Що насправді вбило динозаврів - штучний інтелект втрутився у суперечку вчених

Вчені вже давно сперечаються про те, що саме стало причиною цілковитої загибелі динозаврів 65 мільйонів років тому - падіння астероїду чи виверження вулкану, передають Патріоти України.

Кожна з теорій має свої плюси й мінуси, тож пошук єдиної істинної причини вимирання триває вже досить давно. Тепер же, аби поставити певну крапку в цьому питанні, вчені залучили штучний інтелект і змусили його працювати задом наперед.

Про дослідження вчених, проведене за допомогою ШІ, йдеться у статті, опублікованій в журналі Science. Дослідники застосували так званий зворотній інжиніринг, аби комп'ютер збудував свої теорії від наслідків до причин, а не традиційним прямим шляхом.

"Більшість моделей рухаються в прямому напрямку. Ми адаптували модель вуглецевого циклу, щоб вона працювала в зворотному напрямку, використовуючи наслідок для пошуку причини через статистику, даючи їй лише мінімум попередньої інформації", – пояснив перший автор дослідження і аспірант Дартмутського факультету наук про Землю Алекс Кокс.

Під час своєї роботи ШІ прорахував понад 300 000 можливих сценаріїв викидів вуглекислого газу, діоксиду сірки та біологічної продуктивності за мільйон років до і після вимирання.

Геохімічні та органічні рештки у скам'янілостях фіксують катастрофічні умови під час Крейдово-палеогенового вимирання. Харчові мережі було зруйновано під впливом нестабільної атмосфери, яка різко коливалася від холодних до спекотних умов. Причина цього – перенасичення атмосфери сіркою, що затуляла сонце, мінералами в повітрі та вуглекислим газом, що утримував тепло.

Як пише SciTechDaily, спочатку вважалося, що такий стан атмосфери виник внаслідок виверження вулканів. Але згодом було відкрито ударний кратер Чиксулуб в Мексиці, який був спричинений астероїдом шириною в декілька кілометрів. Тож теорія із астероїдом стала пріоритетнішою. Згодом, щоправда, терії почали сходитися в одну. Виявилося, що планета уже, ймовірно, потерпала від надпотужних вивержень вулканів, коли в неї врізався астероїд.

Але визначити, який з двох факторів мав вирішальну, фатальну роль, вченим так і не вдалося. Саме тому дослідники вирішили звернутися до незаангажованого джерела – ШІ – і дозволити йому поставити крапку в суперечці.

Дослідження ШІ виявило, що вулканічні виверження тривали уже приблизно 300 000 років, коли астероїд зіштовхнувся із Землею. Також з'ясувалося, що витоку вулканічних газів, які змінюють клімат, могло бути достатньо для того, щоб спровокувати глобальне вимирання. За оцінками, впродовж майже 1 мільйона років вивержень в атмосферу було викинути до 10,4 трильйона тонн вуглекислого газу і 9,3 трильйона тонн сірки.

Дослідники зазначили, що вчені й раніше знали про те, що вулкани можуть спричиняти масові вимирання, але "це перша незалежна оцінка викидів летючих речовин, зроблена на основі даних про їхній вплив на навколишнє середовище".

Щодо астероїда, то ШІ виявив, що після його падіння відбулося різке падіння накопичення органічного вуглецю в глибокому океані, що, ймовірно, стало наслідком того, що астероїд спричинив загибель численних видів тварин і рослин.

Також знайдено дані про зниження температури, яке, найімовірніше, відбулося внаслідок того що астероїд під час зіткнення підняв в повітря значну кількість сірки, яка виступила в якості охолоджуючого агента.

Зіткнення з астероїдом також могло б призвести до викиду вуглекислого газу та сірчистого газу, але ШІ не знайшов доказів сплеску викидів жодного з цих газів. Дослідники розповіли, що на аналіз усіх даних ШІ витратив не місяці чи роки, а лише години.

На Закарпатті хотіли мобілізувати чоловіка, брат якого уже на фронті: Чим це закінчилось

четвер, 29 лютий 2024, 16:30

У Закарпатській області до іспитового терміну засудили чоловіка, який отримав повістку і письмово відмовився від мобілізації. Про це йдеться у вироку Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області, передають Патріоти України. За даними суду, ...

План був блискучий, але провалився: На Одещині ухилянти обмоталися ізотермічними ковдрами, щоб сховатися від тепловізора

четвер, 29 лютий 2024, 16:26

На Одещині прикордонники затримали чотирьох правопорушників, які хотіли незаконно перетнути кордон, передають Патріоти України. Джерело: Державна прикордонна служба Україна. Деталі: За даними ДПСУ, чоловіки обмоталися ізотермічними ковдрами, щоб сховат...