У північному департаменті Гватемали Петен, гватемальські та словацькі археологи виявили залишки великого міста майя, якому майже 3000 років. Знахідку зробили в малодослідженому районі парку Уаксактун, передає ScienceAlert з посиланням на Міністерство культури Гватемали, передають Патріоти України
Археологічний комплекс отримав назву “Лос Абуелос” – бабусі й дідусі з іспанської. Він займає територію близько 16 квадратних кілометрів. Місто датується періодом 800–500 років до нашої ери та, як вважають дослідники, було одним із найважливіших церемоніальних центрів ранньої цивілізації майя.
Однією з центральних знахідок стали дві антропоморфні кам’яні скульптури, датовані періодом між 500 і 300 роками до нашої ери. Вони, ймовірно, зображують міфологічну “пару предків” та вказують на практику культового вшанування предків у цьому регіоні.
Крім скульптур, вчені зафіксували залишки піраміди заввишки 33 метри з фресками докласичного періоду та унікальну систему штучних каналів. Архітектура комплексу відзначається ретельно продуманим плануванням, що разом з іншими знахідками дає підстави говорити про добре розвинену соціально-політичну структуру міста.
“Сукупність цих трьох місць утворює раніше невідомий міський трикутник… Ці знахідки дозволяють нам переосмислити розуміння церемоніальної та соціально-політичної організації доіспанського Петена”, – заявляють у міністерстві.
У Тікалі – іншій археологічній пам’ятці департаменту Петен – знайшли ритуальний вівтар культури Теотіуакан. Цю знахідку інтерпретували як свідчення контактів між далекими доіспанськими культурами Мексики та Гватемали, які існували за понад 1300 кілометрів одна від одної. Тікаль залишається одним з головних туристичних об’єктів країни та важливим науковим центром для вивчення спадщини майя.
У Черкасах тренерка дитячого танцювального гуртка, який діяв на базі школи № 20, зібрала кошти на поїздку дітей до Грузії, однак, за словами батьків, програла їх у казино. Про інцидент повідомили батьки вихованців гуртка до місцевого видання 18000. Под...
В водоймах України майже немає гігантських сомів, вага яких перевищувала б 100 кілограмів, бо їх виловлюють у дрібнішій вазі. Про це розповіла іхтіолог Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України Юлія Куцоконь, передають Патріоти України. Вона...