Популярний підсолоджувач пов’язаний з агресивною формою раку мозку - нове дослідження

Китайські вчені виявили потенційно небезпечний зв'язок між аспартамом - популярним штучним підсолоджувачем - і гліобластомою, найагресивнішою формою первинного раку мозку. Про це йдеться у статті, опублікованій у Scientific Reports, передають Патріоти України.

Що показало дослідження?

Дослідники використали мишей для вивчення впливу аспартаму на мікробіом кишківника. Виявилося, що високе споживання аспартаму знижує рівень бактерій родини Rikenellaceae, які відіграють важливу роль у метаболічному здоров’ї.

Ця зміна мікрофлори може створювати сприятливе середовище для росту пухлин, зокрема гліобластоми. Крім того, вчені виявили вплив аспартаму на генну активність у клітинах пухлини, що може ускладнювати перебіг хвороби.

«Наші результати не лише ставлять під сумнів безпечність штучних підсолоджувачів, але й відкривають нові напрямки в терапії гліобластоми — зокрема, на рівні генів та мікробіому», — зазначили автори дослідження.

Що відомо про аспартам?

  • Вважається, що аспартам приблизно в 200 разів солодший за цукор.
  • Міститься у "дієтичних" напоях, жувальних вітамінах, ліках та "sugar-free" продуктах.
  • В одній банці газованої води може бути до 200 мг аспартаму.

Міжнародне агентство з вивчення раку (IARC) у минулому вже вказувало на те, що аспартам "можливо є канцерогеном", хоча наукові докази залишаються непереконливими.


Скільки можна вживати?

⚖ За даними ВООЗ, безпечна добова доза становить до 40 мг на кілограм маси тіла. Тобто, якщо ваша вага — 70 кг, добова межа для вас — 2,8 г аспартаму.


Висновки експертів

Хоча прямий причинно-наслідковий зв’язок не доведено, тривале вживання великих доз аспартаму викликає занепокоєння в наукової спільноти. Деякі огляди вказують на потенційний зв’язок з:

  • ожирінням,
  • діабетом 2 типу,
  • серцево-судинними захворюваннями,
  • підвищеною смертністю.

Експерти з проєкту ZOE рекомендують не панікувати, а мінімізувати вживання ультраоброблених продуктів і натомість зосередитися на різноманітному рослинному харчуванні.

“Обирайте фрукти, овочі, бобові, горіхи та насіння. Намагайтеся споживати щонайменше 30 різних рослинних продуктів на тиждень — так природно знизите вживання аспартаму,” — зазначають у ZOE.

Підсумок: Аспартам і далі залишається під пильним наглядом вчених. Хоча доказів його

Поки інші на грані виживання! До 390 тис. на місяць: Стало відомо, хто отримує найбільшу пенсію в Україні

неділя, 13 липень 2025, 10:56

У той час, як Кабмін готується збільшувати мінімальну пенсію українцям на 203 гривні - до 2564 гривень, деякі українці мають пенсійні виплати у сотні тисяч. Таку виплату отримують завдяки спеціальним пенсіям. Про це написав у своєму Telegram-каналі нар...

Неприємний "сюрприз": У Міноборони пояснили, чи потрібно оновлювати дані після сплати штрафу в "Резерв+"

неділя, 13 липень 2025, 9:43

Віднедавна штраф за невчасне оновлення персональних даних можна сплатити онлайн у застосунку "Резерв+". Проте навіть після оплати громадяни зобов’язані оновити свої дані. Про це заявила заступник міністра оборони України Катерина Черногоренко, передают...