У Києво-Печерській лаврі в печерах зберігаються мощі святих і видатних діячів Української держави. Проте тут є останки українофобів, які Україна навіть може обміняти до Росії, щоб повернути з полону своїх захисників. Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Неллі Ковальської.
Нижня Лавра нині геть порожня: фактично, вона закрита для відвідувачів. Чи не на кожному кроці – патруль поліції.
Доступ на територію обмежили після того, як держава розірвала договір оренди з московською церквою. Віряни російського патріархату тоді відмовилися йти з пам’ятки, ба більше – намагалися прорватися до святині. Деякі корпуси досі заблоковані: представники РПЦ не допускають туди ані музейників, ані представників комісії.
Пан Роман працює в заповіднику 40 років. Про лавру та лаврські печери знає все. Кореспондентка ТСН разом з ним спустилася до печер. Найдовшу з них місцеві називають вулицею. На цій вулиці розташовані мощі Нестора Літописця, батька вітчизняної історії. Наступний святий – Ілля Муромець.
"Місто Муром тоді, 11-12 століття – це було далеке володіння Чернігівського князівства. Але є інші версії, що він Муромець не тому, що він з мурами, а тому, що він мури будував, тобто інженер, оборонець. Є ще така версія – Ілля Муравлін. Оце з Муравійська. Оце саме в Чернігівській області десь. Київщина, Чернігівщина, Переяславщина – це ядро і давньої Русі, Київської, і, загалом, ядро України. Витоки. Витоки звідсіля. Тому ми не віддамо нашого Іллю", – каже пан Роман.
Найстаріші мощі, які тут зберігаються – Мойсея Угрина, він помер і був тут похований 1043 року, за вісім років до офіційного заснування лаври.
Найцінніші з наукового погляду – мощі Миколи Святоші, онука Ярослава Мудрого. Останки Ярослава зберігалися в Софії та були вивезені з України під час Другої світової. За деякими свідченнями, вони – в Америці. Наявність мощей онука може згодом допомогти встановити справжність мощей його великого діда.
Попри те, що комісія ще працює, вже можна сказати – головні святині лаври в порядку і під захистом.
Похований тут і Петро Столипін, русофоб, який ненавидів Україну і був застрелений 1911-го в київській опері. Його поховали біля лаврського трапезного храму.
"Одна з ідей, наприклад, внести його в обмінний фонд, як би це не видавалося і не звучало. Але у нас є загиблі герої, у нас є живі герої, які перебувають у полоні", – каже Роман.
Могила Столипіна – не єдина, якої хотілося б позбутися. Є ще кілька поховань осіб, які свого часу нашкодили Україні. Але це тривалий процес, адже Росія панувала тут понад триста років.
На Полтавщині засудили чоловіка, який відмовився від мобілізації. Суд призначив йому 3 роки позбавлення волі.Про це стало відомо з вироку Лубенського районного суду Полтавської області, повідомляє ТСН. Раніше його визнали придатним до служби, передають...
Сара Перрі з Уельсу стала щасливою власницею сучасного будинку в сільській місцевості після перемоги в розіграші лотереї Omaze. Новий будинок із трьома спальнями та двома ванними кімнатами розташований у мальовничому графстві Поуїс і коштує близько 500...