Руйнували орди кочовиків та московських більшовиків, а він відроджувався знов і знов: Річниця створення одного з найулюбленіших киянами соборів

Михайлівський Золотоверхий собор вже більше 900 років радує своїми видатними формами та золоченими куполами і є невід'ємною складовою краєвидів древньої столиці України-Русі

У Києві 17 жовтня 1113-го по завершенні будівництва відбулося освячення Михайлівського Золотоверхого собору. Його зводили 5 років. Перший камінь заклав князь Святополк-Михаїл, зазначають Патріоти України.

Князь Святополк ІІ Ізяславич (1050-1113), онук Ярослава Мудрого, замість старої дерев'яної церкви збудував кам'яну, прикрасив її мармуром, мозаїкою і дорогоцінними іконами. Церква св. Архистратига Михаїла була на той час єдиною в Києві, яка мала золоту баню і через це одержала назву Золотоверхої. Михайлівський собор збудовано з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цем'яковому розчині технікою "мішаної кладки" з використанням голосників у пазухах склепінь. Стіни собору прикрашали мозаїки і фрески. Був одним з найбільших монастирів Стародавнього Києва.

Автором практично всіх мозаїк Михайлівського собору вважають давньоруського художника, ченця Києво-Печерського монастиря Алімпія. Найбільшою святинею стали мощі святої великомучениці Варвари, привезені до Києва дружиною князя Святополка - Варварою. В 1240 році його пограбували і частково знищили орди хана Батия.

Богдан Хмельницький своїм коштом відновив позолоту на центральній бані храму. 1718-го гетьман Петро Скоропадський влаштував у головній церкві новий іконостас. 1919-го церковні цінності конфісковані та пограбовані більшовиками, житлові приміщення монастиря стали гуртожитки. Монастир ліквідували. Фрески вивезли в Росію. 1934-го Михайлівський Золотоверхий собор, дзвіницю та частина інших споруд монастиря знесли. 1998-го Українська православна церква Київського патріархату відбудувала храм та відкрила його для вірян.

15 грудня 2018-го після Об'єднавчого собору українських православних церков, Михайлівський Золотоверхий монастир перейшов у підпорядкування Православної церкви України. Наступного дня митрополит Київський і всієї України Епіфаній відслужив першу літургію як предстоятель Православної церкви України.

Військовий-ветеран зі Львова заявив, що його побили працівники ТЦК (відео)

неділя, 18 травень 2025, 21:27

У мережі зʼявився ролик із чоловіком, який представився ветераном і розповів про затримання нібито військовослужбовцями львівського територіального центру комплектування. На відео з мережі 23-річний хлопець представився Андрієм Баглаєм. Він розповів, щ...

Більше трьох років не бачив батька: Із ТОТ повернули 15-річного хлопця, який мріяв жити на підконтрольній Україні території (фото)

неділя, 18 травень 2025, 20:47

На підконтрольну територію України з ТОТ вдалося повернути 15-річного хлопця, який більше трьох років не бачив батька. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, передають Патріоти України. Повернення відбулося...