Гільєрмо Отта Парум займається рибальством в болівійській Амазонці все своє життя, понад 50 років. Спочатку він ловив місцеві види на кшталт сомів. Але потім там з'явилася гігантська прісноводна риба, відома як арапайма чи пайче.
"Я подумав, що це водяна змія, яка на всіх нападатиме. Думав, вона може бути отруйною і не годиться для їжі", — згадує рибалка.
Арапайма - найбільша прісноводна риба планети, її довжина сягає до 4 метрів, а вага - до 200 кг і більше. Це небезпечний хижак, який щороку завойовує нові території у басейні Амазонки.
"Розмір й апетит цього гіганта роблять його серйозною загрозою для місцевих видів риб", - розповідає Федеріко Морено, директор Центру дослідження водних ресурсів в Автономному університеті Бені.
"Цей хижак захоплює водойми й відлякує місцеві види, які тікають від нього до інших водойм, значно віддаленіших і важкодоступних".
"У перші роки життя арапайма росте зі швидкістю 10 кг на рік. Це означає, що вона поїдає багато іншої риби", – розповідає біолог Фернандо Карвахаль.
Хоч в її арсеналі немає гострих зубів, таких як у піраньї, її зброя - це твердий кістковий язик, яким вона дробить свою здобич.
Але відсутність потужних зубів не заважає їй харчуватися піраньями та безліччю інших риб, а також рослинами, молюсками і птахами, яких вона ковтає, як гігантський пилотяг.
"У найближчі одне-два десятиліття арапайма пошириться на всі території, де цей вид може мешкати", - попереджає Фернандо Карвахал, посилаючись на рибалок, які повідомляють, що чисельність деяких місцевих видів скорочується.
У глобальному масштабі інвазивні чужорідні види вважають другою за вагомістю (після втрати природного ареалу) загрозою біологічному розмаїттю. Але для місцевих рибалок поява арапайми стала справжнім благом. Вони швидко зрозуміли її потенціал і почали активно виловлювати для їжі.
"Спочатку я безплатно пригощав нею своїх покупців, щоб вони відчули смак цієї риби", - каже Гільєрмо Отта Парум. Деякі рибалки навіть казали, що це різновид сома. Але зараз цю рибу їдять по всій Болівії.
"Ми продаємо її скрізь – у супермаркетах, на ринках. Робимо різні нарізки, доступні за ціною. Закуповуємо та переробляємо близько 30 000 кг на місяць", — розповідає Едсон Сузано, керівник заводу з перероблення арапайми.
Тепер рибалки наввипередки полюють на цього хижака на величезних просторах Амазонки. Він мешкає у воді, слабко насиченій киснем, тому потребує як кисню, видобутого з води, так і кисню з атмосферного повітря. Раз на 5-15 хвилин він спливає на поверхню, щоб зробити вдих.
Торгівля арапаймою набрала таких обертів, що рибалки вирушають у найбільш віддалені райони. Це призводить до конфлікту з корінними громадами, які й самі почали ловити та продавати цю гігантську рибу.
Гільєрмо Отта Парум займається рибальством 50 років
Однак риболовля в цілому, хто б нею не займався, триматиме чисельність арапайми під контролем, вважають вчені.
"Продовжуйте полювати на неї, це допоможе зберегти природний баланс", - резюмує Федеріко Морено з Автономного університету Бені.
Представники Болгарії та Румунії вимагають захисту від імпорту дешевого меду з України. Від занизької закупівельної ціни на мед страждають і самі українські пасічники. За їхніми словами, відвантажувати продукт оптовикам восени-2024 доводиться від 55 гр...
У Харкові засудили жителя Краснокутської громади, який у вересні завдав ножового поранення чоловіку — той допомагав його дружині знести консервацію до погреба. Вирок 18 листопада виніс Орджонікідзевський районний суд Харкова, передають Патріоти України...