Річки ртуті та смертельні пастки: Чому досі не відкрито гробницю першого імператора Китаю

У 1974 році в китайській провінції Шеньсі фермери натрапили на одну з найважливіших археологічних знахідок усіх часів і народів: вони знайшли фрагменти людської фігури, зробленої з глини, передають Патріоти України.

Археологічні розкопки показали, що поле розташоване над низкою ям, які були забиті тисячами теракотових моделей солдатів і бойових коней у натуральну величину, не кажучи вже про акробатів, поважних чиновників та різних тварин.

Вчені вважають, що місія цієї теракотової армії полягала в охороні розташованого неподалік мавзолею Цінь Шихуанді, першого імператора династії Цінь, який правив з 221 по 210 рік до н.е. Як повідомляє IFLScience, у той час, як велика частина некрополя навколо мавзолею уже досліджена, сама гробниця імператора ніколи не відкривалася, попри величезну кількість інтриг, які її оточують.

Основною причиною цієї нерішучості є те, що археологи стурбовані, як розкопки можуть пошкодити гробницю, втративши важливу історичну інформацію. Наразі доступ до гробниці можливий лише за допомогою інвазивних археологічних методів, що пов'язано з високим ризиком заподіяння непоправної шкоди.

Один з найяскравіших прикладів цього — розкопки міста Троя в 1870-х роках Генріхом Шліманом. Через свою поспішність і наївність він знищив майже всі сліди того самого міста, яке мав намір віднайти.

Вчені висунули ідею використання певних неінвазивних методів для того, щоб зазирнути всередину гробниці. Одна з ідей полягає у використанні мюонів, субатомних продуктів зіткнення космічних променів з атомами в атмосфері Землі, які можуть проникати крізь структури подібно до сучасного рентгенівського випромінювання. Проте, до реалізації таких методів ще далеко.

Розкриття гробниці може принести й смертельні небезпеки для перших дослідників. У розповіді, написаній давньокитайським істориком Сима Цянем приблизно через 100 років після смерті Цінь Шихуанді, він пояснює, що гробниця обладнана пастками, які призначені для вбивства будь-якого порушника.

"Побудовані палаци та мальовничі вежі для сотні чиновників, а гробниця наповнилася рідкісними артефактами й чудовими скарбами. Майстрам наказали виготовити арбалети та стріли, влаштовані так, щоб вбити кожного, хто увійде в гробницю. Ртуть використали для імітації ста річок, Янцзи та Жовтої річки, а також великого моря, і вона налаштована на механічний потік", — йдеться у записах історика.

Навіть якщо 2000-річна зброя вийшла з ладу, потік рідкої ртуті становить серйозну небезпеку не тільки для дослідників, але й для довколишнього середовища. Це може звучати як порожня погроза, але наукові дослідження вивчили концентрацію ртуті навколо гробниці та виявили значно вищі рівні, ніж можна було б очікувати на типовій ділянці землі.

"Ртуть може виходити через тріщини, які з'явилися в структурі з часом, і наше дослідження підтверджує стародавні літописні записи про гробницю, яка, як вважається, ніколи не була відкрита чи розграбована", — роблять висновок автори однієї статті 2020 року.

Наразі гробниця Цінь Шихуанді залишається запечатаною і недослідженою, але не забутою. Проте, коли настане час, цілком можливо, що науковий прогрес нарешті зможе заглибитися в таємниці, які пролежали тут непорушно близько 2200 років.

В Україну повертаються морози: Синоптики назвали дату, коли похолоднішає та засніжить

субота, 25 березень 2023, 12:28

З понеділка, 27 березня, в Україні погіршиться погода. Спочатку негода охопить західну частину , а згодом розповсюдиться по всій країні. Про це розказала синоптик Наталка Діденко, передають Патріоти України. За її даними, температура повітря впродовж 2...

Звільняв Куп'янськ і воював за Бахмут: Окупанти вбили добровольця з Франції, у нього лишилося двоє дітей

субота, 25 березень 2023, 11:50

Російські окупанти вбили 29-річного француза Кевіна Давида, який рік захищав Україну на фронті у складі "Іноземного легіону". Про це повідомили у підрозділі французьких добровольців Task Force Baguette, передають Патріоти України. Кевін загинув у боях ...