Науковці США з'ясували, через що насправді зникли мамонти

Стародавні люди виявилися не винні...

Нове дослідження припускає, що зникнення найбільших ссавців Північної Америки не було викликано надмірним полюванням і швидким збільшенням популяцій людей на континенті, повідомляють Патріоти України.

Замість цього вчені з Німеччини і США припускають, що популяції великих ссавців коливалися у відповідь на зміну клімату. А різке зниження температури близько 13000 років тому призвело до занепаду і зникнення видів.

Проте, люди могли бути залучені в вимирання мегафауни більш складним чином, ніж припускають прості моделі надмірного полювання. Приблизно 10 000 років тому Північна Америка була домом для багатьох великих і екзотичних істот, таких як мамонти, гігантські наземні лінивці, величезні бобри і величезні, схожі на броненосців істоти, відомі як гліптодони. Але приблизно 10 000 років тому більшість тварин Північної Америки вагою понад 44 кг, також відомі як мегафауна, зникли.

Дослідники з групи вивчення екстремальних явищ Макса Планка в Єні, Німеччина, хотіли з’ясувати, що привело до цих зникнень. Ця тема активно обговорювалася протягом десятиліть, і більшість дослідників стверджували, що причиною цього є надмірне полювання людини, зміна клімату або деяка комбінація цих двох чинників.

За допомогою нового статистичного підходу дослідники виявили переконливі докази того, що саме зміна клімату було основною причиною зникнення видів. Приблизно під час вимирання (між 15 000 і 12 000 років тому) відбулося дві основних кліматичних зміни. Перша була періодом різкого потепління, яке почалося близько 14 700 років тому, а другий — різким похолоданням близько 12 900 років тому, під час якого північна півкула повернулася до майже льодовикових умов. Одне або обидва цих важливих температурних коливання і їх екологічні наслідки були причетні до зникнення мегафауни.

«Звичайний підхід полягав у тому, щоб спробувати визначити час вимирання мегафауни і подивитися, як вони співвідносяться з прибуттям людини в Америку або будь-якою кліматичною подією», — каже Метью Стюарт, співавтор дослідження. «Однак вимирання — це процес, а це означає, що він розгортається протягом певного періоду часу, і тому для розуміння того, що стало причиною зникнення мегафауни Північної Америки, дуже важливо зрозуміти, як їх чисельність коливалася напередодні зникнення».

Автори використовували новий статистичний підхід, розроблений У. Крістофером Карлтоном, іншим співкерівником дослідження. Оцінити розміри популяції доісторичних груп мисливців-збирачів і давно вимерлих тварин не можна, порахувавши голови або копита. Замість цього археологи і палеонтологи використовують дані радіовуглецевого аналізу як показник минулої чисельності населення. Причина в тому, що чим більше тварин і людей присутні в ландшафті, тим більше вуглецю залишається після їх зникнення, що потім відбивається в археологічних та копалинних записах. На відміну від усталених підходів, новий метод краще враховує невизначеність дат скам’янілостей.

Автори застосували цей новий підхід до питання про вимирання мегафауни Північної Америки. На відміну від попередніх досліджень, нові результати показують, що популяції мегафауни коливаються в відповідь на зміну клімату.

«Популяції мегафауни, здається, збільшувалися, оскільки в Північній Америці почаося потепління близько 14 700 років тому», — стверджує Стюарт. «Але потім ми бачимо зрушення в цій тенденції близько 12 900 років тому, коли в Північній Америці почалося різке похолодання, і незабаром після цього ми бачимо, як відбувається вимирання мегафауни».

І хоча ці знахідки припускають, що повернення до майже льодовикових умов близько 12 900 років тому було безпосередньою причиною вимирання, історія, ймовірно, буде більш складною.

«Ми повинні враховувати екологічні зміни, пов’язані з цими змінами клімату, як в континентальному, так і в регіональному масштабі, якщо ми хочемо мати правильне розуміння того, що привело до цих зникнень», — пояснює керівник групи Х’ю Граукатт, старший автор дослідження. «Крім того, залишається ймовірність того, що люди зіграли більш тонку роль у зникненні мегафауни, ніж припускають прості моделі масового знищення».

Джерело: НВ

ТЦК загрожує повний колапс: Раді доведеться правити закон про мобілізацію

субота, 27 квітень 2024, 1:45

Як пише видання Texty, територіальні центри комплектування (ТЦК) не встигнуть актуалізувати дані усіх військовозобов’язаних за 60 днів, як того вимагає новий закон про мобілізацію, і це створить додатковий хаос, передають Патріоти України. "Управлінсь...

Не холодно і не спекотно: На вихідні настане така погода, що трапляється раз на рік - синоптик

субота, 27 квітень 2024, 0:55

На вихідних в Україні очікується чудова весняна погода з комфортною температурою. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко на своїй сторінці Facebook. "Вихідними, 27-28 квітня, в Україні буде така погода, яка буває чи не раз на рік", - каже вона. ...