У школі в селі Муроване, що у Самбірському районі на Львівщині, відкрили виставку, частина якої присвячена польській родині Мнішек. На одному з плакатів зобразили Марину Мнішек й зазначили, що та була московською царицею. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив військовослужбовець 80-ї окремої десантно-штурмової бригади Антон Петрівський, передають Патріоти України.
Подія обурила користувачів соцмережі, які вказали на недоречність вшанування такої особистості. Відкриття виставки-меморіалу у Мурованській гімназії було урочистим. "На плакаті виставки навіть не посоромились про це гордо написати – що вона (Марина Мнішек – ред.) була московською царицею! Ба більше, на відкритті виставки палили свічку і молились за цю московську царицю", – розповів Антон Петрівський.
На думку військового, шкільний простір варто було б присвятити уродженцям цих земель, які боролись за незалежну Україну. "Але ні! Ми вшановуємо поляків, які були московськими царями. Українські діти досі не розуміють для чого їм українська держава і хто за неї боровся в різні періоди нашої історії. Ми маємо навчитись вшановувати нашу українську національну еліту", – наголосив Петрівський.
Старший інспектор відділу освіти, культури, молоді та спорту Хирівської міської ради Роман Бойко у коментарі для "УП. Життя" зазначив, що слово "виставка" не є коректним у цьому випадку. "Це краєзнавча світлиця. Окрім плакатів, там представлені речі побуту, одягу й інші предмети, які мають історичне значення", – зауважив він.
Саму Марину Мнішек він, "у першу чергу", називає уродженкою Мурованого. "Казати, що це московська цариця, коли вона пробула на троні лише дев’ять днів – навіть не знаю… Це можна і сприймати, і не зовсім. Похід її чоловіка Лжедмитрія I на Москву взагалі стався разом із козаками", – сказав Бойко.
Директорка Мурованської гімназії Віра Турій запевнила, що експозиція, присвячена родині Мнішеків – це лише частина світлиці. "При відкритті ми жодного слова не сказали про Марину Мнішек. В одній кімнаті ми зібрали всю історію села, директорів шкіл, історію двох місцевих хлопців, яких розстріляв НКВД, тощо.
Ми 15 років мріяли про її створення, тому що це історичне місце. До нас завжди приїжджали туристи подивитися на руїни замку Мнішеків, липову алею та церкви. Тепер є світлиця, в якій ми можемо більше розповісти про село і його історію", – зауважила освітянка.
Також Віра Турій заперечила, що на відкритті молилися за Мнішеків. "Свічка запалювалася для освячення приміщення і благословення від Бога. Ми запросили двох священників для цього. Це відбувалося перед Богородицею, а не перед царицею. Якби ми молилися за родину Мнішек, то правили б панахиду", – каже директорка.
Сама Марина Мнішек, на її думку, не є негативною історичною постаттю чи ворогом нашої країни. "Марина Мнішек не була проти України. Московити були нелюдами, ними й лишилися. Вона хотіла їх окультурити – вчила користуватися виделкою, а вони на неї дивилися й думали, що це якась чортиця.
Це історія і її потрібно вчити. Як можна переписати історію? Ми маємо згуртуватися. В нас велика біда, а таке коїться – українці самі свою ж історію топлять", – вважає вона.
На думку Віри Турій, поляки важливі для історії села Муроване. Колись вони складали значну частину його населення, а потім їх виселили за договором між польською та радянською комуністичними владами.
"Раніше тут жили й українці, і поляки – 50 на 50. Під час операції "Вісла" виселили дуже багато поляків. Зараз вони мешкають біля Вроцлава, у селі Пасікуровице. З однією з тамтешніх шкіл ми співпрацюємо вже 9 років. Вони щоріч приїжджають до нас на Миколая і ми обмінюємося подарунками", – зазначила очільниця гімназії.
Волейболіст Андрій Оробко розповів про причини, через які він не повернувся до України після єврокубкового матчу. Спортсмен зазначив, що на його вирішення вплинули проблеми з командою, включаючи втрату ключових гравців та дії керівництва клубу, передаю...
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...