Справа не у вразливості мармуру до часу та набігів варварських народів: Історики з’ясували, чому більшість античних статуй не мають носів

Британські науковці після багаторічних досліджень прийшли до аисновку, що давні суспільства навмисно відламували носи від статуй і тому було кілька мотивацій.

«Переважна кількість [носів] була навмисне мішенню. На чорнобазальтовій голові племінника імператора Тіберія Германіка в Британському музеї видно зламаний ніс, ймовірно, у той самий час, коли ранні християни вирізали хрест на лобі цього язичницького портрета», – говорить Марк Бредлі, професор Ноттінгемського університету.

Подібна доля, здається, спіткала статую Афродіти в Національному археологічному музеї Афін: вона залишилася без носа, а на її лобі висічений великий хрест. Очевидно, принаймні в цих випадках видалення цієї частини тіла було частиною певного ритуального розвінчання фальшивого ідола.

У попередніх цивілізаціях, таких як єгипетська, відповіддю могло бути вірування в те, що статуя зберігає якусь «сутність» або «душу», яку вона репрезентувала, і тому згаданий акт вандалізму означав би буквально позбавити її влади. Зокрема, вважалося, що каліцтво носа «вбиває» дух статуї, оскільки теоретично позбавляє фігури здатності дихати, повідомляє iflscience.com.

Але деякі з цих римських і грецьких статуй без носа створені значно пізніше. Тому відповідь на вищевказане питання варто шукати у системі правосуддя. Зокрема, у видах покарань, призначених винним.

«Стародавнє іконоборство натякає на традиції реального каліцтва обличчя, яке є притаманним стародавньому світу, починаючи з гомерівської Греції, Перської імперії, класичної та елліністичної Греції та Республіканського та Імперського Риму аж до візантійського періоду. Як у стародавньому світі, так і пізніше за часів Візантійської імперії, калічення та видалення носа було, здавалося б, досить поширеним покаранням, яке застосовувалося до будь-кого, від перелюбників до скинутих правителів. У Єгипті навіть було поселення під назвою Ріноколоура («місто видалених носів»), куди відправляли у вигнання злочинців, яким відрізали носи», — зазначив Бредлі.

Окрім цих прикладів із реального світу, існує безліч міфів і легенд, які розповідають про видалення носа як про покарання чи приниження

Удар по кишені! Українців попередили про зростання цін на важливий продукт

неділя, 27 квітень 2025, 23:25

В Україні ціни на хліб найближчим часом зростатимуть помірно – максимум на 1,5-2% щомісяця. Різкого стрибка вартості або дефіциту продукту українцям не варто очікувати, ситуація залишається стабільною. Про це розповів член Економічного дискусійного клу...

Літню резиденцію заступника Гітлера виставили на продаж (фото)

неділя, 27 квітень 2025, 22:40

Літня резиденція заступника диктатора нацистської Німеччини Адольфа Гітлера, Германа Герінга, на острові Зюльт продається за 18 млн. євро. Про це повідомляє BILD, передають Патріоти України. У виданні розповідають, що Герінг придбав ділянку 1936 року з...