Під поверхнею Марсу виявили радіоактивне море магми - усе значно дивніше, ніж ми вважали

Новий аналіз сейсмічних даних, отриманих за допомогою спускового апарату NASA InSight, показав, що під поверхнею Марсу ховається величезний радіоактивний океан магми. Вчені вважають, що цей шар, який абсолютно не схожий ні на що, знайдене на Землі, сягає у глибину на 200 кілометрів, передають Патріоти України.

Відкриття цього магматичного моря описане у двох незалежних дослідженнях, опублікованих у журналі Nature. Як пише Futurism, воно може пояснити, чому попередні розрахунки показували, що ядро Марса має незвично великі розміри і меншу густину.

"Такого не існує на Землі", – сказав, коментуючи знахідку, провідний автор одного з досліджень, геофізик з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха (ETH Zurich) Амір Хан в інтерв'ю The New York Times.

Нові дані свідчать про те, що ядро Марса може бути невеликим і щільним, як у Землі, і що його справжній розмір приховує шар магми. Ці знахідки також ставлять під сумнів історію еволюції Марса і, можливо, інших земних світів.

З 2018 року InSight допомагає вченим виявляти та вивчати сейсмічні поштовхи на Марсі. Але за ці роки жоден із "марсотрусів" не був настільки сильним, аби проникнути достатньо глибоко в надра червоної планети і розкрити що-небудь про її ядро.

За попередніми даними, вчені підрахували, що радіус ядра Марсу становить близько 1850 км. Це свідчить про те, що воно недостатньо щільне, аби бути однорідною кулею рідкого заліза. Натомість, там мають бути присутні вуглець, кисень та водень.

Інші ж вчені сперечалися щодо цього, наголошуючи на тому, що такі легкі елементи мали б давно випаруватися під дією тепла магми або Сонця.

В серпні та вересні 2021 року на Марсі сталися два величезні поштовхи, які пронизали планету вібраціями.

Аналіз даних, отриманих завдяки цим вібраціям, показав, що радіус ядра був меншим, ніж вважалося – приблизно 1680 кілометрів і складався, найімовірніше, з майже чистого рідкого заліза.

"Це означає, що середня щільність марсіанського ядра все ще дещо низька, але вже не є незрозумілою в контексті типових сценаріїв формування планет", – заявив співавтор одного з досліджень і планетолог з Швейцарської вищої технічної школи Цюріха сказав Паоло Соссі, коментуючи свою роботу.

Однак рідке ядро Марса створило нову загадку для вчених. Відомо, що нині безплідний Марс в минулому мав захисне магнітне поле. Вчені вважали, що, як і у випадку з Землею та іншими земними світами, його появі сприяло поступове охолодження ядра, яке змусило решту рідкого заліза закрутитися та генерувати магнітне поле. Але виявляється, що магматичне море просто не дало ядру охолодитися, тож за магнітне поле Марса відповідало щось інше.

Студентів, старших за 25 років, можуть позбавити відстрочок від мобілізації: У Міносвіти готують новий закон

вівторок, 29 квітень 2025, 9:03

З'явилась інформація про те, що студентів старше 25 років можуть позбавити відстрочок від мобілізації. Зокрема, вже готуються зміни до відповідного закону, передають Патріоти України. Таку заяву зробив заступник міністра освіти Михайло Винницький в ефі...

"Попереджаю - нерви можуть здавати": У польському підручнику для школярів знайшли проросійську риторику щодо України

вівторок, 29 квітень 2025, 7:59

Голова фонду «Український дім» Мирослава Керик звернула увагу на зміст польського підручника з географії для шостих класів 2019 року видання. Вона зазначила, що розділ, присвячений Україні, містить велику кількість неточностей і дезінформації, подібної...