"Після повстання Хмельницького майже все населення України було вільним. А у Росії основу населення складали тисячі кріпосних селян", - російська дослідниця

Неправильно дивитися на Мазепу лише з точки зору Полтави. Він досить чітко розумів, що в геополітичних умовах, в яких перебувала Гетьманщина, не було можливості створити повністю незалежну Україну. Про це розповіла російська дослідниця епохи Гетьманщини Тетяна Таїрова-Яковлєва у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким", повідомляють Патріоти України.

Але, вважає науковиця, - в Івана Мазепи було розуміння, що треба робити. "Передовсім це витягти Гетьманщину, Україну з руїни, у якій вона перебувала, з внутрішньої політичної, громадянської боротьби, яка тоді тривала, з економічної розрухи. Він хотів створити єдину Гетьманщину двох берегів, об’єднану Україну, і при цьому дуже сильну економічно. А якщо сильною економічно, то з культурою, що розвивається, зі своїм блискучим українським бароко".

Тетяна Таїрова Яковлєва зауважує, що гетьман досить чітко розумів, що в тих геополітичних умовах не було можливості створити повністю незалежну Україну. "Але, - наголошує історикиня, - з іншого боку, він використовував усі можливості, щоб добитися найбільш повної автономії від Петра. І, в принципі, протягом більшої частини свого гетьманства він зміг цього досягти і отримати від Петра дуже великі повноваження. Навіть якщо брати внутрішній адміністративний устрій, суддівську владу, закони, - це все було окремим і самостійним, цілковито незалежним від Росії. Крім того, з Росією існувала митниця, митні збори, які йшли у скарбницю Гетьманщини. Узагалі податкова система була цілковито окремою. Україна ледь не єдиний раз в історії мала профіцит бюджету. Тобто це була справді економічно дуже розвинута країна. Тоді, наприклад, розпоряджатися всіма землями в Україні міг виключно гетьман. Цар не міг претендувати на якусь власність на території України".

Дослідниця підкреслює, що вже тоді Україна і Росія були кардинально різними державними утвореннями. "Різниця була колосальна, бо після повстання Хмельницького практично все населення України було вільним, незалежним. А тисячі кріпосних селян у Росії складали основу населення. Крім того, духовенство. Освічене духовенство України і зовсім неосвічене, темне духовенство Росії з патріархом, який був прихильним до дуже старих поглядів і виступав проти освіти.

Крім того, відсутність розвитку системи освіти в Росії. Її взагалі не було тоді. Слов'яно-Греко-Латинська Академія, хоч і була створена, але не функціонувала. І всі перші освічені люди Росії, той же Борис Петрович Шереметьєв чи дехто з найближчого оточення Петра, здобували освіту в Києво-Могилянській Академії".

Джерело: Еспресо.ТV

"Їх має захищати весь світ, тому що...": Заява китайського журналіста про Україну всіх здивувала (відео)

субота, 22 лютий 2025, 20:12

Китайський журналіст з 30-річним досвідом Кім Вонг зробив заяву щодо України, поставивши нашу державу як приклад людяної цивілізації та країни майбутнього. Відповідне відео публікував у себе на сторінці у Фейсбуці мультиплікатор Олег Куваєв, передають ...

Водій елітної автівки влаштував стрілянину на дорозі в Києві (фото)

субота, 22 лютий 2025, 19:44

У суботу, 22 лютого, в Києві правоохоронці затримали чоловіка, який влаштував стрілянину прямо на дорозі та втік із місця події. Про це повідомляє Патрульна поліція України, передають Патріоти України. За словами поліцейських, між водіями автомобілів H...