Стали відомі лауреати Шнобелівської премії 2023 року: Їх екстравагантні досягнення викликають суміш дивних почуттів

У ніч на 15 вересня за київським часом у Гарвардському університеті відбулася церемонія нагородження Шнобелівської премії.

Варто зазначити, що щорічно вручають премію за десятьма номінаціями, але їх список завжди відрізняється. Цього разу нагороди були такими:

Премія з медицини

Гуппа вчених із США, Канади, Македонії, Ірану та В'єтнаму вивчали трупи людей на предмет однієї конкретної ознаки. Чи однакова кількість волосків зростає у нас в обох ніздрях.

Премія з хімії

Її отримав палеонтолог Ян Залашевич, який пояснив, чому так багато вчених люблять облизувати камінці.

Премія з машинобудування

Дослідники з Індії, Китаю, Малайзії та США отримали її за пожвавлення мертвих павуків для використання як механічні захватні інструменти.

Премія з літератури

Шнобелівку отримали чотири фахівці, які вивчали відчуття людей, які повторюють одне й те саме слово багато-багато разів поспіль. Вчені досліджували це явище, яке називається "відчуженням слів" та "семантичним насиченням".

Премія з охорони здоров'я

Її отримав південнокорейський та американський дослідник Пак Сон Мін, який створив туалет, який збирав би чимало зразків сам.

Премія у комунікаціях

Дісталася колективу з Аргентини, Іспанії, Колумбії, Чилі, Китаю та США, які вивчали розумову діяльність людей, які легко можуть говорити задом наперед.

Премія з харчування

Японські вчені отримали шнобелівку за досліди з електрифікованими паличками для їжі та соломинками для коктейлів. Вони з'ясовували, чи змінюється у разі смак їжі.

Премія у галузі освіти

Група дослідників з Китаю, Канади, Великобританії, Нідерландів, Ірландії, США та Японії досліджували, як нудні лекції впливають на викладачів та студентів.

Премія з психології

Її отримали американські вчені за вуличні експерименти: вони підраховували, скільки випадкових перехожих зупиняться, щоб подивитися нагору, якщо побачать людину, яка стоїть і дивиться нагору.

Премія з фізики

Вчені з Іспанії, Галісії, Швейцарії, Франції та Великобританії вирішили виміряти, наскільки сексуальна активність анчоусів впливає на змішування океанської води.

Не без сюрпризів? Синоптик розказала, якою буде погода на початку травня

неділя, 27 квітень 2025, 10:35

У перші дні травня переважно не буде опадів, проте потім кілька днів будуть дощі з грозами. Про це розповіла синоптикиня Укргідрометцентру Наталія Птуха, передають Патріоти України. Вона зазначила, що 1-2 травня в Україні переважно буде без опадів, 3-5...

Історик розповів, як українська шляхта ласувала салом у 17 столітті (відео)

неділя, 27 квітень 2025, 9:20

Не тільки посполиті, козацтво але і шляхта у XVII столітті з задоволенням вживала сало особливо у походах, коли класичних консервів ще не було, а на самій каші ні вояк, ні гречкосій довго не протягнув з огляду на великі фізичні навантаження. І тут сало...