Потрібно розуміти всі ризики: Юристка пояснила, як правильно відмовитися від повістки

В Україні триває загальна мобілізація, і всі громадяни призовного віку отримують повістки, після чому їх направляють на проходження медичного огляду. Саме на ньому комісія вирішить, чи придатна людина до військової служби, передають Патріоти України.

Втім, певні категорії військовозобов`язаних мають право законно відмовитися від отримання повістки, пише «РБК-Україна». Це питання прокоментувала юрист практики військового права юридичної компанії «Приходько та партнери» Тетяна Козян.

«Такий варіант розвитку подій можливий та цілком законний в окремих випадках, однак потрібно розуміти всі ризики та те, що відмовитися від отримання повістки без об’єктивних причин не можна», — зазначила вона та додала, що у людими мають бути конкретні і поважні причини, серед яких:

  • якщо у документі вказані неправильні дані отримувача (повістка може бути адресована комусь іншому);
  • повістку вручає не уповноважена для цього особа;
  • немає печатки /підпису комісара ТЦК та СП.

Таким чином, якщо при врученні повістки ви помітили об’єктивні помилки, існує можливість відмовитись від її підписання, каже фахівчиня. У такому разі співробітник ТЦК та СП повинен скласти акт про відмову від отримання повістки у присутності свідків.

«Однак пам’ятайте, що незначна помилка у повістці не є поважною причиною відмови від її отримання або неприбуття у ТЦК та СП у розумінні вимог закону, та у випадку неявки у зазначений час настає адміністративна відповідальність, яка передбачає сплату штрафу, а за наявності відповідних підстав може наставати й кримінальна відповідальність. А відтак, слід виходити зі змісту та загального усвідомлення самого виклику до ТЦК та СП», — зауважує увагу Тетяна Козян.

Вона зазначає: як свідчать публікації в медіа, якщо військовозобов'язаний відмовляється брати повістку у воєнний час, «прослідковуються негативні тенденції представників ТЦК та СП застосовувати не зовсім законні та репресивні заходи щодо таких осіб».

«Після фіксації вашої відмови від отримання повістки та складання акту, справа передається на розгляд керівникам ТЦК та СП, який в результаті може стягнути штраф за порушення правил військового обліку», — каже юристка.

Штраф можна оскаржити в суді, де ТЦК та СП буде доводити, що ви порушили правила обліку, тобто відповідальність настає саме за порушення правил, а не за те, що ви відмовились від повістки, додає вона.

Історики вражені: Аналіз ДНК показав, хто насправді складав кістяк Карфагенської держави. Цивілізація, що ледве не знищила Рим мала дуже обмежені кровні узи з фінікійцями

вівторок, 29 квітень 2025, 11:44

Виходить так, що і древні римляни до кінця не розібрались у тому, хто були оті завзяті пуни, що ледве не поклали край їхній республіці воєнним генієм Ганнібала і здатністю його сородичів відновлюватись ледве не з попілу. Упродовж понад двох тисяч років...

Навіть без повістки: Кому треба з'явитися в ТЦК з 1 травня

вівторок, 29 квітень 2025, 11:26

В Україні з початку повномасштабної війни триває загальна мобілізація, під час якої у ЗСУ призивають військовозобов'язаних громадян віком від 18 до 60 років. Деякі громадяни не підлягають мобілізації з різних причин, тому частина українців не може бути...