Ніякі не зорі: Які об'єкти світяться найяскравіше у Всесвіті

Найяскравіші джерела світла насправді створюють об'єкти, які це світло створювати не можуть. Як би це дивно не звучало, але найяскравіше світло у Всесвіті створюють чорні діри, передають Патріоти України з посиланням на Phys.

Якщо точніше, то найяскравіше світло у Всесвіті створюють області, що оточують чорні діри. Вони можуть бути настільки яскравими, що затьмарюють своїм світлом усі зірки в галактиці, де розташовані такі чорні діри.

Чорна діра — особливий об'єкт

Чорні діри — це області простору, які володіють такою великою гравітацією, що ніщо, ні світло, ні частинки, не може їх покинути. У більшості галактик у центрі знаходяться надмасивні чорні діри, маса яких у мільйони і навіть у мільярди разів більша, ніж у Сонця.

Вважається, що такі чорні діри виникли внаслідок злиття менших чорних дір, але поки що це лише теорія, яка потребує доказів. Річ у тім, що астрономи достеменно знають, що чорні діри, маса яких у десятки та сотні разів більша, ніж у Сонця, з'являються після того, як у масивних зірок, більших за нашу рідну зірку, закінчується паливо в ядрі для термоядерного синтезу. Після цього зірка вибухає надновою і те, що залишилося, стискається в надщільний об'єкт, який не випускає світло, а тому і називається чорною дірою.

Чорна діра в центрі Чумацького Шляху

До речі, в центрі нашої галактики Чумацький Шлях також знаходиться надмасивна чорна діра — Стрілець А*. Вона приблизно в 4 млн разів масивніша за Сонце. Відстань від Землі до цієї чорної діри становить приблизно 26 000 світлових років. Помножте це число на 9 500 000 000 000 000 км (це один світловий рік) і отримаєте значення в кілометрах. Простіше кажучи — це надзвичайно далеко. Навіть якби у нас був космічний корабель, здатний летіти зі швидкістю світла, то щоб наблизитися до чорної діри, знадобилося б 26 000 років. Сучасні закони фізики кажуть, що швидше за світло переміщатися не можна.

Так виглядає чорна діра Стрілець А*


Активне ядро галактики

Надмасивні чорні діри знаходяться в центрах галактик, де розташовано багато міжзоряного газу та пилу. Цією матерією активно живиться чорна діра і в результаті створює активне ядро галактики, і воно є дуже яскравим.

Коли газ і пил притягує до себе за допомогою сильної гравітації чорна діра, то перед тим, як ця матерія потрапить усередину чорної діри, вона починає обертатися й утворює диск навколо чорної діри. Через тертя та інші сили диск, що обертається, починає нагріватися.

Тепло цього диска виходить у вигляді світла, але не тільки тих довжин хвиль, які ми можемо бачити очима. Це випромінювання має різні форми, зокрема рентгенівське і гамма-випромінювання, яке можна виявити тільки за допомогою особливих телескопів.

З деяких активних ядер галактик виходять струмені високоенергетичних частинок і випромінювання, які рухаються майже зі швидкістю світла

З деяких активних ядер галактик виходять струмені високоенергетичних частинок і випромінювання, які рухаються майже зі швидкістю світла. Астрономи вивчають ці струмені, щоб спробувати зрозуміти, як чорні діри притягують до себе матерію для поглинання і яким чином вони створюють енергію, необхідну для руху частинок у цих струменях.

Активна гаалктика Маркаряна 573

Активні ядра галактик відрізняються одне від одного. До речі, через те, що світло цих ядер дуже яскраве, що часто видно, тільки їх, астрономи часто називають такі галактики активними і поділяють їх за різними типами. Наприклад, існують квазари і блазари. Другі випускають свої струмені прямо в бік Землі. Є ще радіогалактики, струмені видно збоку. У випадку з квазарами струмені розходяться в інших напрямках.

Вивчення активних ядер галактик має важливе значення, адже деякі з них утворилися на ранніх етапах історії Всесвіту. Завдяки своїй енергії вони майже напевно вплинули на те, як Всесвіт змінювався з плином часу. Тож якщо астрономи зможуть точно зрозуміти, як працюють ці об'єкти, то можна краще зрозуміти, як Всесвіт став таким, яким він є зараз.

Як уже писав Фокус, астрономи виявили в космосі об'єкт діаметром 1,3 млрд світлових років, який кидає виклик уявленню про Всесвіт. Астрономи виявили на відстані 6,9 млрд світлових років від нас величезний об'єкт, який нагадує за формою кільце і складається з галактик. Цей об'єкт неможливо пояснити за допомогою головної моделі еволюції Всесвіту, і він кидає виклик нашому розумінню того, як еволюціонував і формувався космос.

На Закарпатті чоловік два тижні тримав дружину на ланцюгу в літній кухні

субота, 3 травень 2025, 22:00

У селі Білки Закарпатської області 70-річний місцевий житель підозрюється у тому, що понад десять днів незаконно утримував свою 68-річну дружину, прикувавши її залізним ланцюгом до меблів у літній кухні. Про це повідомила поліція Закарпатської області,...

"Ніщо не лишиться безкарним": Стерненко опублікував фото з очільником СБУ та у футболці з арештованою кілершою

субота, 3 травень 2025, 21:47

Український волонтер, громадський активіст та блогер Сергій Стерненко, який ледь не загинув 1 травня під час замаху, опублікував світлину з очільником Служби безпеки у футболці зі своєю кілершою, передають Патріоти України. На фото блогер стоїть поруч ...