римляни не залишали рішення носити фіолетовий колір на власний розсуд. Римські закони про верховну владу диктували правила щодо предметів розкоші, зокрема й одягу цього ексклюзивного відтінку.

Ці закони, які періодично видавали і коригували, мали на меті зберегти моральну тканину суспільства, запобігаючи надмірному потуранню розкоші і підтримуючи чіткі відмінності між соціальними класами.

Римські громадяни, які наважувалися порушувати ці закони, стикалися з наслідками. На тих, кого впіймали на хизуванні недозволеним пурпуровим одягом, могли накласти штраф. Ці штрафи були не лише фінансовим тягарем, але й формою публічного приниження, що мало на меті утримати інших від порушення суспільних норм.

У більш екстремальних випадках, коли носіння пурпуру розглядалося як прямий виклик імператору або державі, покарання могло бути набагато суворішим. Це могло включати конфіскацію майна або, в крайньому разі, заслання. Ці суворі заходи показували, наскільки важливим був пурпуровий колір у римському суспільстві і як далеко держава готова була зайти, щоб зберегти встановлену соціальну ієрархію.

Епоха тірського пурпуру раптово закінчилася з розграбуванням Константинополя в 1204 році. Як зазначає Девід Якобі, жоден візантійський імператор чи латинський правитель на колишніх візантійських територіях не зміг зібрати фінансові ресурси, необхідні для виробництва пурпуру.

Це ознаменувало кінець екстравагантної епохи, коли пурпур був не просто кольором, а символом влади, багатства і суспільного порядку в Стародавній Римській імперії.

Мобілізація громадян від 50 років буде чи ні? Нардеп пояснив нюанси

четвер, 26 вересень 2024, 23:55

Директива Командування Сухопутних сил дозволяє мобілізовувати чоловіків 50-60 років винятково за окремим мобілізаційним розпорядженням. Це підтвердив народний депутат, член комітету з нацбезпеки й оборони Верховної Ради Федір Веніславський у коментарі ...

Поки інші ледь зводять кінці з кінцями: Зарплати чиновників в Україні перевищили 55 тис. грн - хто отримує найбільше

четвер, 26 вересень 2024, 22:25

У серпні 2024 року середня зарплата в держустановах зросла на 44,6% і перевищила 55 тисяч гривень, причому керівники стратегічних установ, таких як НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг)...