Розгадано ще одну таємницю Мамай-гори: У Запоріжжі відреставрували унікальний золотий меч, який виготовили для скіфського царя або дуже знатного воїна

Середня довжина скіфського меча, — 40—60 смм, ширина — 4,5 — 6 см. Парадні екземпляри мали обтягнуті золотим листом руків'я та піхви, прикрашені зображеннями у звіриному стилі, однак дозволити собі таку розкіш могли лише дуже знатні воїни.

У Запоріжжі відреставрували скіфський акінак, датований VI століттям до нашої ери, який був знайдений на Мамай-горі. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомили археологи, які досліджують найбільший в Європі могильник Мамай-гору, зазначають Патріоти України.

Разом з акінаком (так інколи на перський манер називають короткі мечі іраномовних скіфів.-ПУ) археологи знайшли унікальну амфору. Саме ця знахідка «зістарила» історію на 200 років, адже вдалося встановити дату заснування скіфської частині найбільшого в Європі могильника Мамай-гора. У поховання знайшли 18 речей: прикраси, побутові речі. За словами археологів, аналогічний акінак 120 років тому знаходили в Сумській області.

«Tempŏra mutantur et nos mutamur in illіs - часи змінюються і ми змінюємося разом з ними

Так казали римляни, це, звісно ж, підтверджуємо й ми. Адже з часом, безсумнівно, змінюються люди, сенси і речі. Гляньте хоча б на наш акінак - час поставився до нього без зайвих сентиментів. Він пробув під землею зі своїм господарем 2500 років і зазнав значних змін (проте, звісно менших, ніж його власник).

Отже, звітуємо: зі знайденим цього сезону скіфським акінаком декілька тижнів працювала лабораторія Хортиця Національний заповідник - National Reserve Khortytsya.

Розказуємо як це було.

Професійною мовою стан об'єкта до реставрації визначено так:

«Чорний метал мінералізовано. Присутня міжкристалічна корозія. Клинок та навершя має втрати. Під час руйнування чорного металу було пошкоджено деталі з жовтого металу. Кінцевик піхов має два прорива на зворотній стороні. Почковидні пластини та накладка навершого з жовтого металу від’єднанні від памятки. Руків'я має прориви жовтого металу на торцях.»

Що зроблено?
Ось короткий (насправді ні) конспект усіх проведених консерваційно-реставраційних робіт:

Фотофіксація загального вигляду та фрагментів памятки.

Залишки ґрунту та нестійкі забруднення видалені за допомогою загострених бамбукових паличок та щетинного бору на бормашині.

Залишки продуктів корозії чорного металу з поверхні золотого руків’я було видалено за допомогою компресів з ватних тампонів та мурашиної кислоти. Після процедур залишки кислоти вимито дистильованою водою.

Складові пам’ятки було витримано у вологій камері при 100% вологості протягом 6 годин. В результаті виявлено ділянки залягання активного хлориду у вигляді дрібних крапель рудого кольору.
Для стабілізації активізовані ділянки було оброблено розчином на основі таніну. Після обробки предмет витримували при кімнатній температурі протягом доби з подальшою перевіркою у вологій камері, перевірку здійснювали два рази до стабільного результату. Обробку проводили двічі.

Проклейка пам’ятки проводилася у вакуумній камері полімером. Всі фрагменти акінаку було занурено в розчин полімеру у вакуумній камері. Насичення пам’ятки здійснювалось при тиску у мінус 70 МРа, після чого вирівнювався тиск до атмосферного. Операція проводилась 3 рази.

Підбір фрагментів пам’ятки здійснювався протягом 10 днів.

Склейка фрагментів акінаку проводилася за допомогою клейового розчину полімеру.

Захисне покриття на поверхню пам’ятки наносилося за допомогою щетинного пензля.

Проведено фотофіксацію загального вигляду після реставраційно-консерваційних заходів.

Контейнер для зберігання виготовлено з фанери та подушки з пінополістиролу. У пінополістиролі вирізано контур пам’ятки. У нижній частині подушки врізані шість фрагментів лицьової частини клинка, місця яких не було виявлено. Після виготовлення контейнер було обтянуто червоним велюром.

Фух, наче все , тепер ви знаєте, що ми робимо з нашими артефактами після того, як дістаємо їх з землі)

В результаті - вже зовсім скоро наша знахідка сезону, разом з іншими матеріалами цього унікального скіфського комплексу, стане доступною для споглядання", - йдеться у повідомленні.З архіву ПУ. "Ця влада дістала": Розлючені безробіттям та безгрошів'ям росіяни розгромили крамницю з харчами (відео)

понеділок, 12 квітень 2021, 23:05

У Росії на тлі масового поширення коронавірусу, а також викликаної санкціями через війну з Україною й падінням попиту на вуглеводні економічної кризи і продовження "неробочого" місяця почалися погроми. У російському місті Ульянівськ (Поволжя) невідомі ...