Оце так! В одній річковій рибі виявилось більше шкідливих хімікатів, ніж у цистерні забрудненої води

Згідно з дослідженням американських учених, з'їсти одну форель, виловлену в річках та озерах США, еквівалентно місячному споживанню води, забрудненої "вічними хімікатами". Дослідження опубліковано у журналі Environmental Research, передають Патріоти України.

Пер- та поліфторалкільні сполуки (per-/polyfluoroalkyl substances, PFAS) розробили в 1940-х роках, їх досі масово використовують при виготовленні антипригарних покриттів, упаковок для харчових продуктів та піни для вогнегасників. Однак вони довгий час не руйнуються у навколишньому середовищі, накопичуючись у воді, повітрі та тілах живих організмів, що відносить їх до категорії так званих "вічних хімікатів".

Накопичуючись у тілах людей, PFAS призводять до захворювань щитовидної залози, печінки, нирок, виразкового коліту, зниження імунітету, безпліддя та різних видів раку. І, як з'ясували американські екологи, серйозну дозу цих хімікатів може отримати людина, яка вживала одну річкову рибину.

Зібравши та проаналізувавши понад 500 зразків з річок та озер США з 2013 по 2015 рік, екологи виявили, що в середньому у прісноводній рибі міститься близько 9500 нанограмів PFAS на кілограм ваги. Іншими словами, за підрахунками дослідників, з'їсти одну форель рівноцінно місячному споживанню забрудненої води з вмістом PFAS 48 частин на трильйон (за мірками Агентства з охорони навколишнього середовища США безпечною вважається вода, в якій на трильйон частин припадає лише 0,02 частини PFAS).

Цікаво, що рівень вмісту PFAS у дикій річковій рибі був у 248 разів вищим, ніж у комерційно вирощуваній чи морській. Таким чином, люди, які вирішили купити форель у магазині, ризикують менше за тих, хто проводить вихідні за риболовлею або купують рибу на ринку.

Результати дослідження наголошують на важливості введення обмежень і навіть повної заборони на виробництво та використання PFAS. Низка країн вже розглядає подібні законопроєкти. Але поки що не відомо, скільки мине часу, перш ніж небезпечні хімікати виявляться під забороною, а наша планета повністю очиститься від них.

Аерозольний шар атакує: Чому варто закривати кришку унітазу при зливі

неділя, 28 травень 2023, 3:35

Унітаз, як необхідна сантехніка, часто стає каменем спотикання між подружжям. Стульчак не в тому положенні, краплі підозрілої рідини не на тій поверхні - в загальному, претензій, як правило, вистачає. УНІАН з'ясував, як правильно - закривати кришку уні...

Тарас Кремінь вживає заходів: Університет, де проректор відмовився переходити на українську та погрожував студентці відрахуванням, може втратити ліцензію

неділя, 28 травень 2023, 2:45

До Київської Академії прикладних мистецтв прийде перевірка дотримання умов ліцензії на здійснення освітньої діяльності, якщо будуть підтвердження, що закон про мову порушувався систематично. Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тара...