Шанс на порятунок! Вчені розповіли, як треба змінити раціон, щоб знизити ризик деменції на 20%

Ризик деменції зріс на 14%, коли люди їли приблизно 30 г обробленого червоного м’яса на день - що еквівалентно трохи менше двох порцій по 85 г на тиждень - порівняно з людьми, які їли лише близько трьох порцій на місяць, передають Патріоти України.

Однак ризик деменції знизився на 20% для людей, які замінили невелику щоденну порцію обробленого червоного м’яса на горіхи і бобові. Бекон, ковбаси, хот-доги та м’ясні делікатеси, часто містять більш високий рівень натрію, нітратів і насичених жирів. Дослідження показали, що споживання більшої кількості тісно пов’язане з розвитком раку товстої кишки та інших видів раку, діабету 2 типу, серцевих захворювань та інсульту.

Ми можемо багато зробити, щоб зменшити ризики деменції, починаючи з дій, які, як відомо, зменшують ризики серцево-судинних захворювань. Дослідження, про яке йдеться, було спостережним і може показати лише зв’язок, а не обов’язково причинно-наслідковий зв’язок, сказав доктор Девід Кац, фахівець із профілактичної медицини та медицини способу життя, який не брав участі в дослідженні.

«Однак ці зв’язки, ймовірно, є причинно-наслідковими, оскільки основними факторами ризику розвитку хвороби Альцгеймера та зниження когнітивних функцій є фактори ризику серцево-судинних захворювань, з якими тісно пов’язане споживання обробленого м’яса», — сказав він в електронному листі. Кац є засновником некомерційної організації True Health Initiative, глобальної коаліції експертів, присвячених науково-обґрунтованій медицині способу життя.

Кожна додаткова порція обробленого червоного м’яса підвищує ризик Анотація дослідження, яка розглядається для публікації, була представлена на Міжнародній конференції Асоціації Альцгеймера у Філадельфії 2024 року. Кожні два-чотири роки протягом понад трьох десятиліть вчені збирали дані про харчування понад 130 000 учасників Дослідження здоров’я медсестер, одного з найбільших досліджень факторів ризику серйозних хронічних захворювань у жінок, а також додаткового спостереження медичних працівників. Чоловіків і жінок запитали, як часто вони їдять порцію обробленого червоного м’яса, яка може складатися з двох скибочок бекону, одного хот-дога, двох невеликих шматків ковбаси, а також салямі чи іншого обробленого м’яса.

Учасників дослідження також запитали, як часто вони їдять горіхи та бобові, наприклад, 1 столову ложку арахісового масла, 30 г арахісу, волоських або інших горіхів, 240 мл соєвого молока; пів склянки стручкової квасолі, сочевиці, квасолі, гороху; або порцію тофу чи соєвого білка вагою 30 г. Це протизапальна їжа, тож вона має багато переваг на додаток до зменшення кількості токсинів, нітратів і натрію в обробленому м’ясі, що не є корисним.

На додаток до 14% зниження когнітивних функцій, пов’язаного з приблизно двома порціями обробленого червоного м’яса на тиждень, дослідження виявило підвищений ризик, пов’язаний з кожною додатковою порцією. Вона додала 1,61 року когнітивного старіння для глобального пізнання та додаткових 1,69 року когнітивного старіння вербальної пам’яті.

Глобальне пізнання забезпечує широкий огляд когнітивної функції. Це може допомогти охопити загальний вплив факторів харчування та способу життя на когнітивне здоров’я. Вербальна пам’ять стосується пам’яті вербально представленої інформації. Це важливий провісник хвороби Альцгеймера.

Поради щодо зменшення споживання обробленого та червоного м’яса Проста заміна продуктів тваринного походження продуктами рослинного походження не призводить автоматично до здорового харчування. Як показує дослідження, результат може залежати від типу їжі, яку ви їсте замість цього.

Поради щодо зменшення споживання обробленого та червоного м’яса / Фото: Unsplash/Nadine Primeau Замість того, щоб зосереджуватися на перевагах і недоліках певних корисних для серця продуктів, спробуйте сконцентруватися на загальній структурі харчування.

Експерти кажуть, що відзначені нагородами харчові плани, такі як середземноморський та DASH (дієтичні підходи до зупинки гіпертонії), більше схожі на спосіб життя, ніж на так звану «дієту». Обидва зосереджені на простій рослинній їжі, причому більшість раціону зосереджена на фруктах і овочах, цільному зерні, квасолі, горіхах і насінні.

Споживання червоного м’яса обмежене. Натомість дієти наголошують на вживанні здорової жирної риби, яка багата омега-3 жирними кислотами, корисними для мозку, а також нежирного м’яса, такого як птиця та свиняча корейка.

На думку експертів, простий спосіб розпочати дієту зі зниженим вмістом м’яса — це готувати одну страву щотижня на основі квасолі, цільного зерна та овочів, використовуючи трави та спеції для додання смаку. Якщо ви додаєте м’ясо, використовуйте невеликі шматочки курки або скибочки нежирного м’яса, щоб приправити страву на основі овочів, наприклад, стир-фрай. Експерти кажуть, що ще один простий крок — замінити очищене зерно цільнозерновим. Вибирайте цільнозерновий хліб і макарони і замініть білий рис коричневим або диким.

Правова інформація. Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря.

"Фізично команда готова, але...": Ексфутболіст збірної України відверто назвав мінуси команди Реброва

середа, 11 вересень 2024, 21:52

Ексфутболіст збірної України Артем Федецький прокоментував поразки національної команди від Албанії (1:2) та Чехії (2:3) у перших двох турах Ліги націй. В інтерв'ю YouTube-каналу BurBuzz Федецький заявив, що збірній України не вистачає характеру, перед...

Демограф спрогнозувала, хто з українців повернеться з-за кордону першим

середа, 11 вересень 2024, 21:30

Найбільша ймовірність повернення українців з-за кордону є серед висококваліфікованих фахівців. Про це повідомила очільниця Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова, передають Патріоти України. Демографиня вважає, що першими повертают...