Пережив численні війни та падіння імперій: Історія унікального замку Волині, що належав родові "некоронованих королів Литви" (відео)

Замок Радзивилів

Неподалік Луцьку, у селищі Олика, розташований невідомий волинський замок Радзивілів. Він пережив війни, падіння імперій та чисельні мародерства. Про історію дивовижного палацу з довгою історією розповів Акім Галімов у проєкті "Українські палаци. Золота доба".

Палац Радзивілів на Волині

Радзивіли були впливовим княжим родом Великого Князівства Литовського. Площа земель, які їм належали, у два рази більша за сучасну Бельгію! Починає історію замку в Олиці Микола "Чорний" Радзивіл, який зводить тут типову оборонну споруду Середньовіччя у 1554 році. Аристократ був наближеним до польського короля, мав чимало статків, а цей палац став найбільшою його резиденцією на теренах сучасної України.

Справжнього розквіту замок та селище зазнають за часів Альберта Радзивіла. Він багато вкладає у розбудову населеного пункту та власної оселі. Тогочасна Олика була великим містом з ратушею та академією, що поступалася Луцьку лише на кілька сотень мешканців. Він розпорядився, аби йому та дружині вилили портрет із чистого срібла. Альберт хотів, щоб ці вироби прикрашали його поховання. Неподалік від палацу він розбудовує помпезний костел, який потім стає гробницею всього роду.

Саме на життя Альберта Радзивіла припадає період козацьких повстань, зокрема визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Козаки завойовують палац в Олиці, і хоч через 8 років він повертається під контроль Польщі, та колишнього розквіту він вже ніколи не зазнав. У 1760-х Волинь захоплюють російські війська. Вони розграбовують та руйнують замок Радзивілів. Частина речей дивом збереглася у Волинському краєзнавчому музеї.

За часів більшовиків у будівлі палацу організовують психіатричну лікарню. Аристократична вишуканість зникає за типовими радянськими дизайнами. Наразі замок Радзивілів знаходиться у жахливому стані. Реставрація будівлі призупинена через повномасштабне вторгнення.

Палац Радзивилів

Є нюанси: Як у ПФУ визначають дату виплати пенсій та чи можна її змінити за бажанням пенсіонера

п’ятниця, 24 січень 2025, 6:59

Відомий пенсійний експерт Сергій Коробкін повідомив, чи може пенсіонер сам обрати зручну для нього дату отримання пенсії, пише На пенсії. Він нагадав, що пенсії в Україні виплачуються у період із 4 по 25 число місяця, за який виплачується пенсія, перед...

"Стане справжнім жахом": Легенда "Динамо" сказав, що чекає на Мудрика через допінговий скандал

п’ятниця, 24 січень 2025, 6:30

Легендарний футболіст київського "Динамо" Олексій Михайличенко висловив сподівання, що вінгер "Челсі" Михайло Мудрик уникне тривалої дискваліфікації за вживання мельдонію. Колишній наставник "біло-синіх" та збірної України зазначив, що не розуміє, наві...