Небезпечний експеримент нідерландських науковців міг призвести до глобальної катастрофи

клімат, спека, Сонце

У пошуках розв'язання проблеми глобального потепління вчені іноді висувають найнеймовірніші ідеї, що межують із небезпечною авантюрою. На щастя, останню з подібних пропозицій було перевірено до її застосування на практиці.

Вчені тривалий час ламали голову над незвичайним атмосферним явищем: під час сонячних затемнень купчасті хмари просто зникають. Цей цікавий ефект, спостережуваний, коли навіть 15 % сонця закривається місяцем, спантеличував багатьох дослідників, поки команда з Королівського метеорологічного інституту Нідерландів і Делфтського технологічного університету не вирішила розібратися з цією загадкою. Їхня наукова робота та її результати мають велике значення для розуміння і можливої протидії зміні клімату, пише BGR.

Суть нового дослідження вчених лежить у пошуку стратегій щодо пом'якшення наслідків зміни клімату, зокрема тих, які пропонують приглушити сонячне проміння, щоб охолодити Землю. Феномен зникаючих хмар тут особливо актуальний, оскільки купчасті хмари відіграють найважливішу роль у відбитті сонячного світла назад у космос, тим самим охолоджуючи планету. Побоювання дослідників полягали в тому, що якщо ці хмари зникнуть, коли ми штучно заблокуємо сонячне світло, то ми можемо випадково нагріти Землю замість того, щоб охолодити її.

Провівши детальне моделювання, вони виявили, що охолодження поверхні Землі під час затемнення призводить до утворення висхідних потоків. Ці висхідні потоки, своєю чергою, змушують купчасті хмари розсіюватися. Щойно сонце знову з'являється, земля знову нагрівається, зупиняючи висхідні потоки і дозволяючи хмарам сформуватися знову. Цей цикл демонструє найважливіший механізм зворотного зв'язку між поверхнею Землі та її хмарним покривом.

Це дослідження є кроком уперед у нашому розумінні складної кліматичної системи Землі і підкреслює важливість ретельних досліджень перед здійсненням великомасштабних кліматичних заходів. Такі ідеї, як запуск відбивних частинок у стратосферу або розгортання масивної космічної парасольки для блокування сонячного світла, можуть здатися привабливими, але, як показує моделювання, реакція Землі може бути непередбачуваною. Без глибокого розуміння динаміки атмосфери добросовісні рішення можуть посилити ту саму проблему, яку вони покликані вирішити.


У Карпатах ведмідь порвав чоловіка, що гуляв у лісі

четвер, 3 квітень 2025, 20:54

Хоча трагедія сталася не в Українських Карпатах. Однак недалеко від нашого кордону. З Польщі, Словаччини та Румунії надходить все більше повідомлень про ведмежу небезпеку. У Польщі неподалік Бещадського національного парку, що поряд кордону зі Словаччи...

Хайп в соцмережі виліз боком: У Франції судять блогера за вилов сотень їжаків

четвер, 3 квітень 2025, 20:42

У Франції почався суд над 24-річним мешканцем міста Лібурн, який упродовж чотирьох років ловив їжаків і утримував їх у клітках, аби знімати контент для TikTok, передають Патріоти України. Як повідомляє France Bleu, чоловік використав для цього понад 25...