Необхідно вживати термінові заходи: Людство вперше в історії вивело з рівноваги колообіг води в природі. Науковці попереджають про загрозу глобального вимирання

Людство вперше в історії порушило глобальний водний цикл, що призвело до масштабної водної кризи. Про це йдеться у новому звіті Глобальної комісії з економіки води, передає CNN.

Звіт, оприлюднений у середу, зазначає, що десятиліття неправильного використання земель та неефективного управління водними ресурсами, разом з антропогенними змінами клімату, створили "безпрецедентний стрес" для водного циклу Землі.

Водний цикл - це складна система, за якою вода випаровується з поверхні Землі, підіймається в атмосферу, де утворюються водяні пари, що згодом охолоджуються і випадають у вигляді дощу або снігу. Однак порушення цього циклу вже мають серйозні наслідки: майже три мільярди людей стикаються з нестачею води, а сільськогосподарські культури всихають через посухи, тоді як міста поступово осідають через виснаження підземних вод.

За прогнозами, без термінових дій ця криза стане ще більш руйнівною. Вона загрожує понад 50% світового виробництва продовольства та може скоротити світовий ВВП в середньому на 8% до 2050 року, а в країнах з низьким доходом втрати можуть сягати до 15%.

"Вперше в історії людства ми виводимо глобальний водний цикл із рівноваги. Ми більше не можемо покладатися на опади як на основне джерело прісної води", - зазначив співголова Глобальної комісії з економіки води Йохан Рокстрьом.

Звіт підкреслює, що порушення водного циклу тісно пов'язані зі змінами клімату. Розорення земель і вирубка лісів знищують природні вуглецеві резервуари, прискорюючи глобальне потепління. Зі свого боку, зміни клімату підвищують температуру, висушують ландшафти, зменшують вологість і збільшують ризики пожеж.

Криза посилюється через величезні потреби у воді: звіт підраховує, що для гідного життя люди потребують близько 4000 літрів води на день, що значно перевищує базові 50-100 літрів, рекомендовані ООН. Більшість регіонів не зможуть задовольнити такі потреби з місцевих ресурсів.

Експерти наголошують на необхідності колективних дій світових урядів.

Звіт закликає до "перебудови економіки води", зокрема до кращого ціноутворення, щоб уникнути марнотратства та зменшити використання водомістких культур і об'єктів у регіонах з дефіцитом води.

Будуть проблеми: Нардеп розповів про індексацію пенсій у березні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:40

Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...

На Полтавщині чоловік відмовився отримувати повістку і викликав поліцію: Історія отримала продовження

п’ятниця, 22 листопад 2024, 22:40

На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...