Восени 1988-го антрополог Сергій Сегеда став учасником неймовірного містичного трилера. Будучи проїздом у Москві, науковець заночував на роботі у своїх колег, у лабораторії антропологічної реконструкції. Тут вивчали черепи відомих історичних діячів.
“В мене збереглася в архіві фотографія, загальний вигляд одного зі стелажів лабораторії”, – каже доктор історичних наук Сергій Сегеда.
Увагу вченого привернула підозріла коробка з іменем українського отамана, якого поховали триста років тому.
“Якось вранці прямував я до санвузла мимо стелажів, заставлених коробками з черепами, і мій погляд якось вперся в зелену коробку, на якій було написано “Іван Сєрко”, – згадує Сергій Сегеда. – Я страшенно здивувався, відкрив цю коробку, дивлюся – там череп лежить. Я беру коробку, іду до Галини В’ячеславівни Лебединської, керівниці лабораторії, кажу: “Галино В’ячеславівно, це що, наш Сірко?”. А вона так посміхнулася і каже: “От хітрий хахол, сразу своєго атамана узнал”.
“Сірко є символом сили українського народу, символом сили козацтва. Зламати цей символ – це була одна із цілей СРСР”, – викриває прагнення “совєтів” Денис Богуш, політтехнолог та дослідник характерництва.
Вивчаючи власний родовід, нащадок та дослідник характерництва Денис Богуш ненароком натрапив на радянські секретні документи. Вони свідчили про те, що Кремль полював на магічні артефакти. А його дід був керівником однієї з таких втаємничених програм.
Об’єктами вивчення стали і впливові історичні постаті. Радянські науковці дістали з домовини навіть череп найкривавішого московського царя Івана Грозного.
“Коли проводили дослідження в кремлі, відбувались якісь фантастичні речі, які з точки зору здорового глузду пояснить не можна, – згадує Сергій Сегеда. – Вийняли череп Івана Грозного, поклали на грубезне скло. І коли починають робити фотографію, раптом гасне світло в кремлі. Уявляєте, в кремлі, де автономна електростанція, і вона перестає працювати і гасне світло в усьому кремлі! Знову увімкнули світло, починають знімати, і грубезне скло тріскається, тріщина йде по всьому склу, на якому стояв череп Івана Грозного. Лаборантки боялися страшенно того черепа. То в нього раптом з ока нібито якийсь промінь світла йшов, то ще якісь дивні речі. І вони боялись знаходитися в цій кімнаті, де зберігався череп”.
“Всі люди значимі, вони мають якусь силу. І ця сила – вона з невидимого світу. І тому з їхніми рештками, з їхніми атрибутами щось відбувається. І в Радянському Союзі були інституції, які це вивчали”, – каже Денис Богуш.
Та потривожити прах власних царів Москві було замало: там накинули оком і на могилу легендарного українського характерника.
“Радянська влада викрала череп Сірка, тому що вона шукала, можливо, секрет його сили”, – припускає Денис Богуш.
Щоб заволодіти черепом Сірка, у 67-му році влада вигадала перепоховати отамана.
“Це була суто детективна історія, – розповідає Сергій Сегеда. – Відрядили в Капулівку молоду співробітницю Людмилу Крилову, та Людмила незадовго до того прибула з Куйбишева. Розкопки проводилися вкрай некваліфіковано. Дійшли до кісток Сірка, зібрали все це в лантух і принесли в місцевий клуб. І вона почала ці кістки розкладати. А місцеве населення стояло і уважно стежило. Бо вони боялися, що кістки Сірка можуть вкрасти. Весь час казали: ми Сірка нікому не віддамо”. А в неї була така широка спідниця, і вона тишком-нишком закотила череп Сірка під ту спідницю вночі, коли народ трішки втратив пильність, адже всім спати хотілось. А сама замість нього дістала заздалегідь підготовлений череп людини катакомбної культури. І, як ні в чому не бувало, поклала. Як вона вже зуміла так відволікти увагу народу – містика!”.
"Тільки таким чином вона і змогла це зробити. Ну хто ж під спідницю до жінки буде заглядати?”, – впевнений Денис Богуш.
Викрадений череп Сірка таємно доправляють де московської лабораторії. Саме тут його через понад двадцять років випадково виявив Сергій Сегеда: “Сірко був фізично сильною, вправною людиною. Коли я відкрив ту коробку, було одразу видно, що це сильний такий козарлюга”.
Детально вивчивши череп, науковець встановив, що Сірко прожив близько 75 років: “На момент смерті в Івана Сірка залишилося лише два зуби. На верхній щелепі взагалі не було жодного зуба. Цей дідусь ще за рік до смерті керував козаками під час сутичок з татарами. Відсутність зубів йому не заважала”.
Сергій Сегеда домігся, аби Москва повернула Сірка в Україну. Поки місцеві чиновники вирішували, що робити з черепом характерника, він два роки знаходився у квартирі науковця: “Знаходитися в кімнаті, в якій лежав череп Сірка, було неприємно. Виникало якесь відчуття тривоги підсвідомої, щось ніби заважало. А дочки мої взагалі боялися туди заходити. Ніби я не схильний до містики, але краще з такими черепами справи не мати і вдома їх не тримати”
За матеріалами ТСН
З 1 березня проіндексують пенсії практично для всіх українців на заслуженому відпочинку. У проекті бюджету ПФУ передбачено індексацію на рівні 10%, при цьому за останніми підрахунками експертів вона може становити понад 11%. Про це йдеться у матеріалі ...
Українці, які отримують субсидію на оплату послуг ЖКГ, також можуть оформити допомогу на придбання твердого палива, зокрема, дров. Однак лише за певних умов – наприклад, якщо для обігріву житла використовується саме таке паливо. Тобто, за відсутності ц...