Після підриву Каховської ГЕС до морського узбережжя України вперше за 20 років повернулися рідкісні види чорноморської фауни

В Одесі вперше за 20 років помітили в Чорному морі мармурових крабів і морських коників. Науковці пов’язують повернення морських мешканців із підривом Каховської ГЕС, відсутністю активного судноплавства та туризму. Про це розповів аквалангіст Інституту морської біології НАН Олександр Куракін в інтерв’ю одеському виданню “Думська”.

Дослідники з Одеси вперше від початку повномасштабної війни змогли зануритися у воду. Це відбулося в районі мису Одеський північний, мису Малий Фонтан і мису Великий Фонтан.

За словами аквалангістів, дно моря стало значно чистішим після підриву Каховської ГЕС, але це не єдина приємна новина.

“Ці види практично зникли…”
Дослідники з Одеси вперше від початку повномасштабної війни змогли зануритися у воду. Це відбулося в районі мису Одеський північний, мису Малий Фонтан і мису Великий Фонтан.

За словами аквалангістів, дно моря стало значно чистішим після підриву Каховської ГЕС, але це не єдина приємна новина.

Колонії мідій, які перебувають на глибині понад три метри не постраждали, а рапани стали просто гігантськими. Причиною цьому є те, що їхній вилов з початком бойових дій майже повністю припинився.

Крім того, на узбережжі збільшилися популяції креветки, яких у народі називають рачками. Та найдивовижнішою новиною стало повернення мармурових крабів, яких у великих кількостях не бачили майже 20 років.

У Чорне море повернулися мармурові краби, яких не бачили 20 років

“Цей вид зустрічався до початку масштабного гідробудівництва на одеському узбережжі, але потім він практично зник. Також активізувалися раки-відлюдники. Бачив значну кількість червонокнижних морських коників, а ось морських голок практично немає, мабуть, ці види серйозно постраждали від опріснення”, – розповів Олександр Куракін.

Крім того, помітили й морських коників

Чому краби та морські коники повернулися

Гідробіологи пов’язують такі зміни не тільки з наслідками підриву ГЕС, а й з тим, що судноплавство практично зупинено, і вже понад півтора року немає великої кількості відпочивальників.

“Фактично наше море зараз існує у форматі заказника або заповідника – його мешканців майже ніхто і ніщо не турбує”, – додає завідувач лабораторії прикладної гідроекології Інституту морської біології НАН Сергій Хуторний.

Мешканців українських степів тоді знав весь цивілізований світ: Як скіфи тисячі років тому торгівлею та зброєю поширювали свій вплив від Єгипту до Ірану

субота, 12 липень 2025, 23:55

Прадавці записи та археологічні дослідження свідчать, що в період своєї найбільшої могутності, 2,7 - 2,3 тисячі років тому, скіфські царі контролювали ключові торговельні артерії, які з’єднували територію сучасної України з Близьким та Середнім Сходом ...

Харків накрила потужна злива з грозою: Дороги підтоплені, у місті впало багато дерев та кілька електроопор (фото, відео)

субота, 12 липень 2025, 22:51

Ввечері 12 липня Харків накрила сильна злива з грозою, через негоду постраждали чотири людини, сильний вітер повалив багато дерев та кілька електроопор і пошкодив дахи будинків. Про постраждалих повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, передают...