Отримав оперативний псевдонім "Михайлов": Релігієзнавець розповів, як КДБ просував патріарха РПЦ Кирила кар'єрними сходами

За часів СРСР глава Російської православної церкви патріарх Кирило отримав шанс просуватися кар'єрними сходами, завдяки покровительству в Комітеті державної безпеки (КДБ). Зокрема, його "опікуном" був дуже впливовий митрополит Никодим (Ротов), який саме співпрацював із радянською спецслужбою. Про це розповів LIGA.net релігієзнавець, гостьовий викладач Українського католицького університету Олександр Солдатов. За його словами, священнослужитель наблизив до себе Володимира Гундяєва (справжнє ім'я патріарха Кирила), коли тому було лише 18 років, передають Патріоти України.

"Завдяки особливим симпатіям і симпатії з боку Никодима, Володя, який мав тільки середню освіту, ставши його особистим секретарем, майже екстерном закінчив Ленінградські духовні школи, постригся в ченці, швидко став ієромонахом і архімандритом", – зазначив Солдатов.

Тож, уже у 20 з лишком років Кирило представляв РПЦ на Всесвітній раді церков у Женеві, а у 27 став ректором Ленінградської духовної академії, не маючи взагалі ніяких наукових робіт. Ба більше, кар'єра Кирила була настільки стрімкою, що порушила навіть вікові обмеження і церковні канони, додав директор Центру релігійної безпеки Дмитро Горевий. Адже, згідно з канонічним правом, дияконом може стати людина, яка не молодша за 25 років, священником – 30, а єпископом – 35 років.

"Кирило став дияконом і священником у 23, єпископом – у 29 років. Але представників так званої канонічної церкви порушення канонів самим патріархом не хвилює", – говорить експерт.

Показово, що все це відбувалося наприкінці 1960-х – початку 1970-х років, коли стрімка кар'єра у релігійній сфері без активного сприяння КДБ була неможлива. Особливо – без першого головного управління, яке відповідало за зовнішню розвідку. А Кирило безперешкодно їздив із офіційними візитами на Близький Схід і в Африку, в Європу та США, Болгарію, Югославію, Грецію та Румунію.

Якщо проаналізувати архівні документи і зіставити дати візитів, то можна припустити, що тоді ще майбутній глава РПЦ отримав оперативний псевдонім "Михайлов", а його покровитель митрополит Никодим співпрацював зі спецслужбами під псевдонімом "Святослав".

Також відомо, що Никодим був у близьких стосунках зі спецслужбами, виконував партійні завдання за кордоном. За словами Горевого, митрополит РПЦ фактично був інструментом КДБ, який використовував церкву для просування інтересів СРСР. "Він очолював відділ зовнішніх церковних зв'язків, контактував з іноземцями, створив групу топових ієрархів, яку називали никодимівцями. Ця група подавала себе як ліберальну, модерну у поглядах, але – працювала на Радянський Союз", – пояснив експерт.

З архіву. "Хамили, коли говорила російською": Українка знайшла нове життя між Європою та пострадянським простором

неділя, 25 липень 2021, 23:05

Наша співвітчизниця розповіла про країну, в якій, на її думку, можна здобути хорошу освіту. Юлія Русяновська у 2016 році з відзнакою закінчила Миколаївську гімназію №41. Дівчина мала активну громадську позицію і була президентом учнівського самоврядува...

Потоп у Лондоні: Закриті станції метро і дороги (відео)

неділя, 25 липень 2021, 22:52

Сильні зливи і грози викликали підтоплення у столиці Великобританія, повідомляють Патріоти України з посиланням на ВВС. . Рятувальники за декілька годин у неділю прийняли близько 300 дзвінків – в основному з приводу затоплених підвалів або доріг. . Б...