Не панацея від хвороб: Супрун розповіла, що треба знати про вітамін D

Найбільше дискусій виникає навколо вітаміну D. Саме його часто прописують для профілактики або п’ють про всяк випадок взимку. Цей вітамін потрібний, але, приймаючи його, слід зважати на багато речей, пояснює керівниця МОЗ Уляна Супрун, повідомляють Патріоти України.

За її словами, вітамін D – не панацея від хвороб, а високі дози будуть шкідливими для здоров’я. Вітамін D утворюється в шкірі з холестерину під дією ультрафіолету. "Більше світла не означає краще, бо у шкірі спрацьовує механізм зупинки утворення вітаміну D, коли його достатньо. Можна не лежати на пляжі цілий день - це лише зіпсує шкіру та збільшить ризик меланоми. Достатньо 20-30 хвилин на сонці щодня, щоби отримати необхідну дозу цього вітаміну", - радить Супрун.

Узимку цей вітамін варто отримувати з продуктів харчування: печінки тріски, лосося та іншої жирної риби, м’яса, знежирених молочних продуктів та яєць. Лікарі також можуть призначати добавки. Утім, свідчення про їхню користь слабкі.

Відомо, що добавки вітаміну D та кальцію зменшують ризик переломів у старших за 65 років людей чи жінок в менопаузі. Добавки слід пити людям з порушеною абсорбцією, хворобою печінки, остеопорозом, вагітним жінкам, дітям та літнім людям з темною шкірою, тим, хто приймає препарати від хвороби Альцгеймера, веганам і вегетаріанцям.

Вітамін D потрібен для засвоєння кальцію в кишківнику та запасання його в кістках. Якщо в організмі його бракує, то можливий розвиток полікистозу яєчників, постійна втома, поява депресії, частих застудних захворювань, випадіння волосся чи погане загоєння ран. Хвороби, пов’язані з хронічним запаленням, призводять до зниження рівня вітаміну D в крові.

Скільки варто вживати вітаміну D залежить від віку та стану. Приміром, дітям до трьох років потрібно принаймні 400 одиниць вітаміну на добу, а старшим за 70 років людям - 800 одиниць, усім іншим - 600. Варто стежити за тим, аби не було передозування. Концентрація вітаміну D в крові має бути не меншою за 25–30 нмоль/л (10–12 нг/мл). Це можна дізнатися завдяки аналізу рівня 25(OH)D-вітаміну.

"Якщо ви відчуваєте симптоми браку вітаміну D, то варто проконсультуватися з лікарем, здати аналізи і лише потім починати пити пігулки. Для початку важливо розуміти свій стан здоров’я та адекватність харчування, і збагнути, чому саме вітаміну D бракує. Слід лікувати причину цього стану та супутні хвороби, але не просто пити добавки "про всяк випадок"", - радить Уляна Супрун.

​"Я не розумію": Співробітниця ПриватБанку відмовилася обслуговувати російськомовного клієнта (відео)

субота, 22 лютий 2025, 22:59

Мережею поширилося відео, де працівниця Приватбанку відмовляється обслуговувати російськомовного клієнта. Жінка навідріз заявила, що не розуміє російської мови. Зокрема користувачка соцмережі Facebook Олена Гуменюк зауважила, що згідно з українським за...

Давня цивілізація була більш розвиненою, ніж вважалося: У єгипетській піраміді виявили... гігантську електростанцію

субота, 22 лютий 2025, 22:52

Нове відкриття у Великій піраміді Гізи в Єгипті дозволяє припустити, що ця споруда була не просто місцем останнього упокою фараона, а й гігантською електростанцією. Про це пише Daily Mail, передають Патріоти України. "Вчені піддали конструкцію віком 46...