У ніч із 24 на 25 грудня західний світ святкуватиме Різдво Христове. І з кожним роком дедалі більше християн на пострадянському просторі приєднується до святкування цього дня замість або разом із традиційним раніше 7 січня (за так званим новим стилем). Чи існують відмінності в тому, як святкують Різдво християни західного і східного обрядів? Наскільки вони кардинальні і в чому полягають? Що потрібно і що заборонено робити в це свято? Патріоти України пропонують вам розібратися у головних різдвяних традиціях.
Передріздвяний піст
Безпосередньо Різдву Христа, яке християни західного обряду і більшість православних церков святкують 25 грудня, передує підготовка до світлого свята – передріздвяний піст. У католиків він називається Адвент і триває в середньому 4 тижні.
І якщо для християн східного обряду важливо витримувати досить суворі обмеження в їжі, то, наприклад, католики воліють концентруватися на духовному аспекті й сприймають цей період як радісне очікування приходу Христа.
Переддень РіздваДля всіх християн Різдво – це сімейне свято, у переддень якого родини збираються повним складом за святковим столом. І в східному обряді, і в західному існує традиція ставити на стіл 12 пісних страв – за кількістю апостолів Христових. Не повинно бути на святковому столі й алкоголю.
Вечір перед Різдвом для українців був часом святочних ворожінь. Церква ніколи не схвалювала таких спроб зазирнути в майбутнє, але молоді дівчата століттями виходили на вулиці й запитували ім'я першого зустрічного – щоб дізнатися ім'я свого судженого. Вони вирушали під чужі вікна й підслуховували розмови в хаті – за характером розмов робили висновок про те, яким буде життя в заміжжі. Кидали через ворота взуття, щоб за тим, у який бік показує носок чобота, дізнатися в якій стороні живе майбутній чоловік.
Для християн західного обряду різдвяна ніч також асоціювалася з чудесами. Тому цієї ночі багато хто загадував заповітні бажання в надії, що вони неодмінно збудуться. Водночас католицька церква, наприклад, зауважує: головним дивом, яке може статися з людиною в переддень Різдва, є обов'язкове примирення з близькими в разі сварки. Цієї ночі вирішити непорозуміння зобов'язані всі віряни-католики.
"Якщо в родині, серед близьких людей виникли якісь суперечки чи непорозуміння – цього вечора вони повинні бути вирішені. Для багатьох сімей це цінніше від будь-якого дива. Це – зцілення. Зцілення стосунків людей. Адже цього вечора ініціаторами примирення є не самі люди, а Христос, який приходить і об'єднує їх. Видимим знаком такого примирення на слов'янських територіях є розламування білого хліба – облатки", – розповідає єпископ Києво-Житомирської дієцезії Віталій Кривицький.
Білий хліб після прочитання молитви ламає найстарший член родини. Опісля всі присутні за столом поділяють хліб одне з одним. І лише після цього беруться до їжі.
У православних же існує традиція "носити кутю" хрещеним батькам, які в обмін на частування дарують похресникам подарунки. Вечір родина проводить разом, а потім люди йдуть на різдвяну службу до церкви, аби пробути там до ранку.
Ще однією вкрай важливою різдвяною традицією для католиків є "тарілка для Ісуса" на святковому столі. Ця традиція передбачає не тільки поставити на стіл на одну тарілку більше від кількості присутніх, але й наповнити її, розділивши святкову трапезу з малозабезпеченою або самотньою людиною.
"Це важливий момент відкриття серця бідному, нужденному. Адже разом із ним у дім приходить Ісус. Бо він сказав: я був голодний – ви нагодували мене. Я знемагав від спраги – ви напоїли мене. Я був мандрівником – і ви прийняли мене... Ця людина є живим символом присутнього Ісуса, якому ми готові служити", – підкреслює єпископ Кривицький.
Святкове богослужіння
Для християн як західного, так і східного обряду це – головна частина святкування Різдва. Водночас якщо православні проводять в церкві всю ніч на різдвяній літургії, то католики правлять службу ввечері.
Триває святкова служба близько двох годин і супроводжується занесенням фігурки немовляти Ісуса в вертеп, освяченням вертепу й святковою літургією – Літургією пастирів – у якій згадуються ті, хто першими прийшов поклонитися народженому в Віфлеємі Богу. Вранці ж і вдень віряни ще двічі збираються у церкві.
Святкування
Після служби в церкві християни збираються за святковим столом. Залежно від країни або регіону, на столі можуть бути традиційні національні різдвяні страви на кшталт запеченої індички в США чи різдвяного пудингу. Утім, ні католицька, ні православна церкви особливої уваги кулінарній складовій свята не приділяють.
"Це регіональні й традиційні речі. А якщо немає у людей конкретної страви, то що – Різдво не настане? У нас є певні українські стійкі традиції. Хтось їх дотримується, хто знає. Хтось – не дотримується, вважаючи зайвими. Але головне ж не це... Головне – не поколядувати, не з вертепом походити, не стіл накрити, а прийти до церкви й поклонитися Христу новонародженому", – каже митрополит ПЦУ Олександр Драбинко.
Проте, одна традиційна різдвяна страва, спільна для всіх, таки існує – кутя. У різних варіаціях, але вона неодмінно ставиться на святковий стіл на Різдво.
Обов'язковим атрибутом свята є також виконання колядок.
"Тексти колядок у католиків і у православних можуть дещо відрізнятися. У нас [у католиків] традиційними є німецькі колядки. Найвідоміша і одна з найстаріших колядок – "Тиха ніч", "Stille Nacht". У православній церкві не завжди її співають. Є в нас також колядки, в приспівах яких звучать слова латиною... Та загалом, наші різдвяні традиції дуже схожі на ті, що існують у православній церкві – якщо мова йде про Святвечір, побажання в цей день, нічну літургію. Ці речі дуже схожі", – каже єпископ Кривицький.
"Традиції церковні, які є стійкими, – це богослужіння, колядки, прославляння Христа, подарунки. Ми славимо Христа новонародженого. Це наша українська традиція: десь більш розвинена, десь менше. Служба і колядки є скрізь, а все решта залежить від традицій, які склалися на місцях. У нас, наприклад, для богослужіння використовують дзвони, а на Прикарпатті – трембіти. Чи чули ви в Києві десь трембіти? У нас є безліч регіональних особливостей, які лише прикрашають основу – богослужебне святкування Різдва Христового. Є єдиний стрижень: ми святкуємо одне свято, але всі – по-різному. Єдність – у розмаїтті, як колись говорили", – резюмує Драбинко.
Насправді, традиції святкування Різдва християнами західного й східного обрядів – не так сильно й різняться. Адже всі вони спрямовані на те, щоб зробити світ кращим, людей – добрішими, помисли – чистішими. Поступово стирається навіть найбільш явна до недавнього часу відмінність – дата святкування – 25 грудня чи 7 січня.
Українська письменниця Оксана Забужко назвала сукою посла США в Україні Бріджет Брінк через її обурливу реакцію на російський удар по Кривому Рогу, передають Патріоти України. "Жахає те, що сьогодні ввечері балістична ракета влучила поблизу дитячого ма...
Адвокат Олександр Ружицький підрахував під час прогулянки Пейзажною алеєю у Києві, скільки людей розмовляють українською мовою і скільки - російською. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, передають Патріоти України. "Хтось сидів на лавочці,...