Сонячні панелі можуть спричинити катастрофу на Землі: Вчені сказали, коли все вийде з-під контролю

Сонячні панелі, які зараз масово встановлюються по всьому світу в межах боротьби за скорочення викидів вуглецю, можуть врешті стати справжньою екологічною проблемою для людства, коли прийде час для їхньої утилізації, передають Патріоти України.

Як пише BBC, уже до 2030 року стоятиме завдання з утилізації приблизно чотирьох мільйонів тонн сонячних панелей, але до 2050 року ситуація може повністю вийти з-під контролю.

Основна проблема у тому, що термін служби сонячних панелей становить лише до 25 років, а зважаючи на постійне їхнє удосконалення, швидше за все виникне ситуація, коли користувачам буде дешевше замінити панелі навіть через 10 років використання. Тож врешті мільярди панелей потрібно буде утилізувати та замінити.

Експерт з переробки сонячних панелей з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії доктор Ронг Денг сверджує, що уже зараз по всьому світу встановлено "до 2,5 мільярдів" панелей, але спеціалізованої інфраструктури для їх утилізації та переробки не вистачає.

"До 2050 року це буде гора відходів, якщо ми не запустимо ланцюжки переробки зараз", – попереджає заступниця директора Міжнародного агентства з відновлюваної енергетики Уте Колльєр.

У 2021 році світові потужності з виробництва сонячної енергії зросли на 22%. Зокрема, у Великій Британії щомісяця встановлюється близько 13 000 фотоелектричних сонячних панелей – більшість з них на дахах приватних будинків.

У багатьох випадках такі сонячні установки стають відносно економічно невигідними ще до закінчення очікуваного терміну експлуатації. Оскільки з'являтимуться нові, більш ефективні конструкції, може виявитися дешевше замінити сонячні панелі, яким лише 10 або 15 років, на оновлені версії.

Колльєр зазначає, що якщо поточні тенденції зростання збережуться, обсяг брухту сонячних панелей може бути величезним.

"До 2030 року ми думаємо, що матимемо чотири мільйони тонн (брухту) – це ще можна контролювати. Але до 2050 року ми можемо отримати понад 200 мільйонів тонн у всьому світі", – зазначила експертка.Для порівняння, всюдисущий пластик за рік виробляється в об'ємі 400 мільйонів тонн.

Наразі крок до вирішення проблеми готується зробити Франція, де наприкінці червня буде відкрито перший у світі завод з повної переробки сонячних панелей.Компанія ROSI, якій належить завод, має намір досягнути ефективності переробки за якої 99% компонентів сонячних панелей можна буде використовувати повторно.

Окрім скла та алюмінієвих рам, які складають основну частину конструкції панелей, експерти наголошують на необхідності видобутку дорогоцінних матеріалів, що містяться в панелях. Мова йде про срібло та мідь, які потім можна буде використовувати для виготовлення нових сонячних панелей.

Кожна сонячна панель містить лише крихітні фрагменти цих дорогоцінних матеріалів, і ці фрагменти настільки переплетені з іншими компонентами, що до цього часу їх відокремлення не було економічно вигідним. Але 60% вартості сонячних панелей складають саме вони.

Експерти також визнають, що срібла просто не вистачає для того, щоб покрити потреби світу в сонячних панелях, тож його повторне використання є вкрай важливим.

Існуючі проблеми із відсутністю інфраструктури для переробки, як зазначають експерти, склалися через те, що лише зараз добігає свого терміну експлуатації перше покоління побутових сонячних панелей. Тож, коли вони будуть уже найближчим часом зняті з експлуатації, необхідно буде вживати заходів щодо їхньої утилізації."Зараз саме час подумати про це", – наголошує Кольєр.

Пропонувала придбати валюту "за вигідним курсом": На Хмельниччині банкірка обікрала вдів та дітей загиблих воїнів ЗСУ

п’ятниця, 22 вересень 2023, 20:55

У Хмельницькій області керівниця відділення банку крала гроші в родин загиблих на війні Росії проти України. Її вже затримала поліція. Підозрювана обіцяла вигідний обмін валют та депозит у банку та виманила у родичів загиблих захисників понад 5 млн грн...

Житель Харківщини продавав військовим неіснуючі позашляховики (фото)

п’ятниця, 22 вересень 2023, 19:15

Шахрай ошукав захисників майже на мільйон гривень. Слідчі оголосили підозру 31-річному жителю Лозової, який продавав неіснуючі автомобілі військовим, інформують Патріоти України. Як установило слідство, чоловік був раніше неодноразово судимим за майнов...