У суспільстві побутує думка, що вживання алкоголю — це ознака слабкості, стресу чи шкідливої звички. Проте останні дослідження вчених, опубліковані, зокрема, у Psychology Today показують парадоксальну, але цікаву закономірність: люди з вищим інтелектом частіше й більше вживають алкоголь, ніж їхні менш розумні однолітки, передають Патріоти України з посиланням на ТСН.
У чому ж справа, чи означає це, що розум — це перепустка до келиха вина щовечора, спробуємо розібратися.
Згідно з гіпотезою еволюційної новизни розумніші люди частіше залучаються до нових, нестандартних для людства моделей поведінки. А вживання алкоголю — саме таке явище. У природі наші предки могли споживати алкоголь лише випадково, наприклад, у перестиглих фруктах, де ферментація створювала незначну кількість етанолу (до 5%).
Справжній алкоголь — той, що ми п’ємо сьогодні (пиво, вино, міцні напої) — з’явився після початку землеробства приблизно 10 тисяч років тому. А це — вчора за мірками еволюції.
Виявляється, існує прямий звʼязок між інтелектом у дитячому віці та частотою вживання алкоголю в дорослому житті.
Ці результати залишалися стабільними навіть після врахування таких факторів, як стать, освіта, соціальний клас, дохід, депресія, сімейний стан і рівень освіти батьків. Тобто річ не в «багатших» вечірках чи престижній роботі. Вчені вважають, що саме інтелектуальні особливості особистості впливають на частоту вживання алкоголю.
Варто наголосити: ця тенденція не свідчить про користь алкоголю чи його позитивний вплив на розум. Гіпотеза лише вказує на зв’язок між інтелектом і бажанням пробувати нове, зокрема алкогольні напої.
Це також пояснює, чому розумні люди іноді дозволяють собі зловживання, які відверто шкодять здоров’ю, зокрема запійне вживання чи пиятику до сп’яніння.
Ці дані не виправдовують надмірного споживання алкоголю. Зловживання спиртним підвищує ризик:
Тому незалежно від рівня IQ, алкоголь потрібно вживати з розумом і не забувати про здоров’я. Розумні люди справді п’ють більше, і це доведено наукою. Але це не привід брати приклад або ідеалізувати таку поведінку. Навпаки — це сигнал, що інтелект не завжди означає здоровий вибір. А якщо вже келих — то лише з нагоди, з насолодою чи без шкоди для себе.
Із могили похованого в Софії українського вченого, історика та письменника Михайла Драгоманова зник синьо-жовтий прапор, а також лавиця та інформаційна табличка. Про це повідомив комік Фелікс Редька у соцмережі "Інстаграм", передають Патріоти України. ...
Дівчинка перестала дихати під час масованої ракетно-дронової атаки. Лікарі реанімували її під обстрілами. Про це повідомила благодійниця та засновниця медичного центру "Дім метеликів" Міста Добра у Чернівцях Марта Левченко, передають Патріоти України. ...