Мишачий послід. Таргани. Мурахи. Гнилі овочі. Уявити, що саме такий вигляд мають кухні садочків і шкіл, де готують їжу дітям, - важко навіть у страшному сні. Але ще важче було передбачити реакцію місцевої влади на перевірку, яку журналісти ТСН розпочали ще місяць тому: разом з активістами та інспекторами Держспоживслужби., передають Патріоти України.
Про це 27 червня йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.
Те, що відповідальні за харчоблоки будуть захищатись - сумнівів не було. Але що хтось із чиновників вимагатиме здати на експертизу мишачі фекалії - як це сталось у Херсоні - вперше.
Чотири міста: Херсон, Миколаїв, Черкаси, Чернівці, десятки харчоблоків. Охайних і, м'яко кажучи, не дуже. Це місця, де готують усе, що потім потрапляє до рота і в шлунки дітей у садках і школах. Та під час перевірок журналісти з Громадською організацією "Контроль захисту прав споживачів" просили ще й зразки молока, сиру, масла і сметани для лабораторних експертиз.
Спершу про Херсон. У цьому місті побачили те, від чого кожна мама чи тато вкриваються холодним потом . Бо під загрозою їхні діти. Але смачно облизується кухонна мафія, яка буквально захопила кухні шкіл і садків. І в повній антисанітарії згодовує малечі продукти з послідом щурів, мишей і тарганів. Що в перекладі епідеміологів означає сальмонельоз, лептоспіроз і ще 40 видів небезпечних хвороб. А ще побачили, який вигляд має те, що мають їсти діти: гнила морква, неприпустимі упаковки харчовий продуктів та мишачі фекалії.
Чиновники одразу відреагували. Але не почали рятувати ситуацію. Виконувач обов’язків міського голови Херсона привів цілий натовп журналістів до школи №4, щоби рятувати себе. Каже перевіряльники не ті й знято не так.
"Хтось там щось відзняв, якісь люди зайшли до харчоблоку не зрозумілі. Я можу це двояко коментувати", - зазначив він.
Не зрозумілі люди – це інспектори Держспоживслужби Херсона, які з офіційною позаплановою перевіркою проводили ревізію харчоблоками шкіл ще наприкінці травня. Їх єдиних туди пускали. Та й то не відразу. Хоча всюди вони показували посвідчення. І скрізь зачитували наказ про перевірку, під яким усі – і директори, і кухарі, і власники компаній, що відповідають за харчоблоки, ставили свої підписи.
Чому був такий спротив інспекторам для проходу на херсонські кухні тепер зрозуміло - там чекав шок : хліб, якому 8 діб, гнилі овочі (місячної давності). Решта продуктів узагалі без маркування. Тобто що, коли й звідки привезли і як довго воно тут лежить, треба здогадуватися.
Але найбридкіша знахідка, від запаху якої сльозяться очі - продукти забруднені мишачими фекаліями.
Адвокат компанії "Базістрог", яка й годує дітей цим у 47-ми школах Херсона, дивиться і бачить своїми очима цю гидоту разом з інспектором і кухарем. Мовчить. Але за кілька днів він і виконувач обов'язків міського голови Херсона вже знаходять потрібні слова.
"Це можуть бути крупи, але як можна зробити висновок, що це послід. Я не можу зрозуміти", - зазначив адвокат ТОВ "Базісторг" Віктор Вуйко.
"Де вони є ці таргани чи миші? Якщо це дійсно те, на шо вони посилаються треба було провести лабораторні дослідження", - заявив в.о. міського голови Херсона Сергій Циганок.
На думку цих людей - щурячий послід, сморід, таргани і гнилі овочі без лабораторних досліджень слід вважати цілком смачними й корисними. А тотальну антисанітарію на дитячих кухнях випадковим збігом обставин.
У Чернівцях перевіряли 5-ть кухонь дитсадків. Теж далекі від ідеалу умови. Сушка для компоту в морозилці з кров’ю від м’яса. У лотках побиті яйця, які треба негайно прибрати – бо сальмонела – бактерія дуже підступна і небезпечна. Молоко чомусь лежить у шафі.
Але в буковинській столиці зробили одну дуже важливу річ. Чітко прописали з постачальниками і виробниками молочки правила гри. Якщо продукція не якісна, не свіжа або фальсифікована – тендерну угоду одразу ж розривають. На перевірку продуктів навіть окремо виділили гроші з бюджету.
Але ж чи подіяло? Бо сметану, яку знайшли в садках, робить підприємство, що вже попадалося на фальсифікаті масла.
Тим часом у Херсоні на шкільних харчоблоках усе прибрали і розпочали ремонти. А от розривати угоду з ТОВ "Базісторг", що переміг тендери в більшості шкіл, постачає товари за завищеними цінами і розвів на кухнях антисанітарію, місцеві чиновники підстав не бачать. Навіть після побаченого і навіть попри те, що компанія працює без обов'язкового експлуатаційного дозволу.
Тим часом документи із проханням усунути від харчування дітей ТОВ "Базісторг" надіслала Держспоживслужба. В усі владні кабінети. Ще місяць тому. Всі вони - без відповіді і жодної реакції.
Держспоживслужба за фактом перевірок усім порушникам вручила припис на усунення недоліків, якщо цей злочин проти дітей узагалі можна назвати так скромно. Зі свого боку - обіцяють штрафи.
"Штрафи варіюються від 18 тисяч гривень до 240 тис гривень в залежності від тяжкості тих чи інших порушень", - зазначає голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів Владислава Магалецька.
Перша леді Олена Зеленська, що цього тижня презентувала нове меню для шкіл, з тендерною мафією пообіцяла боротися. Бо сама не раз бачила цей жах і розуміє, меню найімовірніше буде гнилим, якщо готувати його з таких продуктів і в таких умовах.
"Така ситуація майже всюди. Це жахливо, коли дорослі люди нехтують здоров’ям дітей, коли є мафія. З цією мафією треба боротися", - зазначила вона.
А от чому херсонська міська влада замість вирішувати проблему, взялася захищати ТОВ "Базісторг", нині з’ясовують у Міністерстві освіти.
11 зразків молочних продуктів, серед яких і молоко, і сир, і сметана. І ось тут гарні новини. 10 з 11-ти зразків чисті. Дітям привозять справжні масло, молоко і сир.
Твердий сир виробника "Миколаївмолпром", якого вже ловили на фальсифікації масла. Та воно й далі на плаву і з повним чиновницьким благословенням годує дітей підробками.
Залишається сподіватися, що миколаївське управління освіти вирішить це питання до початку нового шкільного року. Так само - й херсонське.
В Міністерстві освіти підтвердили, що батьки теж мають право заходити на харчоблоки. Необхідно підготувати рукавички, халати і шапочки, і не забувати все фіксувати на камеру і зі свідками.
Також слід зазначити, що якщо продукти закупити навіть у не найдешевшому супермаркеті Києва, то вони обійдуться вдвічі дешевше, ніж якби їх привіз ТОВ "Базісторг". От наприклад, кілограм філе куриного - 110 гривень, але школам привозять по 173 гривні, олія - ціна магазина 50 гривень за літр, "Базісторг" бере 100 гривень за пляшечку. А десяток яєць продають школі за 50 гривень. Тобто одне яєчко - 5 гривень.
Кабінет міністрів пропонує встановити на рівні закону виплату 15 млн гривень родинам цивільним, які загинули при захисті України від агресії Росії. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, передають Патріоти України. Як зазначив Шмигаль, уряд подає...
Військовий, командир відділення 24-ї ОШБр "Айдар" ЗСУ Станіслав Бунятов окремо подякував тим росіянам, котрі вирішують придбати гру "S.T.A.L.K.E.R. 2" та, таким чином, доклались до допомоги Збройним силам України. Про це він написав на своєму Telegram-...