Шрами на серці, на тілі. Сльози, біль, розпач. Сімейний альбом, де так багато щастя, усмішок, планів. Здавалось, що цю красиву та щасливу пару ніщо не зможе розлучити. Але змогла - Росія. 3 серпня 2023 року Юрій Дятлюк під час виконання бойового завдання потрапив під артилерійський обстріл поблизу Мар'їнки Донецької області, де, на жаль, обірвалось його життя, передають Патріоти України.
А рік тому матір та дружина воїна потрапили в епіцентр ракетного удару по Вінниці й дивом залишились живими. То ж можна тільки уявити, стільки горя принесла країна-окупантка цій колись щасливій родині. Захисника з позивним «Дяк» не дочекались вдома батьки, сестра, дружина, 11-річний син та 4-річна донька.
— Юрій зі звичайної родини, — розповіла «ФАКТАМ» дружина воїна Ольга Дятлюк. — Виріс у селі Крикливець. Сестра на два роки старша, й вони змалечку були дуже близькими й дружніми. Коханий з дитинства марив футболом, виступав за сільську команду, згодом за студентську. Наставником для нього був дядько. Також у родині Юрія є ще один футболіст — це його двоюрідний брат Олександр Тимчик, який грає у «Динамо».
Познайомились ми під час навчання у Вінницькому національному технічному університеті. Були іменини товариша. Тоді зібралась досить цікава компанія — дві дівчини та десять хлопців. Симпатія виникла відразу. Потім продовжили спілкування у соцмережі, і з'ясувалось, що ми ще й живемо в одному гуртожитку. То ж при кожній зустрічі обмінювались усмішками.
Далі перше побачення, страшенна злива, чай із шоколадом у кімнаті гуртожитку. Романтика. Ми рік зустрічалися, а потім побралися. Народився наш синочок Дмитрик, чотири роки тому — Марійка. Донечка мов дві краплі води схожа на тата. Вона обожнювала бігти до нього на руки, як вертався з роботи, ніжитись…
Чоловік мріяв працювати у поліції, пройшов відбір успішно, але не взяли його лиш через те, що не мав досвіду. Це його засмутило. Невдовзі він влаштувався на кондитерську фабрику. Швидко зібрав там аматорську команду з друзів та співробітників під назвою «Хімік». І тут здійснилась його мрія, він став капітаном.
Сказати, що він жив командою та футболом, це нічого не сказати. Він мріяв розвиватись та йти вперед, придбати форму з власним написом, щоб мати вигляд справжньої команди. Я спершу злилась, тому що вечорами після роботи чоловік біг на футбол, вертався стомлений, а зранку знову на роботу… Але з часом, побачивши, що там, граючи в футбол, він сповнюється сил та щастя, я прийняла це та стала пліч-о-пліч з ним. Гол. «Зайка, ти це бачила?» — питав коханий. «Звісно, супер, молодець!» — відповідала я.
У нас є полиця, на якій лежать трофеї — гордість всіх досягнень. Я разом з нашим синочком старалася бувати на всіх іграх, згодом до команди вболівальників приєдналась і наша донечка. Були перемоги, були і поразки, які вибивали його. Та все ж ми завжди разом обговорювали кожну гру та помилки. Футбол завжди приносив йому якусь неймовірну енергію. А потім команда розпалась, це був розпач. Та не для мого чоловіка, він шукав шляхи, аби грати. Так, це були інші команди, де він не був капітаном і основним гравцем, але це давало можливість продовжувати займатися улюбленою справою. А ще Юрій був найкращим чоловіком у світі. У будь-якій компанії ми завжди знаходилися в центрі уваги — такі безтурботні, щасливі та веселі…
Військового досвіду Юрій Дятлюк не мав, проте після повномасштабного вторгнення добровольцем пішов до військкомату. Рідним заявив, що він «не диванні війська». 6 травня, на День Юрія, захисника мобілізували. Він служив старшим сапером інженерно-саперного взводу аеромобільного батальйону військової частини А0281.
У листопаді минулого року бійців забрали на Донеччину. Одним з найважчих днів, розповідав воїн рідним, став штурм Мар'їнки. Раптом рушила велика колона ворожих танків. Юрію вдалось підбити один з них. В результаті бійці вистояли й одного з російських танкістів взяли у полон.
— Коханому подобалась служба, він ще більше змужнів, — продовжує Ольга. — Юра був настільки сильним духом, що я ніколи не чула скарг від нього, хоча знала, що інколи він не спав по кілька днів. Єдине, що пекло йому — втрачати побратимів. Я гордилась ним і молилась, щоби все було добре… Здавалось, що ми, знаходячись за сотні кілометрів від передової, мали б почувати себе спокійніше, але 14 липня 2022 року стало ще однією страшною датою для нашої родини. Бо того дня були випущені ракети по Вінниці, в самісіньке серце вдарили без вагань та жалю…
Це був звичайний ранок війни. Пролунала сирена, я була на зупинці з мамою Юри, діток, на щастя, лишили вдома. Доїхавши до клініки «Нейромед», де свекруха мала робити МРТ, за 15 хвилин до візиту ми зайшли. Пару хвилин — і якась сила просто валить з ніг. Я прийшла до тями, відкрила очі, кричу: «Мамо, ви жива?!» Вона озвалась. Ми встали, а поруч нас одне полум’я. В мами взуття відразу згоріло. В мене ні, я ще ногами ішла. Ми зробили кроків п’ять, і потім мама впала. Не знаю, де взялась та сила, я самостійно її підняла. І тут побачила ліворуч невеличку щілину, де полум’я ще не було таким сильним. Так ми й вийшли на вулицю. Дивлюсь: хтось сидить стогне, хтось просто лежить. Я поглянула на себе, а в мене всі штани в крові — з-під ліктя юшила кров, там була велика різана рана. Взяла пояс з одягу, але бракувало сил перев’язати собі руку. Побігла до військового та попросила у нього джгут. Він надав першу домедичну допомогу.
В мене були перелом ребер, контузія, рвані рани й обпечена рука. Я стала передостанньою, кого тоді оперували. Поранених було багато. Той день мені здавався найболючішим та найстрашнішим у житті, але, дякувати Богу, він дав нам ще одне життя. На другий день приїхав мій Юрчик, відпросився у хлопців на службі. Дивлячись на нас, його серце обливалось люттю до росіян, які могли позбавити в один день його від дружини та матері. А я лише відповідала: «Нехай лише такий слід залишить війна, я одужаю, все буде добре, лише б ти повернувся живим та здоровим, все про що благаю». Та не сталось. Бог не вберіг і забрав найдорожче у нас майже через рік. Чому так? Де справедливість?
Незадовго до своєї загибелі Юрій приїжджав додому. Встиг зіграти у футбол з друзями, відвідав батьків.
— Пройшовся тією стежкою, якою завжди ходив дитиною. Й ще попросив, щоби біля воріт на нього, як завше, чекала мама. Наче щось відчував, — додає Ольга. — Після того, як чоловіка провела на потяг, мені стало погано. Кілька тижнів провела у реанімації з набряком мозку та менінгітом. Дивом вижила і тільки повернулась додому.
2 серпня ми кілька разів спілкувались з чоловіком. Він поїхав у справах, повіз документи. Не могли нормально поговорити, бо він то того зустрів друга, то іншого. Ввечері вже не подзвонив. А ніч якоюсь тривожною була, ніякого сну. Вранці написала sms зі словами: «Як справи?» Не відповів. Потім ще під вечір написала. Теж тиша. Й це мене злякало, бо Юрій завжди був на зв’язку, знав, що я переживаю.
А потім мене сповістили, що чоловік загинув. Я просто у ступорі була. Найстрашніші слова, які почула. Мозок відмовлявся вірити — хай у полоні, без руки, ноги, лиш би живий… За словами командування, за бійцями стежив ворожий дрон, після чого почався артилерійський обстріл. Миттєва смерть. Йому відрізало обидві ноги, артеріальна кровотеча. У ліве око влучив уламок і пройшов наскрізь. Він навіть не встиг зрозуміти, що сталось.
В ту ніч я постійно відкривала вікно і зі сльозами питала: «Юрчику, ти вже на небі?» Нюхала його речі, притискала наше фото й все промовляла, що як же ж так — мені 33, і мого коханого вже нема. Я — вдова. А далі потрібно було дочекатись ранку і повідомити рідним. Дуже переживала, як перенесе звістку мама Юрія, поруч з якою були наші діти.
Мужнього бійця поховали з військовими почестями у Крикливці. У пам’ять про нього у Вінниці започаткували щорічний турнір з футзалу.
— Рівно через місяць після загибелі Юрій приснився мені, — каже Ольга. — Просив не плакати, бо йому так важко. Крізь сон обійняв мене. Так було добре, наче то насправді. Після того стало трішки легше, взяла себе у руки і живу за нас двох заради наших діток.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...