Після підриву Каховської ГЕС до морського узбережжя України вперше за 20 років повернулися рідкісні види чорноморської фауни

В Одесі вперше за 20 років помітили в Чорному морі мармурових крабів і морських коників. Науковці пов’язують повернення морських мешканців із підривом Каховської ГЕС, відсутністю активного судноплавства та туризму. Про це розповів аквалангіст Інституту морської біології НАН Олександр Куракін в інтерв’ю одеському виданню “Думська”.

Дослідники з Одеси вперше від початку повномасштабної війни змогли зануритися у воду. Це відбулося в районі мису Одеський північний, мису Малий Фонтан і мису Великий Фонтан.

За словами аквалангістів, дно моря стало значно чистішим після підриву Каховської ГЕС, але це не єдина приємна новина.

“Ці види практично зникли…”
Дослідники з Одеси вперше від початку повномасштабної війни змогли зануритися у воду. Це відбулося в районі мису Одеський північний, мису Малий Фонтан і мису Великий Фонтан.

За словами аквалангістів, дно моря стало значно чистішим після підриву Каховської ГЕС, але це не єдина приємна новина.

Колонії мідій, які перебувають на глибині понад три метри не постраждали, а рапани стали просто гігантськими. Причиною цьому є те, що їхній вилов з початком бойових дій майже повністю припинився.

Крім того, на узбережжі збільшилися популяції креветки, яких у народі називають рачками. Та найдивовижнішою новиною стало повернення мармурових крабів, яких у великих кількостях не бачили майже 20 років.

У Чорне море повернулися мармурові краби, яких не бачили 20 років

“Цей вид зустрічався до початку масштабного гідробудівництва на одеському узбережжі, але потім він практично зник. Також активізувалися раки-відлюдники. Бачив значну кількість червонокнижних морських коників, а ось морських голок практично немає, мабуть, ці види серйозно постраждали від опріснення”, – розповів Олександр Куракін.

Крім того, помітили й морських коників

Чому краби та морські коники повернулися

Гідробіологи пов’язують такі зміни не тільки з наслідками підриву ГЕС, а й з тим, що судноплавство практично зупинено, і вже понад півтора року немає великої кількості відпочивальників.

“Фактично наше море зараз існує у форматі заказника або заповідника – його мешканців майже ніхто і ніщо не турбує”, – додає завідувач лабораторії прикладної гідроекології Інституту морської біології НАН Сергій Хуторний.

Українцям змінять терміни перебронювання від мобілізації: Шмигаль назвав нову дату

понеділок, 24 лютий 2025, 10:58

Уряд України продовжить термін перебронювання працівників критичних підприємств до 31 березня через наслідки кібератаки, що унеможливила вчасне оновлення документів. Очікується, що таке рішення дасть компаніям додатковий час для оформлення бронювання, ...

На грані: Стан папи Римського залишається критичним, у нього виявили початкову ниркову недостатність

понеділок, 24 лютий 2025, 10:30

Стан папи Римського Франциска залишається критичним, він отримує кисень через носові канюлі, також у нього виявили початкову ниркову недостатність, передають Патріоти України. Водночас від учорашнього вечора у нього не було жодного респіраторного кризу...