Рідна мова, колискова: Мовознавець пояснив, звідки взявся фразеологізм "дідька лисого"

В українській мові є крилатий вислів "дідька лисого", значення якого відоме далеко не всім.

Ця фраза, згідно зі словником, має дуже просте значення - "ніколи, нізащо". Історія ж фразеологізму дуже цікава, її мовознавець Олександр Авраменко розповів в ефірі програми "Сніданок з 1+1".

Історія фразеологізму "дідька лисого" сягає сивої давнини. В синонімічному ряду з цим виразом чудово уживається більш звичне: "чорта лисого". Іменники в цих двох випадках практично тотожні за значенням.

За біблійними апокрефічними переказами, колись ангели, які хотіли порівнятися з богом, були покарані - їх скинули з небес на Землю, і ті, що впали у ліс, стали лісовиками, які потрапили у воду - водяниками, а у житло людей - домовиками. Авраменко підкреслив, що "дідьків" у народі вважали лисими.

Причому їх статус між добром і злом в народних віруваннях сукупно однозначної трактовки не має.

"Дідьки" - це міфічні істоти, добрі або злі духи", - каже Авраменко. В негативному випадку - служителі пекла, демони.

"Отож, коли чуємо вислів, "дідька лисого", - знайте, то відгомін народної фантазії наших далеких пращурів, ось і все… у нашій мові багато фразеологізмів з "дідьком", і здебільшого вони марковані як лайливі і навіть вульгарні…", - зазначив мовознавець.

Варто зазначити, що на відміну від народних забобонів Церква однозначно всіх грішних ангелів, як богоборців, відносить до сил зла. І закликає не шукати в них добра, щоб не впасти у спокусу.

Царство небесне... Україна повернула з полону тіла 99 своїх полеглих захисників

субота, 13 квітень 2024, 0:55

Україні вдалося повернути тіла 99 загиблих захисників. Про це повідомили у Telegram-каналі Координаційного штабу з питань поводження із військовополоненими. "За результатами репатріаційних заходів, до України повернули 99 полеглих оборонців. Зокрема вд...

Діяли оперативно: Копи розшукали батька, який посадив за кермо 9-річну доньку і хизувався цим в соцмережах

п’ятниця, 12 квітень 2024, 23:52

Сьогодні, 12 квітня, у Львові 9-річна дівчинка їхала містом за кермом автомобіля, а батько сидів поруч і знімав її їзду на відео. Поліцейські розшукали горе-батька. Це відео швидко розлетілося соцмережами і на нього оперативно відреагували поліцейськи,...