Науковці з'ясували, чому розумні люди частіше вживають алкоголь

У суспільстві побутує думка, що вживання алкоголю — це ознака слабкості, стресу чи шкідливої звички. Проте останні дослідження вчених, опубліковані, зокрема, у Psychology Today показують парадоксальну, але цікаву закономірність: люди з вищим інтелектом частіше й більше вживають алкоголь, ніж їхні менш розумні однолітки, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.

У чому ж справа, чи означає це, що розум — це перепустка до келиха вина щовечора, спробуємо розібратися.

Алкоголь — еволюційно нове явище

Згідно з гіпотезою еволюційної новизни розумніші люди частіше залучаються до нових, нестандартних для людства моделей поведінки. А вживання алкоголю — саме таке явище. У природі наші предки могли споживати алкоголь лише випадково, наприклад, у перестиглих фруктах, де ферментація створювала незначну кількість етанолу (до 5%).

Справжній алкоголь — той, що ми п’ємо сьогодні (пиво, вино, міцні напої) — з’явився після початку землеробства приблизно 10 тисяч років тому. А це — вчора за мірками еволюції.

Чим розумніші діти, тим більше алкоголю у дорослому віці

Виявляється, існує прямий звʼязок між інтелектом у дитячому віці та частотою вживання алкоголю в дорослому житті.

  • Діти з IQ вище 125 у дорослому віці вживали алкоголь значно частіше, ніж діти з IQ нижче 75.
  • Підлітки з високим інтелектом через 7 років вживали більше алкоголю, частіше напивалися та практикували епізоди запійного споживання.

Ці результати залишалися стабільними навіть після врахування таких факторів, як стать, освіта, соціальний клас, дохід, депресія, сімейний стан і рівень освіти батьків. Тобто річ не в «багатших» вечірках чи престижній роботі. Вчені вважають, що саме інтелектуальні особливості особистості впливають на частоту вживання алкоголю.

Розумні не означає здоровіші

Варто наголосити: ця тенденція не свідчить про користь алкоголю чи його позитивний вплив на розум. Гіпотеза лише вказує на зв’язок між інтелектом і бажанням пробувати нове, зокрема алкогольні напої.

Це також пояснює, чому розумні люди іноді дозволяють собі зловживання, які відверто шкодять здоров’ю, зокрема запійне вживання чи пиятику до сп’яніння.

Можливі пояснення

  • Еволюційна цікавість. Інтелектуально розвинені люди мають схильність до пізнання нового у всьому, включно з їжею, напоями, досвідом.
  • Соціальна активність і кар’єра. Розумні люди частіше обіймають посади, де алкоголь є частиною ділової чи культурної взаємодії — фуршети або тости на перемовинах.
  • Менше впливу релігійних або традиційних обмежень. Інтелект пов’язують з меншою релігійністю, а отже, меншою схильністю до моральних заборон на алкоголь.

У чому полягає небезпека

Ці дані не виправдовують надмірного споживання алкоголю. Зловживання спиртним підвищує ризик:

  • хвороб печінки;
  • серцево-судинних захворювань;
  • онкологічних патологій;
  • депресії;
  • залежності.

Тому незалежно від рівня IQ, алкоголь потрібно вживати з розумом і не забувати про здоров’я. Розумні люди справді п’ють більше, і це доведено наукою. Але це не привід брати приклад або ідеалізувати таку поведінку. Навпаки — це сигнал, що інтелект не завжди означає здоровий вибір. А якщо вже келих — то лише з нагоди, з насолодою чи без шкоди для себе.

Базова виплата: Хто зможе з липня отримувати по 4500 грн щомісяця

понеділок, 16 червень 2025, 6:25

На тлі реформи пенсійної системи, яка повинна стартувати у липні, в Україні запровадять єдину базову виплату у розмірі 4 500 гривень замість кількох окремих допомог малозабезпеченим сім’ям, пенсіонерам без стажу, людям з інвалідністю та іншим категорія...

Від експедиційного корпусу Кім Чен Ина не залишилось і половини: Розвідка Британії розповіла про втрати військових Північної Кореї на Курщині

неділя, 15 червень 2025, 23:55

Північнокорейські війська втратили понад 6000 солдатів в Курській області Росії, передають Патріоти України з посиланням на акаунт Х Міністерства оборони Великої Британії. . За даними розвідки, загальна кількість втрат становить більше половини від пр...