Діти, які народжуються зараз, зіткнуться з екстремальними умовами клімату, яких людство ще ніколи не бачило, при цьому найбільше постраждають найбідніші. Про такий висновок науковців, опублікований 7 травня у журналі Nature, повідомило видання Livescience, передають Патріоти України.
У дослідженні, присвяченому екстремальним кліматичним явищам і їхнім наслідкам - тепловим хвилям, повеніям, посухам, лісовим пожежам, циклонам, неврожаям, - учені з'ясували, що діти, народжені у 2020 році, мають у 2-7 разів вищі шанси зіткнутися з подіями, які трапляються раз на 10 000 років, ніж ті, хто народився у 1960 році. І це за умови, якщо глобальне потепління буде обмежене 2,7°C до 2100 року.
Якщо ж світ прогріватиметься ще швидше - до 3,5°C до 2100-го, - 92% нинішніх 5-річних дітей у якийсь момент свого життя зіткнуться зі смертельно небезпечними тепловими хвилями, 29% - з неврожаїямив, 14% - з повенями. Для порівняння: лише 16% тих, хто народився у 1960 році, пережили екстремальні спеки.
"Якщо стабілізувати клімат на рівні 1,5°C вище доіндустріального рівня, приблизно половина молоді сьогодні буде піддана безпрецедентній кількості теплових хвиль упродовж життя. А за сценарієм підвищення температури на 3,5°C - понад 90% переживуть таку реальність", - заявив провідний автор дослідження, науковець Центру кліматичного моделювання та аналізу Канади Люк Грант.
За його словами, така ж картина спостерігається і щодо інших екстремалиних кліматичних явищ, хоча частка постраждалих тут трохи менша.
Дослідники також зауважили, що серед дітей зараз поширена екотривожність. Так, згідно з опитуванням, проведеним на замовення Greenpeace, майже 4 з 5 дітей віком до 12 років турбуються через зміну клімату.
Зазначається, що кількісно оцінити труднощі, яких завдадуть майбутнім поколінням кліматичні зміни, складно. Щоб отримати приблизне уявлення, автори дослідження проаналізували демографічні дані по всьому світу, поєднавши прогнози щодо чисельності населення та тривалості життя із кліматичними моделями за трьома сценаріями викидів.
Це дозволило оцінити, скільки людей у кожному поколінні переживуть безпрецедентні кліматичні явища. Результати виявилися шокуючими: 52% дітей, народжених у 2020 році, зазнають надмірної спеки протягом життя (порівняно з 16% у 1960 році) навіть за найоптимістичнішого потепління на 1,5°C. Якщо ж температура зросте до 3,5°C - цей показник сягне 92%.
Суттєво зростуть і ризики неврожаїв, пожеж, посух, повеней, циклонів. Наприклад, у сценарії з підвищенням температури на 3,5°C 29% дітей, народжених у 2020 році, зіткнуться з безпрецедентними неврожаями, особливо у США, Південній Америці, Субсахарській Африці та Східній Азії.
Зауважується, що найбільше постраждають соціально вразливі верстви населення, особливо діти, народжені в тропіках. 92% сучасних п'ятирічних дітей, народжених у групах із низьким рівнем доходу, піддаються ризику протягом усього життя порівняно з 79% дітей з багатших сімей.
"Жити в безпрецедентних умовах означає, що без зміни клімату в людини було б менше ніж 1 до 10 000 шансів пережити таку кількість кліматичних екстремальних явищ. Це дуже суворий поріг, який ідентифікує групи, що зіткнуться із кліматичними крайнощами, яких не було б без людського впливу на клімат", - зазначив Грант.
Як зазначили Розанна Гуалді та Рая Муттарак з Болонського університету, якщо викиди парникових газів продовжаться в тому ж обсязі, глобальне потепління посилиться - сучасні діти будуть наражатися на дедалі частіші та суворіші кліматичні загрози. За їхніми словами, дії, до яких вдаються сьогодні для скорочення викидів, є вирішальними для формування кліматичного майбутнього нинішнього і наступних поколінь. Досдідники підкреслили, що "ми ризикуємо майбутнім наших дітей".
Ілон Маск несе відповідальність за смерті дітей у найбідніших країнах світу, які стали наслідком закриття американського агентства з міжнародної допомоги і розвитку (USAID). Таке звинувачення озвучив мільярдер-філантроп, засновник компанії Microsoft Бі...
Українським водіям не варто заправлятися на маленьких АЗС, принаймні до кінця травня-початку червня, оскільки існує ризик отримати неякісний бензин. Таку думку висловив паливний експерт, засновник логістичної групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін, пер...